Nauka zdalna styczeń 2023? Zdaniem niektórych to już pewne! Powodem kryzys energetyczny

Z każdym tygodniem coraz częściej mówi się o możliwym zamknięciu szkół tej zimy. Powodem takiej decyzji może być stale pogłębiający się kryzys energetyczny. Chociaż rządzący zapewniają, że taki scenariusz nam nie grozi, to jednak wielu nauczycieli i dyrektorów spodziewa się najgorszego. Szczególnie że te same problemy już sygnalizują rektorzy niektórych uczelni, którzy już teraz ogłaszają zdalne zajęcia w zimowych miesiącach. Nauka zdalna styczeń 2023 – czy rzeczywiście jest możliwa?

Nauka zdalna styczeń 2023 – coraz bardziej prawdopodobny scenariusz?

Chociaż mogłoby się wydawać, że nauka zdalna to już historia i stacjonarne lekcje nie są zagrożone, to okazuje się, że wcale nie jest to temat tak odległy. W ubiegłych latach wprowadzenie zajęć online wymuszone było sytuacją epidemiczną, tym razem powód może być jednak zupełnie inny. Coraz częściej wspomina się, że do zamknięcia placówek może przyczynić się kryzys energetyczny.

Władze samorządowe oraz dyrektorzy szkół z niepokojem oczekują nadejścia zimy i spadku temperatur. Gwałtowny wzrost cen węgla i gazu spowodował, że mogą nie być w stanie zapewnić placówkom oświaty odpowiedniego ogrzewania. Warto przypomnieć, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia, temperatura powinna wynosić co najmniej 18°C. Jeśli spadnie poniżej tego poziomu, dyrektor zawiesza lekcje. Takie rozwiązania obowiązywały w naszym prawie od lat, w ostatnim czasie przepisy zostały jednak uzupełnione. W sytuacji, gdy po dwóch dniach od zawieszenia zajęć, nadal nie będzie można ich bezpiecznie wznowić, dyrektor może zarządzić naukę zdalną.

Zgodnie z rozporządzeniem zajęcia zdalne mogą zostać wprowadzone, jeśli wystąpi jedna z czterech sytuacji stanowiących zagrożenie dla uczniów np.:

  • zła sytuacja epidemiologiczna,
  • zbyt niska temperatura w klasach lub na zewnątrz budynku,
  • organizacja imprez ogólnopolskich bądź międzynarodowych,
  • inne, nadzwyczajne zdarzenia, które zagrażają bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.

Przedstawiciele ministerstwa edukacji zapewniają, że taki scenariusz nam nie grozi i nie ma obaw, że wróci zdalne nauczanie. W razie potrzeby władze centralne mają pomagać samorządom – również finansowo – tak, aby w szkołach nie było problemów z ogrzewaniem. Nie wszyscy jednak ufają tym zapewnieniom. Wysokie ceny gazu i węgla odbijają się negatywnie na funkcjonowaniu samorządów już teraz, a od stycznia mają dojść również podwyżki cen prądu. Niektóre urzędy otrzymały oferty na 2023 o nawet kilkaset procent wyższe niż w latach ubiegłych (np. Radom – z 21,5 mln zł w 2021, ponad 188 mln zł w 2023). W takiej sytuacji nauka stacjonarna naprawdę może być mocno zagrożona, szczególnie w zimowych miesiącach, począwszy od stycznia. Zajęcia zdalne mogłyby stanowić pewne rozwiązanie i pozwoliłyby samorządom sporo zaoszczędzić.

Zobacz: Podwyżki dla nauczycieli 2023 niższe niż obiecywano. Czy w styczniu będzie strajk? “Dość nauczycielskiej biedy!”

Niektóre placówki już planują zdalne nauczanie 2023

Wprowadzenie tymczasowej nauki zdalnej ze względu na kryzys energetyczny ogłosiły już niektóre szkoły wyższe. Jedną z nich jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Rektor uczelni Jacek Popiel postanowił, że zajęcia w formie zdalnej odbędą się od 29 do 30 października, od 2 do 6 listopada, od 17 do 22 grudnia, od 3 do 5 stycznia 2023 r., od 7 do 8 stycznia. Powodem oczywiście ostatnie podwyżki i te, które dopiero mają nadejść. UJ musi szukać oszczędności, ponieważ koszt prądu ma wzrosnąć aż o 700 procent.

Podobne kłopoty dotyczą innych dużych uczelni w całej Polsce. Rektor Uniwersytetu w Białymstoku profesor Robert Ciborowski ogłosił, że studenci będą uczyć się zdalnie od 7 stycznia do 6 lutego 2023 roku. Taką decyzję będzie musiała podjąć prawdopodobnie również rektor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych Dorota Segda, która stwierdziła, że stan finansów uczelni jest fatalny i szkoły nie stać na zapowiadane podwyżki. Czy podobny los czeka szkoły podstawowe i średnie? Okaże się to już prawdopodobnie w najbliższych tygodniach.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo