NEUT: Co oznacza podwyższony lub obniżony stan neutrofili?

Czytanie wyników morfologii nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Nawet mając je przed sobą i obok ściągawkę w postaci zakresów znalezioną w Internecie jest to trudne, ponieważ poszczególne laboratoria posługują się innymi zakresami referencyjnymi. Skomplikowane bywa też rozszyfrowanie poszczególnych pozycji. Czym jest tajemniczo brzmiące „neut” w morfologii? Co oznacza podwyższony, a co zaniżony poziom?

Neut: morfologia

Neut to skrót od nazwy neutrofili. Neutrofile, czyli granulocyty obojętnochłonne są komórkami układu odpornościowego. Zaliczają się do krwinek białych, czyli do leukocytów – stanowią niemal 70% ich wszystkich. Ich zadaniem jest głównie zwalczanie bakterii, ale uczestniczą także w procesach niszczenia innych patogenów. Biorą udział w zwalczaniu stanów zapalnych w organizmie i to właśnie one są odpowiedzialne za wytwarzanie ropy. Bardzo szybko reagują na obecność obcych ciał w organizmie, przez co należą do grupy limfocytów, która jako pierwsza bierze udział w zwalczaniu kryzysowej sytuacji.

Neut to skrót od nazwy neutrofili

Poziom neutrofili jest w stanie powiedzieć wiele na temat tego, co dzieje się w organizmie człowieka. Ich badanie wchodzi w skład morfologii. Krew pobierana jest w tradycyjny sposób, a następnie poddawana analizie w warunkach laboratoryjnych. Rozmaz neut pokazuje obraz leukocytów tego typu, dzięki czemu można precyzyjnie wskazać przyczynę problemu.

Neut: norma

W zależności od laboratorium, dla wyniku neut przyjmuje się różne normy. Najczęściej za normę neut uznaje się wynik 2,5–6,5 K/µl (G/l). Inna norma stosowana w odniesieniu do neurofilii to 1,5-8 tys./µl. Jeśli chodzi natomiast o prawidłowy skład procentowy to wynosi on 1-5% dla pałeczkowatych i 40-70% dla segmentowych neutrofilii.

Neut obniżone

Neut poniżej normy mogą oznaczać rozwój wielu chorób. Należy do nich białaczka, niedokrwistość złośliwa, a także zakaźne choroby wątroby.

Neut za niskie mogą również świadczyć o nadczynności tarczycy. Poza tym niski ich poziom jest typowy dla ciężkich infekcji bakteryjnych, ponieważ ich zasoby są szybciej zużywane przez organizm niż jest on w stanie je produkować. Ponadto obniżone neut są charakterystyczne dla:

  • Zespołu dużej śledziony
  • Zespołu Felty’ego
  • Niedoborów witaminy B12 i folianów
  • Zapalenia stawów

Neut podwyższone

Neut powyżej normy oznaczają, że organizm walczy z jakimś zakażeniem. Może być ono miejscowe lub ogólne. Jego źródłem mogą być bakterie. Podwyższony poziom neut towarzyszy także urazom, takim jak głębokie skaleczenia, otarcia, rany kłute czy szarapne.

Neut za wysokie oznaczać również mogą, że w organizmie rozwija się zakażenie grzybicze lub wirusowe. Ponadto podwyższone neut są charakterystyczne dla:

  • Białaczki
  • Niedokrwistości hemolitycznej
  • Zespołu Cushinga
  • Dny moczanowej
  • Zawału serca
  • Nowotworów

Zobacz też: Podwyższone leukocyty

Dodaj komentarz

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo