Nie zostawiaj dziecka w nagrzanym samochodzie! Problem, który wraca co roku

Temperatura rośnie, a wraz z nią wzrasta liczba policyjnych i obywatelskich interwencji związanych z pozostawieniem dzieci w nagrzanych samochodzie. Jak co roku mundurowi przypominają: wysoka temperatura w zamkniętym pojeździe może prowadzić nawet do śmierci, a za narażenie dziecka na utratę zdrowia można skończyć w więzieniu.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • W upalne dni nie można zostawiać dzieci w samochodzie - grozi to przegrzaniem, odwodnieniem, udarem, a nawet śmiercią dziecka.
  • Policja apeluje do rodziców o rozsądek i przypomina, że za pozostawienie dziecka w nagrzanym aucie mogą odpowiedzieć karnie.
  • W lecie warto pamiętać także o zwierzętach. One również mogą stracić w życie w gorącym pojeździe.

Policjanci uratowali czterolatkę. Apelują do rodziców o rozsądek

W ubiegłym tygodniu obiegła informacja o interwencji policji na parkingu przed jednym ze sklepów w Ełku. Małżeństwo funkcjonariuszy w czasie wolnym od służby zauważyło dziewczynkę, która została zamknięta w samochodzie. Dziecko było spocone, nie reagowało na krzyki i pukanie w szybę, dlatego para postanowiła wybić okno pojazdu, używając w tym celu pobliskiego kosza na śmieci. Na szczęście czteroletniej dziewczynce nie stało się nic poważnego. Dziecko było przegrzane i spragnione, ale nie wymagało hospitalizacji. Niewiele jednak brakowało, aby doszło do tragedii. Rodzice dziewczynki byli zaskoczeni zaistniałą sytuacją. Powiedzieli policjantom, że poszli na zakupy i nie mieli świadomości, że auto zostawione na słońcu może tak szybko nagrzać się w środku.

Policjanci zaapelowali do rodziców o rozsądek, przypominając, że sytuacje takie jak ta w Ełku mogą zakończyć się śmiercią dziecka.

Samochód wewnątrz nagrzewa się bardzo szybko. Pod żadnym pozorem nie można zostawiać w aucie dzieci. Każda minuta spędzona w takich warunkach może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Ponadto opiekunowie, którzy narażą dziecko na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia, mogą ponieść konsekwencje karne w postaci nawet pięć lat pozbawienia wolności. – czytamy w komunikacie na stronie internetowej policja.pl.

Problem z pozostawianiem dzieci w nagrzanym aucie wraca każdego roku. Mimo wielu tragedii do których doszło, stale słyszymy o kolejnych. Wczoraj w USA (Oklahoma) aresztowano ojca 3-letniego chłopca i 4-letniej dziewczynki, których na niemal pięć godzin zostawił w nagrzanym aucie. Dzieci nie udało się uratować. Zmarły z powodu przegrzania.

Przypomnijmy, że wnętrze samochodu pozostawionego na słońcu błyskawicznie się nagrzewa. Kilka minut w takim aucie wystarczy, aby organizm przestał prawidłowo funkcjonować.

Sprawdź: Jak umiera dziecko w nagrzanym samochodzie?

Dbajmy także o zwierzęta! Im także grozi niebezpieczeństwo

Przypomnijmy, że w nagrzanym samochodzie nie można zostawiać także zwierząt. One również mogą się przegrzać i stracić życie w gorącym wnętrzu pojazdu. W takich warunkach może dojść do odwodnienia, udaru, a nawet uduszenia. Osoby, które zobaczą dziecko lub zwierzę pozostawione samotnie w samochodzie stojącym na słońcu, powinny bezzwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy 112 i powiadomić policjantów o zaistniałej sytuacji.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo