Nie zostawiaj dziecka w nagrzanym samochodzie! Problem, który wraca co roku

Temperatura rośnie, a wraz z nią wzrasta liczba policyjnych i obywatelskich interwencji związanych z pozostawieniem dzieci w nagrzanych samochodzie. Jak co roku mundurowi przypominają: wysoka temperatura w zamkniętym pojeździe może prowadzić nawet do śmierci, a za narażenie dziecka na utratę zdrowia można skończyć w więzieniu.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • W upalne dni nie można zostawiać dzieci w samochodzie - grozi to przegrzaniem, odwodnieniem, udarem, a nawet śmiercią dziecka.
  • Policja apeluje do rodziców o rozsądek i przypomina, że za pozostawienie dziecka w nagrzanym aucie mogą odpowiedzieć karnie.
  • W lecie warto pamiętać także o zwierzętach. One również mogą stracić w życie w gorącym pojeździe.

Policjanci uratowali czterolatkę. Apelują do rodziców o rozsądek

W ubiegłym tygodniu obiegła informacja o interwencji policji na parkingu przed jednym ze sklepów w Ełku. Małżeństwo funkcjonariuszy w czasie wolnym od służby zauważyło dziewczynkę, która została zamknięta w samochodzie. Dziecko było spocone, nie reagowało na krzyki i pukanie w szybę, dlatego para postanowiła wybić okno pojazdu, używając w tym celu pobliskiego kosza na śmieci. Na szczęście czteroletniej dziewczynce nie stało się nic poważnego. Dziecko było przegrzane i spragnione, ale nie wymagało hospitalizacji. Niewiele jednak brakowało, aby doszło do tragedii. Rodzice dziewczynki byli zaskoczeni zaistniałą sytuacją. Powiedzieli policjantom, że poszli na zakupy i nie mieli świadomości, że auto zostawione na słońcu może tak szybko nagrzać się w środku.

Policjanci zaapelowali do rodziców o rozsądek, przypominając, że sytuacje takie jak ta w Ełku mogą zakończyć się śmiercią dziecka.

Samochód wewnątrz nagrzewa się bardzo szybko. Pod żadnym pozorem nie można zostawiać w aucie dzieci. Każda minuta spędzona w takich warunkach może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Ponadto opiekunowie, którzy narażą dziecko na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia, mogą ponieść konsekwencje karne w postaci nawet pięć lat pozbawienia wolności. – czytamy w komunikacie na stronie internetowej policja.pl.

Problem z pozostawianiem dzieci w nagrzanym aucie wraca każdego roku. Mimo wielu tragedii do których doszło, stale słyszymy o kolejnych. Wczoraj w USA (Oklahoma) aresztowano ojca 3-letniego chłopca i 4-letniej dziewczynki, których na niemal pięć godzin zostawił w nagrzanym aucie. Dzieci nie udało się uratować. Zmarły z powodu przegrzania.

Przypomnijmy, że wnętrze samochodu pozostawionego na słońcu błyskawicznie się nagrzewa. Kilka minut w takim aucie wystarczy, aby organizm przestał prawidłowo funkcjonować.

Sprawdź: Jak umiera dziecko w nagrzanym samochodzie?

Dbajmy także o zwierzęta! Im także grozi niebezpieczeństwo

Przypomnijmy, że w nagrzanym samochodzie nie można zostawiać także zwierząt. One również mogą się przegrzać i stracić życie w gorącym wnętrzu pojazdu. W takich warunkach może dojść do odwodnienia, udaru, a nawet uduszenia. Osoby, które zobaczą dziecko lub zwierzę pozostawione samotnie w samochodzie stojącym na słońcu, powinny bezzwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy 112 i powiadomić policjantów o zaistniałej sytuacji.

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo