Dlaczego niemowlę nie lubi jeździć autem i siedzieć w foteliku? Najczęstsze przyczyny i sprawdzone sposoby

Dla niektórych rodziców każda podróż samochodem stanowi spore wyzwanie, a nawet prawdziwie ciężką przeprawę. W momencie zapinania pasów w foteliku maluchy potrafią bardzo ekspresyjnie reagować i wyrażać swoją niechęć, a nawet płakać i histeryzować. Aby rozwiązać ten problem, należy rozpocząć od ustalenia jego źródeł. Dlaczego niemowlę nie lubi jeździć autem? Dlaczego dziecko nie chce jeździć w foteliku samochodowym? Jak uspokoić dziecko w samochodzie?

Dlaczego niemowlę nie lubi jeździć autem? Jak przyzwyczaić dziecko do jazdy samochodem?

Ustalanie przyczyn niechęci dziecka do podróży samochodem należy rozpocząć od sprawdzenia, czy maluch czuje się komfortowo. Nie powinien być zbyt grubo ani zbyt ciepło ubrany. Niektóre dzieci wyjątkowo źle czują się w sytuacjach, gdy muszą przebywać dłuższy czas w narzuconej pozycji i mają ograniczoną swobodę ruchów.

Niewykluczone, że dziecku nie odpowiadają także intensywne dźwięki czy zbyt gwałtowny sposób jazdy, np. duża prędkość lub/i nagłe hamowanie. W takim przypadku należy oczywiście w pierwszej kolejności zadbać o spokojniejszą jazdę. Można także przygotować dla dziecka specjalne słuchawki wygłuszające i puścić w samochodzie spokojną, lubianą przez malucha muzykę.

Powodem niechęci do jeżdżenia samochodem może być także choroba lokomocyjna. Być może dziecko odczuwam mdłości za każdym razem, gdy jedzie autem, Dlatego nie chcę do niego nawet wsiadać.

Zobacz: Jaki fotelik samochodowy wybrać dla dziecka? Na te aspekty trzeba zwrócić uwagę przy zakupie

Dziecko nie chce wsiadać do fotelika. Dlaczego dziecko wygina się w foteliku?

Niechęć do siadania w foteliku samochodowym może wynikać po prostu z tego, że dziecko nie lubi jeździć autem. Przyczyną może być jednak również sam fotelik. Produkty o niskiej jakości i nie dopasowane do wieku oraz wymiarów dziecka nie tylko nie zapewniają mu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, ale także bywają bardzo niewygodne. Płacz i wyrywanie się może być powodowane niekomfortowym siedziskiem. Czasami problematyczne okazuje się nawet montaż fotelika. Jeśli nie zostanie on odpowiednio zamocowany, główka oraz ciało dziecka mogą układać się nienaturalnie, co staje się bardzo niewygodne i powoduje irytację. Problemem może być także brak podpory na nóżki, które zwłaszcza w długich podróżach są poddane dużemu napięciu i mogą zwyczajnie boleć.

Sprawdź: Czy dziecko może jechać w foteliku z przodu? Rodzice powinni znać te zasady

Histeria niemowlaka w samochodzie. Jak sobie z tym poradzić?

Jeśli wykluczyliśmy wszystkie techniczne i zdrowotne przyczyny niechęci dziecka do podróży samochodem, pozostają te bardziej prozaiczne powody. Być może dziecko po prostu się nudzi lub źle znosi długie siedzenie w jednej pozycji, w jednym miejscu. Takiej sytuacji trzeba spróbować odwrócić uwagę dziecka i zaproponować mu grę lub zabawę, np. Liczenie samochodów konkretnym kolorze za oknem. W przypadku młodszych dzieci świetnie sprawdzi się wspólne śpiewanie ulubionych piosenek lub odtworzeniu ulubionej bajki na tablecie (można wcześniej zakupić specjalny uchwyt). Starszym dzieciom można zaproponować ciekawe gry – w sklepach z zabawkami oraz w internecie można znaleźć mnóstwo stworzonych właśnie z myślą o podróżach samochodem i poprawie ich komfortu.

Zobacz: Od ilu lat dziecko może jeździć bez fotelika? Okazuje się, że to nie wiek ma największe znaczenie

Czytelnicy pytają, dlaczego niemowlę płacze w foteliku i nie lubi jeździć autem

Dlaczego dziecko nie chce jeździć w foteliku?

Być może cierpi z powodu choroby lokomocyjnej, która objawia się nudnościami.

Dlaczego dziecko nie chce siedzieć w foteliku samochodowym?

Prawdopodobnie nie lubi siedzieć długo w jednej pozycji lub jest mu zwyczajnie niewygodnie.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo