Niepokojące kupki u niemowlaka niepokojace kupki niemowlaka

Niepokojące kupki u niemowlaka

Mawia się, że młodzi rodzice po narodzinach potomka zmieniają się w nudnych ludzi, którzy w kółko gadają wyłącznie o kupach i pieluszkach. Coś w tym jest, ale nie zrozumie tego osoba bezdzietna, dla której to jedynie temat do żartów. Niemowlęca kupa jest skarbnicą wiedzy dla rodzica. Po jej wyglądzie można stwierdzić czy maluszkowi nic nie dolega, czy nie zaszkodził mu dany pokarm spożyty przez mamę oraz czy jego układ trawienny funkcjonuje prawidłowo. Nie tylko wygląd, ale również zapach kupy niemowlaka może wiele podpowiedzieć w przypadku nękających maluszka dolegliwości ze strony brzuszka.

Kupy niemowlaka

Pierwsza kupa u noworodka to smółka. Jest ona zwykle bardzo ciemna, prawie czarna i jest to zupełnie normalne. Niemowlę oddaje smółkę przez pierwsze 2-3 dni swojego życia. Potem kupy przyjmują już normalny wygląd. Co to znaczy? Prawidłowa kupa u niemowlęcia ma kolor pomarańczowy, żółtawy, jasnobrązowy, rudawy. Kupka nie jest jeszcze uformowanym stolcem, lecz jest rzadka. U dziecka karmionego piersią kupa ma kwaśny zapach, pachnie sfermentowanym mlekiem, po zetknięciu się z powietrzem na wskutek utleniania staje się często… zielonkawa.

Niepokojące kupy: karmienie piersią

Dziecko karmione piersią zazwyczaj ma „książkowe” kolory kup opisane powyżej. To co powinno zaniepokoić to sytuacja, gdy kupka niemowlęcia się błyszczy i jest jakby tłusta. Często to objaw nieprawidłowej pracy trzustki.

Kolejnym niepokojącym objawem jest pojawienie się wyraźnych, obfitych ilości śluzu w kupce. Może być to objaw stanu zapalnego wywołanego przez bakterie, nierzadko świadczy również o alergii pokarmowej na jakiś składnik diety karmiącej mamy.

via GIPHY

Kupka w każdej pieluszce

Przez pierwszy tydzień-dwa życia niemowlę wypróżnia się często, ślady kupki są nawet w każdej zmienianej pieluszce. W ciągu następnych tygodni praca układu trawiennego dziecka się normuje i maluch wypróżnia się raz lub dwa razy dziennie. Jeżeli u kilkutygodniowego dziecka kupka pojawia się w każdej pieluszce, warto to skonsultować z pediatrą. Może to świadczyć o nieprawidłowej pracy jelit lub o problemach ze zwieraczami, czyli mięśniami odbytu, które nie przytrzymują prawidłowo kału.

Bóle brzuszka i smolista kupka u niemowląt

Już same bóle brzuszka u niemowlęcia powinny wzmóc rodzicielską czujność, ale smolista kupa jest objawem, który należy skonsultować z lekarzem pediatrą. Smolista, bardzo ciemna barwa kupy zazwyczaj jest spowodowana obecnością krwi. Krew pod wpływem enzymów trawiennych i bakterii flory jelitowej zmienia kolor na prawie czarny, przez co zabarwia również kupkę dziecka.

Należy szybko ustalić czy w składzie kału rzeczywiście pojawiła się krew, a jeśli tak – jaka była tego przyczyna. Ciemne kupy u niemowlaka mogą świadczyć o krwawieniu z przełyku, w  żołądku lub w którymś odcinku jelit, ale mogą również być spowodowane połknięciem krwi pochodzącej na przykład z popękanych brodawek mamy.

Zobacz także: