Niepokojące kupki u niemowlaka

Mawia się, że młodzi rodzice po narodzinach potomka zmieniają się w nudnych ludzi, którzy w kółko gadają wyłącznie o kupach i pieluszkach. Coś w tym jest, ale nie zrozumie tego osoba bezdzietna, dla której to jedynie temat do żartów. Niemowlęca kupa jest skarbnicą wiedzy dla rodzica. Po jej wyglądzie można stwierdzić czy maluszkowi nic nie dolega, czy nie zaszkodził mu dany pokarm spożyty przez mamę oraz czy jego układ trawienny funkcjonuje prawidłowo. Nie tylko wygląd, ale również zapach kupy niemowlaka może wiele podpowiedzieć w przypadku nękających maluszka dolegliwości ze strony brzuszka.

Niepokojące kupki u niemowlaka

Kupy niemowlaka

Pierwsza kupa u noworodka to smółka. Jest ona zwykle bardzo ciemna, prawie czarna i jest to zupełnie normalne. Niemowlę oddaje smółkę przez pierwsze 2-3 dni swojego życia. Potem kupy przyjmują już normalny wygląd. Co to znaczy? Prawidłowa kupa u niemowlęcia ma kolor pomarańczowy, żółtawy, jasnobrązowy, rudawy. Kupka nie jest jeszcze uformowanym stolcem, lecz jest rzadka. U dziecka karmionego piersią kupa ma kwaśny zapach, pachnie sfermentowanym mlekiem, po zetknięciu się z powietrzem na wskutek utleniania staje się często… zielonkawa.

Niepokojące kupy: karmienie piersią

Dziecko karmione piersią zazwyczaj ma “książkowe” kolory kup opisane powyżej. To co powinno zaniepokoić to sytuacja, gdy kupka niemowlęcia się błyszczy i jest jakby tłusta. Często to objaw nieprawidłowej pracy trzustki.

Kolejnym niepokojącym objawem jest pojawienie się wyraźnych, obfitych ilości śluzu w kupce. Może być to objaw stanu zapalnego wywołanego przez bakterie, nierzadko świadczy również o alergii pokarmowej na jakiś składnik diety karmiącej mamy.

via GIPHY

Kupka w każdej pieluszce

Przez pierwszy tydzień-dwa życia niemowlę wypróżnia się często, ślady kupki są nawet w każdej zmienianej pieluszce. W ciągu następnych tygodni praca układu trawiennego dziecka się normuje i maluch wypróżnia się raz lub dwa razy dziennie. Jeżeli u kilkutygodniowego dziecka kupka pojawia się w każdej pieluszce, warto to skonsultować z pediatrą. Może to świadczyć o nieprawidłowej pracy jelit lub o problemach ze zwieraczami, czyli mięśniami odbytu, które nie przytrzymują prawidłowo kału.

Sprawdź:  Aspirator do noska: Katarek czy Frida do walki z katarem niemowlaka?

Bóle brzuszka i smolista kupka u niemowląt

Już same bóle brzuszka u niemowlęcia powinny wzmóc rodzicielską czujność, ale smolista kupa jest objawem, który należy skonsultować z lekarzem pediatrą. Smolista, bardzo ciemna barwa kupy zazwyczaj jest spowodowana obecnością krwi. Krew pod wpływem enzymów trawiennych i bakterii flory jelitowej zmienia kolor na prawie czarny, przez co zabarwia również kupkę dziecka.

Należy szybko ustalić czy w składzie kału rzeczywiście pojawiła się krew, a jeśli tak – jaka była tego przyczyna. Ciemne kupy u niemowlaka mogą świadczyć o krwawieniu z przełyku, w  żołądku lub w którymś odcinku jelit, ale mogą również być spowodowane połknięciem krwi pochodzącej na przykład z popękanych brodawek mamy.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Zdrowie niemowlaka
Jak inhalować małe dziecko?
Domowe sposoby na zwalczanie przeziębień i chorób cieszą się nadal dużą popularnością. Nierzadko pomagają uniknąć antybiotyku i skutecznie pomagają pozbyć się męczących dolegliwości. W przypadku chorób górnych dróg oddechowych niezastąpione są inhalacje.
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Co robić, gdy dziecko zaczyna się jąkać?
Nauka mowy przez małego człowieka jest żmudnym procesem, który do pełnej płynności trwa kilka lat. Z czasem mogą pojawić się niepokojące objawy, które świadczą o tym, że maluch zaczyna się jąkać. Zazwyczaj
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Niemowlę ulewa wodą? Kiedy ulewanie niemowlaka powinno niepokoić?
Ulewanie wodą (a w zasadzie przezroczystym płynem) to jedna z licznych dolegliwości niemowląt. Zazwyczaj powodem jest jedynie niedojrzałość układu pokarmowego, ale nie zawsze. Podpowiadamy, co może być przyczyną tego, że
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Wysypka na czole u dziecka: skąd się bierze i jak z nią walczyć?
Wysypka na czole niemowlaka nie jest czymś niezwykłym i zapewne każdy rodzic zmierzył się z tym problemem przynajmniej raz. Wysypka może mieć bardzo różne przyczyny: być na przykład skutkiem alergii
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt Zdrowie dziecka
Dziecko wymiotuje żółcią
Wymioty to gwałtowne wyrzucenie treści żołądka przez usta, bądź nos, w wyniku silnych skurczów mięśni brzucha i klatki piersiowej, któremu zazwyczaj towarzyszą nudności i ból brzucha. Jest to naturalny mechanizm
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Gdy dziecko wymiotuje… Co podać dziecku przy wymiotach?
Wymioty u dzieci i niemowląt występują znacznie częściej niż u osób dorosłych. Nie zawsze wiążą się z czymś poważnym. Dowiedz się w jaki sposób pomóc maluchowi, co podać dziecku przy
Czytaj dalej