Niespokojne niemowlę przy karmieniu butelką

Niespokojne niemowlę przy karmieniu butelką, to problem wielu rodziców. Przyczyn takiego stanu rzeczy można się doszukiwać w wielu aspektach. Dlaczego dziecko wierci się podczas karmienia butelką? Co robić w takiej sytuacji? Jak poradzić sobie z tym problemem? Oto odpowiedzi na powyższe pytania.

Karmienie butelką – kiedy rozpocząć? 

Karmienie butelką następuje w momencie, gdy zdecydujesz się przestać karmić je piersią. Ma to miejsce około pół roku po urodzeniu malucha. Karmienie piersią jest korzystne zarówno dla malucha, jak i mamy. Poprzez kontakt skóry tworzy się wyjątkowa więź. Warto dobrze się przygotować na moment przejścia do karmienia butelką. Dziecko na początku może być poirytowane smoczkiem. Również rodzic musi przyzwyczaić się do nowego stylu karmienia, by dawać dziecku odpowiednią ilość pokarmu. 

Aby proces przechodzenia z karmienia piersią na butelką przechodził krócej i łagodniej, możesz np. pobierać mleko z piersi za pomocą laktatora. Dzięki temu dziecko będzie czuło smak mleka matki i szybciej nauczy się pić z butelki. Jeśli jednak nie chcesz pobierać własnego mleka lub z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, pamiętaj, by wybierać odpowiedni produkt modyfikowany. Dzięki temu maluszek będzie szczęśliwy i zadowolony, a Ty nie będziesz musiał zmagać się z trudnościami podczas karmienia. 

Zobacz też: Truskawki a karmienie piersią i truskawki w ciąży – nie takie straszne, jak je malują!

Niespokojne niemowlę przy karmieniu butelką – przyczyny 

Nie zawsze karmienie butelką jest przyjemne. Istnieje wiele czynników, które mogą zakłócić ten proces. Wówczas dziecko przerywa karmienie butelką i płacze. Nie jest to również komfortowa sytuacja dla rodziców, którzy przeważnie są zmęczeni, niewyspani. Dlaczego dziecko jest niespokojne przy karmienia butelką? Oto możliwe przyczyny: 

  • mleko leci za wolno lub za szybko – różne smoczki od butelek umożliwiają różny przepływ płynu. Aby wybrać odpowiedni produkt, sprawdź na opakowaniu ilość dziurek. Jeśli dziecko np. nie nadąża jeść, może się zapowietrzyć i będzie go bolał brzuszek;
  • nieodpowiednia pozycja do karmienia – jeśli niemowlę leży całkiem na płasko, może mieć trudność z prawidłowym połykaniem pokarmu;
  • maluch łyka powietrze – jeśli dziecko zasysa powietrze, wiesz już, że może się to skończyć bólem brzucha. Najlepszym wyjściem jest trzymanie butelki w taki sposób, by mleko wypełniało ⅔ powierzchni smoczka;
  • maluch jest chory – jeśli dziecko wierci się podczas karmienia butelką, może to oznaczać, że zbliża się choroba. Ból gardła, ucha, katar czy problemy z brzuszkiem. To tylko niektóre z dolegliwości, które wpływają na niechęć dziecka do jedzenia;
  • wyrastanie ząbków – podczas tego procesu, dziąsła dziecka bolą, swędzą go i są nadwrażliwe. Niedziwne zatem, że maluch nie ma ochoty na jedzenie. Rozwiązaniem może być specjalny żel na ząbkowanie maluszka;
  • dziecko się najadło – każde niemowlę ma różne potrzeby. Niektóre maluchy potrzebują więcej pokarmu, a inne mniej. Dzieci preferują również inne style karmienia. Czasami wolą mniejsze porcje, a częściej lub na odwrót. Jeśli zauważysz płacz dziecka podczas jedzenia i nie odpowiada za niego żadna z powyższych przyczyn, być może trzeba rozważyć zmianę stylu karmienia;
  • dziecko jest bardzo głodne – to również może być przyczyna problemów podczas karmienia. Jeśli dziecko jest bardzo głodne, nie ma siły na nic, jest rozdrażnione, nie ma siły zasysać pokarmu. Wówczas lepiej karmić je częściej, ale mniejszymi porcjami. 

Przyczyn płaczu oraz wiercenia się malucha podczas karmienia może być wiele. Mogą to być wyrastające zęby czy choroba, ale również nieprawidłowa technika lub niewłaściwy sprzęt. 

Sprawdź: Piersi bulwiaste: czy mają wpływ na karmienie piersią?

Dlaczego dziecko pręży się podczas karmienia butelką?

Nie wszystkie dzieci szybko uczą się i przyzwyczajają do sposobu karmienia. Szczególnie wcześniaki mają z tym problem. Czasami rodzice skarżą się, że ich dziecko podczas karmienia pręży się, wygina czy niemowlę kręci głową przy karmieniu butelką. Prawdopodobnie ma to związek z trudnością aktywowania odruchu ssania. Wówczas niemowlę szybko się męczy, trzyma mocno butelkę i jej nie puszcza. Możesz zauważyć również krótkie ssanie. Dziecko denerwuje się podczas karmienia butelką, stąd to wyginanie oraz prężenie. 

Sprawdź: Czy pokarm w piersiach może się zepsuć? 8 mitów związanych z karmieniem piersią!

Co zrobić, gdy dziecko wierci się i denerwuje podczas karmienia butelką? 

Jeśli dziecko wierci się lub płacze podczas karmienia, oznacza to, że coś jest nie tak. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim musisz zadbać o to, by butelka oraz smoczek były dobrane właściwie. Pamiętaj także o odpowiedniej pozycji do karmienia. Dziecko nie może leżeć na płasko. Jeśli będziesz trzymać malucha w pozycji jak do karmienia piersią, być może będzie to rozwiązaniem twoich problemów. 

Niepokój oraz płacz mogą być spowodowane niewłaściwą porą karmienia. Dziecko może nie mieć ochoty na jedzenie lub właśnie może brakować mu pokarmu. Pilnuj regularnych pór na karmienie. Jeśli Twój maluszek nie chce już jeść, a w butelce jeszcze znajduje się mleko, nie karm go na siłę. Widocznie nie potrzebuje już więcej. Warto również upewnić się, że temperatura mleka jest odpowiednia. Zbyt ciepłe lub za zimne może być przyczyną płaczu oraz wiercenia się. 

Jeśli nie jesteś w stanie zdiagnozować przyczyn i znaleźć rozwiązania problemu płaczu oraz nerwów podczas karmienia butelką, warto skontaktować się z pediatrą. Być może konieczna będzie zmiana mleka. Lekarz będzie wiedział, co dolega maluszkowi i w jaki sposób rozwiązać Wasz i jego problem. 

Zobacz też: Karmienie mieszane noworodka i niemowląt

Rodzice pytają o niespokojne niemowlę przy karmieniu butelką:

Dlaczego 2 miesięczne niemowlę płacze podczas karmienia butelką? 

Jest wiele przyczyn, przez które 2-miesięczne niemowlę płacze podczas karmienia butelką. Do najczęstszych należy: kolka podczas jedzenia oraz nieodpowiednie mleko. Jeśli Wasz maluch nie chce jeść oraz płacze, sprawdźcie smoczek lub skontaktujcie się z lekarzem i pomyślcie nad zmianą rodzaju mleka. 

Co robić, kiedy niemowlę jest głodne, a nie chce jeść? 

Jeśli dziecko jest głodne, a mimo to nie chce jeść, może to oznaczać, że źle się wysypia. Jest wtedy rozdrażnione, płacze, wierci się. Wówczas mimo głodu, nie będzie w stanie chwycić butelki z mlekiem. W takich momentach przytul dziecko, okaż mu dużo ciepła i cierpliwości. Niespokojne dziecko podczas karmienia butelką nie będzie chciało jej dotknąć, a jeśli się wyciszy z pewnością wróci mu apetyt.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo