Pierwszy miesiąc życia dziecka – Rozwój dziecka: 1 miesiąc

Przyjście na świat noworodka to wielkie wydarzenie. Chociaż instynkt podpowie rodzicom, co mają robić, to jednak większość z nas czuje się zagubiona i nie do końca wie, jak się zachować przy maleńkim dziecku. Podpowiadamy, jak wygląda pierwszy miesiąc z maluchem i jak zajmować się noworodkiem.

Noworodek w pierwszym miesiącu życia

1. godzina

Jeżeli poród poszedł bez problemów, to noworodek kładziony jest do mamy na brzuch, skąd rozpoczyna swoją wędrówkę w kierunku piersi i swojego pierwszego posiłku. W pierwszej godzinie maluszek jest badany, mierzony, ważony i oceniany w skali Apgar.

1. dzień

Noworodek je niewiele, ale nie ma czym się martwić – pierwsze posiłki nie przekraczają kilku łyżeczek od herbaty! Za to bardzo dużo śpi – odsypiając trudy porodu. W pierwszej dobie pojawia się też pierwsza kupka, tzw. smółka – wydalone zostają pozostałości po życiu płodowym. Noworodek jest także szczepiony przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

1. tydzień

W tym czasie dziecko zaczyna tracić na wadze, ale nie ma się czym przejmować, niebawem szybko to odrobi. W trzecim dniu od porodu spadek wagi może wynieść nawet 10% masy urodzeniowej. Między 3-4 dniem rodzice udają się z noworodkiem do domu, ale nie musicie zostać sami z opieką! Po zgłoszeniu dziecka do przychodni, odwiedzi Was położna środowiskowa – skorzystajcie z jej pomocy, jeżeli macie wątpliwości jak opiekować się noworodkiem.
Drugiego lub trzeciego dnia po porodzie z pięty dziecka zostaje pobrana krew na badania wykrywające wrodzoną niedoczynność tarczycy i fenyloketonurię. Jeszcze w szpitalu jest przeprowadzane badanie słuchu malucha. W trzeciej dobie życia skóra maluszka bywa lekko zażółcona, co jest objawem żółtaczki noworodkowej – nie jest to nic poważnego, po prostu maluch przystosowuje się do nowych warunków życia, poza brzuszkiem mamy. Miedzy 7 a 10 dniem odpada kikut pępowinowy, do tego czasu jednak należy do starannie pielęgnować.

1. miesiąc

2 tygodniowy noworodek może już przyjąć pierwszych gości, jednak warto wizyty dziadków i innych członków rodziny dawkować, tak by malec nie miał na raz zbyt wielu bodźców. Poza tym duża ilość obcych ludzi dookoła może spowodować, że maluch złapie jakąś infekcję. Jeżeli malec urodził się zimą to po tym czasie można także wyjść z noworodkiem na dwór, z kolei dzieci urodzone latem można zabrać na pierwsze spacery już kilka dni po porodzie – pamiętajcie tylko, by chronić malca przed słońcem!
3 tygodniowy noworodek zaczyna lepiej słyszeć. Co prawda słyszy już tak na prawdę w łonie matki, ale po porodzie jego kanały słuchowe wypełnione są płynem płodowym. Zaraz po urodzeniu reaguje tylko na bardzo głośne dźwięk. W 3 tygodniu zaczynają do niego docierać średnie i ciche dźwięki.

Co robi noworodek, który skończył miesiąc? Jego rozwój następuje bardzo szybko – to co możecie np. zauważyć to: wyćwiczony odruch bardzo silnego chwytania; kiedy połaskoczecie dziecko po podeszwie stopy, palce zegną się do środka, poza dużym palcem, który wygnie się do góry; z kolei, gdy pogładzicie policzek – noworodek od razu odwróci buzię w Waszą stronę.

Rozwój zmysłów w pierwszym miesiącu życia

 • WZROK: Malec ostro widzi wszystko, co jest w odległości 20-30 cm.
 • SŁUCH: Noworodek słyszy bardzo dobrze – od szeptu aż po odgłosy z zewnątrz. Bicie serca mamy działa uspokajająco.
 • DOTYK: U noworodków zmysł jest ten bardzo dobrze rozwinięty i doskonale wyczuwa sposób, w jaki go dotykacie.
 • SMAK: Noworodki najlepiej znają smak słodki, bo takie jest mleko mamy (lub modyfikowane). Jeżeli karmisz malucha piersią – szybko będzie reagował na to, co jesz, ponieważ smak mleka się zmieni.
 • WĘCH: Noworodek doskonale zna zapach mamy i to dzięki węchowi najlepiej ją na razie rozpoznaje. Według badań, dziecko rozpoznaje zapachy podobnie jak dorośli, chociaż nie ma sprecyzowanego gustu, co do nich.

Jak zajmować się noworodkiem?

 • Podsuwajcie mu wyraźne, kontrastujące przedmioty o wyraźnych kształtach, by rozwijać jego wzrok. Doskonale sprawdzi się nawet własnoręcznie wykonana biała karta z czarną cyfrą czy kształtem.
 • Słuchajcie razem muzyki, dużo mówcie do maluszka.
 • Delikatnie masujcie niemowlę, np. po kąpieli, co pobudza rozwój wielu zmysłów.
 • Podchodźcie spokojnie do dziecka – ono wyczuwa doskonale Wasze emocje i będzie na nie silnie reagować.
 • Dziecko chętnie będzie obserwować Wasze twarze – róbcie dziwne miny, uśmiechajcie się.
 • Pod koniec pierwszego miesiąca możecie kupić pierwszą zabawkę, np. pozytywkę zawieszaną nad łóżeczkiem.
 • Pozwólcie maluszkowi dotykać Waszej nagiej skóry – działa to na niego kojąco

Dodaj komentarz

Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo