Czy nospa jest bezpieczna w ciąży? Dawkowanie i możliwe skutki uboczne

Nospa w ciąży jest często stosowana na różne dolegliwości. Według wielu lekarzy jest to najczęściej stosowany lek u kobiet ciężarnych. No-Spa jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i rozkurczającym. Kobiety w ciąży często skarżą się na bóle w podbrzuszu i nie tylko. Początkowy etap ciąży sprzyja nieprzyjemnym i uciążliwym skurczom. Wiele z przyszłych mam chce jak najszybciej złagodzić nieprzyjemne dolegliwości bólowe i zastanawia się, jaki lek będzie bezpieczny i najbardziej odpowiedni.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Nie można brać nospy w końcowym etapie ciąży, ponieważ może wywołać przedwczesny poród i zaburzenia oddychania u noworodka,
  • Pomimo że uchodzi za lek bezpieczny, może wywoływać działanie niepożądane takie jak bóle głowy, wymioty i nudności.

Nospa w ciąży – dawkowanie

No-Spa jest stosowana w różnych sytuacjach. Ile razy dziennie można ją stosować? Jak z każdym lekiem nie można przesadzać. Lek dla kobiet w ciąży powinien być przepisany przez lekarza specjalistę. Jeżeli lekarz nie powie inaczej, to zalecana dawka wynosi nie więcej niż 120-240 mg na dobę. Stosuje się ją doustnie. Można ją brać 3 razy dziennie, od 2 do 6 tabletek. Ważne, aby nie przekraczać dziennej zalecanej dawki. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące dawkowania są zawarte w ulotce dołączonej do leku.

Zobacz też: Przyszłe mamy przerażone! Sprawdź, czego unikać w ciąży, aby nie poronić

Nospa Max w ciąży

Kobiety ciężarne bardzo często odczuwają bóle i skurcze, zwłaszcza na początku ciąży. No-Spa stosowana w ciąży w 3 trymestrze jest bezpieczna i z pewnością złagodzi wszystkie bóle. To właśnie okres wczesnej ciąży sprzyja wielu dolegliwościom. Bóle żołądka w 3 trymestrze najczęściej spowodowane są powiększeniem macicy, ale mogą być również przyczyną niestrawności lub niewłaściwej diety. No-Spa na ból żołądka w ciąży będzie lekiem, który sobie z tym poradzi i złagodzi taki ból do zera. No-Spa Max ma działanie rozkurczowe i zawiera substancję taką jak drotawerynę. Ta substancja szybko i łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego i wydalana jest razem z żółcią i moczem z organizmu. No-Spa jest uważana za lek stosunkowo bezpieczny i dostępny jest bez recepty. Natomiast kobiety w ciąży nie powinny go stosować bez konsultacji lekarskiej.

Sprawdź: Jakie witaminy brać w ciąży?

Nospa Forte w ciąży

No-Spa to lek najczęściej stosowany przez ginekologów dla kobiet ciężarnych. Leku nie można stosować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ może wywołać skutki niepożądane. Tylko lekarz może ocenić korzyści w stosunku do ryzyka w Twoim przypadku. Lek No-Spa forte jest zalecany w bólach żołądka, skurczach, zapaleniu pęcherza i bólach głowy. No-Spa w 9 miesiącu ciąży nie jest zalecana, ponieważ może spowodować przedwczesny poród poprzez rozluźnienie mięśni, a dodatkowym ryzykiem może być zaburzenie oddechu u dziecka po porodzie.

Twardnienie brzucha to normalny objaw kobiety spodziewającej się dziecka. Dzieje się tak, ponieważ macica przygotowuje się do porodu lub też jest to związane z ruchami dziecka. Twardnienie brzucha daje uczucie napięcia. Temu procesowi towarzyszą również skurcze, więc w tym przypadku No-Spa na twardy brzuch w ciąży jest jak najbardziej zapisywana przez lekarzy ginekologów. No-Spa w 37 tygodniu ciąży jest bezpieczna. 

No-Spa na wzdęcia w ciąży jest w zupełności bezpieczna i przeciwdziała tym objawom. Dolegliwość taka jak wzdęcia to rzecz zupełnie normalna. W ciąży występuje nadmierna ilość progesteronu, który spowalnia proces układu trawiennego. W dodatku powiększająca się macica uciska na jelita.

Zobacz też: Szczepienia w ciąży – Czy można się szczepić w ciąży?

Nospa w ciąży – skutki uboczne

No-Spa jest lekiem stosunkowo bezpiecznym, ale jak każdy lek może powodować skutki niepożądane. Skutki uboczne brania leku pojawiają się stosunkowo rzadko, ale jeśli się pojawią, to mogą to być bóle głowy, wymioty, nudności, kołatanie serca, bezsenność, świąd lub pokrzywka albo nadciśnienie tętnicze. Najważniejszym przeciwwskazaniem do zażywania leku w ciąży jest jej końcowy etap. No-Spa może spowodować przedwczesny poród, a także zaburzenia ze strony układu oddechowego u malucha po porodzie. Oczywiście, jeśli jesteś uczulony na jakikolwiek składnik leku, nie możesz go brać. Lek zawiera soję, orzeszki ziemne i substancje pomocnicze. W przypadku kiedy, objawy niepożądane nie mijają, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu konsultacji. Lek nie powinien być również stosowany, jeśli chorujesz na niewydolność nerek, wątroby lub krążenia. No-Spa w ciąży jest lekiem bezpiecznym, ale nie powinno się go brać bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sprawdź: Co na ból zęba w ciąży? Poznaj sprawdzone sposoby

Rodzice pytają:

Czy Nospa jest bezpieczna w ciąży?

Tak. Nospa jest stosunkowo bezpiecznym lekiem najczęściej przepisywanym kobietom ciężarnym przez ginekologów. Skutki uboczne pojawiają się stosunkowo rzadko.

Jaka nospa w ciąży?

W ciąży możemy stosować nospę max lub forte. Jest to lek dostępny bez recepty, ale nie powinien być stosowany bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Po co nospa w ciąży?

Nospę stosuje się na skurcze macicy, bóle żołądka lub wzdęcia. Jest lekiem przeciwbólowym oraz rozkurczającym, przeciwdziałającym i zapobiegającym takim dolegliwościom.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo