Bon 500 zł na wakacje! Najważniejsze szczegóły programu

W połowie maja wicepremierka i ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd pracuje nad programem 1000 plus na wakacje. Świadczenie to miało trafić do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Plany się jednak zmieniły, a prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że wakacyjne świadczenie przyjmie formę nowego 500 plus. Jakie będą jego zasady? Kancelaria Prezydenta ujawniła szczegóły.

1000 plus na wakacje odeszło do lamusa. 300 plus też nie znalazło zwolenników. Teraz czas na “Bon 500 zł na wakacje”

Przypomnijmy, że zapowiadane przez członków rządu świadczenie 1000 plus na wakacje miało mieć na celu wsparcie rodzimej branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa i zachęcić Polaków do podróży po kraju.
Z pierwszych zapowiedzi Jadwigi Emilewicz wynikało, że ze świadczenia będą mogli skorzystać ci, którzy są zatrudniani na podstawie umowy o pracę i zarabiają mniej, niż wynosi średnia krajowa (ok. 5200 brutto). Pomysł ten nie został jednak przyjęty, a rząd zaczął rozważać alternatywne rozwiązania. Jednym z nich było świadczenie w formie bonu na wakacje o wartości 300 zł wszystkich. Ta idea również nie znalazła akceptacji.

500 zł na dziecko na wakacje. Kto dostanie bon turystyczny?

Pomysł rządu przyjął jeszcze inną formę. W sobotę 6 czerwca prezydent Andrzej Duda ogłosił, że Polacy będą mogli skorzystać z nowego 500 plus, dzięki któremu pokryją część kosztów związanych z wyjazdem na wakacje. Nie wiadomo było jednak, jak będzie on działał.

W poniedziałek 8 czerwca sprawa się wyjaśniła. Kancelaria Prezydenta RP opublikowała informacje, z których wynika, że tzw. nowe 500 plus będzie programem przypominającym program Rodzina 500 plus, a każdy rodzic będzie mógł otrzymać jeden bon o wartości 500 zł na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Świadczenie to, podobnie jak 500 plus, nie będzie uzależnione od dochodów rodziców.
Bon na wakacje ma mieć formę elektroniczną, a rodzice będą mogli go pozyskać poprzez zarejestrowanie się na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 500 plus na wakacje będzie można wykorzystać do końca 2021 roku. Pieniądze te będzie można wydać jedynie w Polsce, u operatora z katalogu bazy turystycznej. Bon trzeba będzie przedstawić w trakcie rezerwacji lub w momencie zakwaterowania.

Sprawdź: Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny po zmianach?

Nowe 500 plus. Od kiedy nowe świadczenie?

Wielu rodziców już zadaje sobie pytanie, kiedy będą mogli otrzymać bon na wakacje – w końcu rok szkolny kończy się lada moment. Prezydent Andrzej Duda nie dał precyzyjnej odpowiedzi. – Mam nadzieję, że bon będzie już w te wakacje – powiedział Andrzej Duda podczas wizyty w Ustce, dodając, że Marszałek Sejmu Elżbieta Witek obiecała, że uczyni wszystko, aby Sejm jeszcze przed tymi wakacjami przyjął ustawę o bonie turystycznym.


Prezydent wyraził nadzieję, że Sejm rozpatrzy tę ustawę podczas najbliższego posiedzenia. Z informacji dostępnych na stronie internetowej niższej izby polskiego parlamentu wynika, że zaplanowano je na piątek 13 czerwca, jednak ustawa o 500 plus na wakacje nie znalazła się jeszcze w porządku obrad posłów.

Sprawdź: Do kiedy trzeba złożyć wniosek o 500+ (ale nie to prezydentowe)?

Źródła:

Dodaj komentarz

Newsy

Jaka będzie zima 2017/2018?

Chociaż nadal trwa jesień, a ostatnie jej dni w całej Polsce należały do tych słynnych złotych dni jesiennych, coraz częściej myślimy o zimie. A gdy o niej myślimy, tradycyjnie nasuwa...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Newsy

To OSPA? NIE PODAWAJ Ibuprofenu!

Ibuprofen i Patracetamol to leki, po które sięgasz odruchowo, gdy dziecko ma gorączkę? Uważaj! Lekarstwa na bazie Ibuprofenu mogą być bardzo niebezpieczne podczas Ospy! Przekonała się o tym Hayley Lyons....

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general