Nowe przepisy już obowiązują! Kwarantanna na korzystniejszych zasadach. O tym jednak trzeba pamiętać!

Nowy wariant koronawirusa Omikron z każdym dniem wywołuje coraz większą liczbę zakażeń. Gwałtownie rosnące statystyki przekładają się rzecz jasna nie tylko na sytuację w szpitala, ale także na kwarantannę kolejnych tysięcy osób. Od 25 stycznia zmieniły się zasady i od teraz obowiązek ten będzie być może nieco mniej uciążliwy. Kwarantanna – czego dokładnie dotyczą nowe przepisy?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia okres kwarantanny dla osób skierowanych na test lub mających kontakt z zakażonym zostaje skrócony z 10 do 7 dni.
  • Kwarantanna obowiązuje wszystkie osoby niezaszczepione po kontakcie z chorym, a także wszystkich domowników osoby zakażonej, bez względu na szczepienie.
  • W przypadku choroby członka rodziny pozostali domownicy kierowani są na kwarantannę, która trwa przez 17 dni (10 dni okresu izolacji chorego oraz 7 dni po jej zakończeniu). Zwolnieni z tego obowiązku mogą być tylko w pełni zaszczepieni po uzyskaniu negatywnego wyniku.

Kwarantanna – zasady

Pandemia już niemal od dwóch lat skutecznie dezorganizuje i utrudnia nasze życie. Aktualnie sytuacja jest szczególnie ciężka i uciążliwa ze względu na nowy, bardziej zaraźliwy wariant wirusa. Omikron bije wszelkie dotychczasowe rekordy zachorowań, co przekłada się na wzrost liczby zachorowań i rzecz jasna – osób objętych kwarantanną.

Aktualnie na obowiązkową kwarantannę kierowane są decyzją sanepidu osoby, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, niezaszczepieni po kontakcie z osobą zakażoną, przyjeżdżający z zagranicy, a także wszyscy domownicy osoby chorej, niezależnie od statusu szczepienia.

Kwarantanna dotyczy osób, które:

  • przekraczają granicę RP,
  • miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną),
  • zostały skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej.

Obowiązkowej kwarantannie nie podlegają natomiast osoby, które miały kontakt z zakażonym (np. w pracy czy w szkole), ale są w pełni zaszczepione – dotyczy to również najmłodszych dzieci. Poniżej informacje z oficjalnej strony serwisu rządowego (gov.pl).

Kto nie podlega obowiązkowej kwarantannie:

  • osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie,
  • osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 (jeśli kwarantanna została nałożona ze względu na chorobę współlokatora, kwarantanna osoby zaszczepionej będzie zdjęta dopiero po uzyskaniu przez nią negatywnego wyniku testu),
  • ozdrowieńcy, czyli osoby, które chorowały na COVID-19, nie później niż 6 miesięcy od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (jeśli kwarantanna została nałożona ze względu na chorobę współlokatora, kwarantanna ozdrowieńca będzie zdjęta dopiero po uzyskaniu przez nią negatywnego wyniku testu).

Kwarantanna – nowe przepisy

21 stycznia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wspólnej konferencji ogłosili, że zasady kwarantanny ulegną zmianie. Ze względu na słabszą transmisyjność wariantu Omikron obowiązkowa kwarantanna zostaje skrócona z 10 do 7 dni. Nowe przepisy weszły w życie we wtorek 25 stycznia.

Warto jednak wspomnieć, że według oficjalnych informacji izolacja domowa osoby, u której potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, wciąż trwa przez 10 dni.

Izolacją domową zostaje objęta osoba, która otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2, chyba że została ona skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji.gov.pl

Sprawdź: Jest decyzja! Nauka zdalna co najmniej do końca lutego 2022! Rozporządzenie nie dotyczy jednak wszystkich

Dziecko na kwarantannie – nowe przepisy

Nowe przepisy kwarantanny to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich rodziców zmęczonych ciągłymi kwarantannami uczniów. Od teraz dzieci będą musiały pozostać w domu krócej, chyba że pojawią się objawy zakażenia. Wówczas należy się bezzwłocznie zgłosić na test i jeśli wynik okaże się pozytywny dziecko trafia na 10-dniową izolację, a domownicy na kwarantannę trwającą przez cały okres izolacji chorego plus dodatkowe 7 dni po jej zakończeniu. Zwolnione z tego obowiązku mogą być wyłącznie osoby w pełni zaszczepione pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu.

Zobacz: Omikron u dzieci. Może być bardziej niebezpieczny? “Daje nietypowe objawy”

Kwarantanna dziecka a rodzice

Warto również przypomnieć, że kwarantanna dla dzieci nie oznacza obowiązku kwarantanny również dla pozostałych domowników. Oznacza to, że zarówno rodzice, jak i rodzeństwo i wszystkie osoby zamieszkujące z osobą na kwarantannie mogą swobodnie wychodzić i wykonywać swoje obowiązki.

Sprawdź: Kwarantanna dziecka – Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo