Chrapanie noworodka i inne zaburzenia oddychania

Oddychanie u noworodków czasem może okazać się trudnym zadaniem

Rodzice często zastanawiają się jaka jest przyczyna tego, że noworodek chrapie. Maluch nie ma jeszcze w pełni rozwiniętego ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za oddychanie – nie potrafi oddychać ustami, więc każde zanieczyszczenie noska może spowodować problemy z oddychaniem. Nie zawsze to groźne dolegliwości, ale jeśli utrzymują się długo, nie wahaj się z wizytą u lekarza.

W czasie ciąży dziecko nie oddycha, ponieważ tlen, już w krwi, dostarcza mu łożysko. Uczy się jednak „wciągania” przez wsysanie noskiem płynu owodniowego. To bardzo ważne, zwłaszcza że przy ssaniu piersi noworodek może oddychać jedynie przez nos.

Czym jest sapka u noworodka?

To właśnie owo chrapanie u noworodka. Najczęściej sapka u niemowląt występuje podczas karmienia piersią, ale może pojawić się również podczas snu, najczęściej w pierwszym półroczu życia. Noworodek chrapie, ponieważ jego nosek jest zanieczyszczony i powietrze napotyka opór w jamie nosowej. Może to być śluz zbierający się przy płaczu lub spowodowany katarem, resztki pokarmu (zwłaszcza tego ulanego) czy po prostu kurz.

Jak poradzić sobie z tym, że noworodek chrapie?

Jeśli w nosku dziecka zalegają resztki śluzu można rozpuścić je solą fizjologiczną lub roztworem na bazie soli morskiej. Nosek zakrapla się, a następie oczyszcza za pomocą gruszki. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniej temperatury – często sapka pojawia się, kiedy niemowlęta przebywają w pokojach, gdzie jest sucho i bardzo ciepło. Wysuszony śluz czy kurz również blokuje przepływ powietrza w nosie i utrudnia nie tylko oddychanie, ale również ssanie w czasie karmienia.

Żeby do tego nie doprowadzić kup nawilżacz powietrza i utrzymuj temperaturę w granicach 18-20 stopni Celsjusza. W poprawieniu wilgotności powietrza może pomóc też położenie wilgotnego ręcznika na kaloryferze (to sposób na zimę) lub wywieszenie go w oknie (ten sposób sprawdzi się w lecie). To plus systematyczne oczyszczanie noska sprawi, że chrapanie noworodka zniknie.

Bezdechy i przerwy w oddychaniu

W pierwszych dwóch latach życia mogą zdarzać się przerwy w oddychaniu, zwłaszcza w czasie snu. Nie ma się jednak czym martwić, jeżeli bezdechy trwają nie dłużej niż 10 sekund i nie pojawiają się częściej niż 5-10 razy na godzinę. Jeśli zauważysz, że występują częściej i dłużej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Utrata oddechu może wystąpić również w czasie płaczu, zwłaszcza tego zanoszące go się. Dziecko nagle traci przytomność, sinieje i przestaje się ruszać. To tak zwany napad afektywnego bezdechu, trwa około minuty, po tym czasie dziecko „budzi się” i oddycha już normalnie. Napad nie wyrządza szkód dziecku, ale każde jego wystąpienie należy zgłosić lekarzowi.

Zapobiegaj

Żeby uchronić się przed problemami w oddychaniu u dziecka należy zadbać o optymalne warunki w jego pokoju, łóżeczko z twardszym materacem i poduszką, możesz również zakupić elektryczny monitor oddechu, który będzie kontrolował, czy w czasie snu nie pojawiają się bezdechy. Pamiętaj, żeby zawsze układać dziecko na pleckach i systematycznie czyścić mu nosek, dzięki temu zauważysz, że noworodek chrapie zdecydowanie rzadziej.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo