Co wybierzesz: nowy bon turystyczny czy 500 plus?Kontrowersyjny pomysł ministra

Bon Turystyczny okazał się sporym sukcesem rzadu. Pierwsza edycja programu dopiero się zakończyła, a już pojawiają się pytania o możliwość wznowienia świadczenia. Minister sportu o turystyki zabrał głos w tej sprawie i ujawnił kilka interesujących szczegółów. Niewykluczone, że beneficjenci będą musieli wybierać. Czy nowy bon turystyczny będzie zamiast 500 plus?

Czy nowy bon turystyczny pojawi się na wakacje 2023?

Bon Turystyczny cieszył się wśród Polaków naprawdę sporą popularnością i uznaniem. Rządowy program został wprowadzony w połowie 2020 roku, aby wesprzeć jednocześnie polskie rodziny oraz branżę turystyczną, wyjątkową dotkniętą pandemicznymi obostrzeniami. Rodzicom przysługiwał jednorazowy bon w wysokości 500 zł na każde dziecko przed 18. rokiem życia. Środki można było wykorzystać wyłącznie na opłacenie kosztów noclegów lub usług firm turystycznych (np. obozu czy kolonii). Co ważne, nie można było wymienić bonu na gotówkę i przeznaczyć na inne cele.

Mimo tych ograniczeń bon turystyczny okazał się wielkim sukcesem. W trakcie jego obowiązywania od sierpnia 2020 do marca 2023 z programu skorzystały niemal 4 miliony rodzin. Nic więc dziwnego, że wciąż pojawiają się pytania o kolejną edycję bonu.

Z dostępnych informacji wynika, że na razie nie trwają oficjalne prace nad ustawą w tej sprawie. Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk ujawnił jednak, że przedstawiciele koalicja rządzącej dyskutowali na ten temat. Zdradził także, jak nowy program mógłby wyglądać, gdyby rzeczywiście został wprowadzony.

Zobacz: 800 plus na dziecko od czerwca 2023? Głosowanie nad ustawą możliwe już wkrótce! Trzeba złożyć wniosek, aby stracić pieniędzy

Nowy bon turystyczny zamiast 500 plus?

Z wypowiedzi ministra Bortniczuka wynika, że nowy bon turystyczny na pewno różniłby się od poprzedniej edycji. Przede wszystkim nie przysługiwałby na każde dziecko, ponieważ “nie będzie to tak szeroka forma wsparcia, jak ta interwencyjna, związana z ograniczeniami covidowymi”. Nowy program będzie zapewne przeznaczony najprawdopodobniej dla rodziców, którzy spełnią określone warunki (np. kryteria dochodowe). Minister dodał również, że nowy bon turystyczny mógłby w okresie wakacyjnym trafiać do rodzin zamiast 500 plus. Co to oznacza w praktyce? W miesiącach letnich rodzice mogliby otrzymać nawet 800-1000 zł na dziecko, ale nie dostaliby za ten okres 500 plus. Pieniądze otrzymane w ramach bonu będzie można wykorzystać wyłącznie na wyjazdy.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo