Nowy przelicznik za urlop wychowawczy – Czy wlicza się on do emerytury?

Nowy przelicznik za urlop wychowawczy, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat. Jako rodzic z pewnością musiałeś, lub będziesz musiał skorzystać z urlopu wychowawczego. Dlatego warto zainteresować się istotnymi kwestiami z nim związanymi. Czy urlop wychowawczy jest wliczany do emerytury, oraz kto może o niego wystąpić?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Urlop wychowawczy od 1999 roku jest okresem składkowym, czyli wlicza się do emerytury.
  • Urlop wychowawczy ma wpływ na wysokość emerytury.
  • Podstawa składek na urlopie wychowawczym to 60% wynagrodzenia miesięcznego.

Nowy przelicznik za urlop wychowawczy. Dowiedz się więcej o przywileju rodziców

Jeżeli posiadasz dzieci, to z pewnością jesteś zaznajomiony z tematem urlopu wychowawczego. Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby go dostać? Może go wziąć zarówno ojciec, jak i matka. Jednak tylko wtedy, gdy są to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Wcześniej jednak wymagany jest co najmniej półroczny staż pracy. Nie musisz się jednak obawiać, jeśli potrzebujesz wziąć urlop wychowawczy, lecz dopiero co zmieniłeś miejsce pracy. Twój staż nie jest liczony od początku, chodzi o ogół zatrudnienia, które dotyczy wszystkich Twoich wcześniejszych pracodawców. Zaliczany do niego jest również okres zwolnienia lekarskiego.

Jak długo możesz przebywać na urlopie wychowawczym? To zależy od tego, jak rozdzieli się go między obydwoje rodziców. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że tylko jeden rodzic weźmie urlop wychowawczy, wówczas może z niego korzystać przez całe 35 miesięcy. Dla dwójki rodziców, którzy rozdzielą między siebie ten okres, wynosi on 36 miesięcy. Mogą go między siebie podzielić tak, jak chcą, proporcje muszą jednak wynosić co najmniej 35 miesięcy + 1 miesiąc. Istotne jest, żeby zarówno matka, jak i ojciec mogli spędzić ten czas ze swoim dzieckiem.

Kiedy kończy się czas, w którym możesz skorzystać z urlopu wychowawczego? Każdy z rodziców musi wykorzystać swój urlop wychowawczy do końca roku kalendarzowego, w którym ich pociecha skończy 6 lat. Jeżeli jednak rodzice opiekują się dzieckiem niepełnosprawnym, mogą skorzystać z urlopu wychowawczego aż do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Sprawdź: Czym są alimenty natychmiastowe?

Urlop wychowawczy a emerytura

Czy jest możliwe doliczenie urlopu wychowawczego do emerytury? Musisz wiedzieć, że aż do roku 1999 okres urlopu wychowawczego był okresem nieskładkowym. Co to oznacza? Nowy przelicznik za urlop wychowawczy pozwala na wliczenie tego okresu do składek. Dlatego miesiące lub lata, które wcześniej poświęcone były opiece nad dzieckiem, teraz wliczają się do emerytury. Urlop wychowawczy a lata pracy, jak teraz wygląda sytuacja?

Długość urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy, jest to czas, który mama i tata mogą rozdzielić pomiędzy sobą. Aby ubiegać się o niego, musisz mieć umowę o pracę, a także przynajmniej półroczny staż pracy.

Komu przysługuje wyższa emerytura za urlop wychowawczy? Jeżeli wpasujesz się w odpowiednie kryteria, może się okazać, że emerytura będzie wyższa, niż wcześniej zakładałeś. Co trzeba zrobić? Musisz przeliczyć swój kapitał początkowy, do którego wliczysz właśnie urlop wychowawczy. 

Nawet płatny urlop wychowawczy w latach 80 był okresem nieskładkowym. Co to dla Ciebie oznacza? Jeżeli skorzystałeś z urlopu wychowawczego wcześniej niż w roku 1999, złóż wniosek o ponowne przeliczenie kapitału. Bardzo prawdopodobne jest, że otrzymasz wyższą emeryturę. Teraz urlop wychowawczy jest okresem składkowym, wcześniej był to okres nieskładkowy. Dlatego po ponownym przeliczeniu kapitału, różnica może okazać się naprawdę spora.

Zobacz też: Darowizna pieniężna od rodziców [Limit, Umowa, Podatek]

Nowy przelicznik za urlop wychowawczy – okres składkowy czy nieskładkowy?

Powszechny wiek emerytalny, który pozwoli Ci na korzystanie ze świadczeń, wynosi 60 lat dla kobiet, oraz 65 lat dla mężczyzn. Żeby móc otrzymać emeryturę, która jest wypłacana przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, musisz regularnie opłacać wszystkie składki. Zaliczają się do nich ubezpieczenie społeczne, emerytalne oraz rentowe. Wszystko to potrzebne jest, aby móc przejść na emeryturę po przepracowaniu określonej ilości lat. Jeżeli osoba osiągnie wymagane wyniki, może, lecz nie musi na nią przejść. Jeśli chce kontynuować pracę w zawodzie, ma do tego pełne prawo.

Czas urlopu wychowawczego jest jak najbardziej zaliczony jako okres składkowy i ma wpływ na wysokość Twojej emerytury. Nie było tak zawsze, przed rokiem 1999 urlop wychowawczy nie był brany pod uwagę. Właśnie dlatego kobiety, które były na nim przed tym rokiem, teraz mogą ponownie przeliczyć kapitał. Podstawa wymiaru składki wynosi 60% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Ile wynosi dodatek do emerytury za urlop wychowawczy? Jeżeli szukasz odpowiedzi na to pytanie, musisz na nowo przeliczyć swój kapitał początkowy. Dla osób, które urodziły się w 1949 roku oraz później, możliwe jest otrzymanie takiego dodatku. Wszystko dlatego, że były to lata nieskładkowe. Teraz gdy obowiązuje nowy przelicznik za urlop wychowawczy, wszystkie te lata są uznawane za składkowe.

Zobacz też: Zwolnienie lekarskie wstecz. Ile dni wstecz można wystawić zwolnienie lekarskie?

Rodzice pytają o nowy przelicznik za urlop wychowawczy:

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak najbardziej, urlop wychowawczy jest wliczany do emerytury. Jednak aż do roku 1999 był to okres nieskładkowy. Obecnie lata urlopu wychowawczego wliczane są do okresu składkowego, więc czas, który rodzice poświęcają na opiekę nad swoim dzieckiem, jest wliczany do emerytury. Okres urlopu wychowawczego wpływa także na jej wysokość.

Ile lat wychowawczego wlicza się do emerytury?

Zgodnie z obowiązującymi po 1999 roku przepisami, okres urlopu wychowawczego jest wliczany do wkładek i ma wpływ na wysokość emerytury. Obydwoje rodziców mogą podzielić między sobą ten czas, a jest to aż 36 miesięcy. Muszą być jednak zachowane proporcje, przynajmniej 35 miesięcy 1 miesiąc, i wzwyż, jeśli obydwie osoby chcą zajmować się dzieckiem. Jeżeli tylko jedna z nich wyraża taką chęć, wówczas okres urlopu wychowawczego wynosi 35 miesięcy. Podstawa składek to 60% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Sprawdź: Co to jest, kiedy się należy i ile wynosi zachowek po rodzicach?

Czy urodzenie dziecka wlicza się do emerytury?

Istnieje emerytura matczyna. Jest to świadczenie emerytalne, z którego mogą skorzystać kobiety, jeżeli wychowały czwórkę lub więcej dzieci i mają więcej niż 60 lat.

Czy urlop wychowawczy jest okresem składkowym?

Tak, okres urlopu wychowawczego jest wliczany do emerytury i ma realny wpływ na jej wysokość. Przed rokiem 1999 urlop wychowawczy był latami nieskładkowymi, jednak zostało to zmienione. Nowy przelicznik za urlop wychowawczy jest korzystny dla rodziców, którzy poświęcają swój czas na opiekę nad potomkiem.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo