Nowy taryfikator mandatów 2022! Już od stycznia ogromne podwyżki!

W Polsce wciąż ginie znacznie więcej ludzi na drogach niż w krajach zachodniej Europy. Sytuacja się poprawia, ale ciągle w naszych statystykach jest za dużo bezsensownych śmierci. Na przykład w 2021 r. wydarzyło się ponad 22 tys. wypadków drogowych, w których zginęło ponad 2 tys. osób. Jednym ze sposobów na drogowych piratów jest podnoszenie wysokości mandatów za wykroczenia drogowe. Od stycznia 2022 r. obowiązuje w Polsce nowy taryfikator mandatów, ze znacznie podniesionymi wysokościami kar za niedozwolone zachowania na drodze.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Nowy taryfikator mandatów wprowadza liczne zmiany w kwotach mandatów za różne kategorie wykroczeń.
 • Od 1 stycznia 2022 r. najwyższy mandat, który będzie mógł dać nam policjant wynosi aż 5000 zł.
 • Zmieniły się także kary grzywien nakładanych przez sąd, np. za brak tablicy rejestracyjnej zapłacimy aż 5000 zł.
 • Nowy taryfikator nie zapomina także o mandatach dla pieszych.

Taryfikator mandatów – co to?

Jest to inaczej mówiąc Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 października 2013 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. z 2013 r. poz.1624)  Kierowcom jest znane pod nazwą “taryfikator mandatów”. Policjant zawsze wymierza mandat karny na podstawie kodeksu wykroczeń, a taryfikator jest jedynie narzędziem pomocniczym. Jeśli jakieś wykroczenie jest zawarte w taryfikatorze, to policjant korzysta z niego. Jeśli nie, nakłada mandat za wykroczenie w związku ze złamaniem konkretnego prawa, którego podstawę podaje ukaranemu kierowcy.

Zobacz także: Nadchodzą zmiany! Nowa ulga dla samotnych rodziców niekorzystna? Niektórzy stracą na Polskim Ładzie

Nowy taryfikator mandatów za prędkość

Wykroczenia drogowe w postaci przekroczenia dozwolonej w danym miejscu prędkości są jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków samochodowych w naszym kraju. Gdy dodamy do tego złe warunki pogodowe mamy gotowy przepis na wypadek. Najczęściej stosowanym mandatem jest mandat za przekroczenie prędkości.

Nic więc dziwnego, że przy zajmowaniu się kwestiami bezpieczeństwa drogowego, wzięto pod lupę szczególnie cennik mandatów za przekroczenie prędkości. I tak, od 1 tycznia 2022 r. ceny mandatów za zbyt szybką jazdę, wynoszą przy przekroczeniu prędkości:

 • do 10 km/h – 50 zł
 • o 11–15 km/h – 100 zł
 • o 16–20 km/h – 200 zł
 • o 21–25 km/h – 300 zł
 • o 26–30 km/h – 400 zł
 • o 31–40 km/h – 800 zł, a przy recydywie, czyli trzecim takim samym wykroczeniu w ciągu 2 lat od ostatniego ukarania – 1600 zł
 • o 41–50 km/h – 1000 zł, a przy recydywie – 2000 zł
 • o 51–60 km/h – 1500 zł, a przy recydywie – 3000 zł
 • o 61–70 km/h – 2000 zł, a przy recydywie – 4000 zł
 • o 71 km/h i więcej – 2500 zł, a przy recydywie – 5000 zł

Najwyższy mandat, jaki może wymierzyć policjant od 1 stycznia 2022 r. wynosi aż 5 tys. złotych. Do tej pory było to 500 zł.

Zobacz także: Ulga na dziecko 2022 a limit dochodu. 

Taryfikator mandatów – punkty karne

Każdej kwocie mandatu odpowiada liczba punktów karnych. Taryfikator mandatów po zmianach zawiera także zmiany w wysokości przyznawanych punktów karnych. I tak zmienił się np. limit maksymalnej liczby punktów karnych za jedno wykroczenie, obecnie wynosi on 15 punktów karnych. Nadal w pierwszym roku po zrobieniu prawa jazdy możemy dostać maksymalnie 20 pkt karnych, a gdy mamy prawo jazdy dłużej – 24 pkt.

Nową, maksymalną karą 15 punktów karnych obwarowane zostały takie wykroczenia, jak:

 • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h
 • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym,
 • niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego, sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym,
 • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia,
 • niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu,
 •  nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża,
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu,
 • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi,
 • kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
 • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości

Prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego i niemechanicznego po spożyciu alkoholu jest bardzo złym pomysłem. Oczywiście najgorszą konsekwencją, która może nas spotkać to spowodowanie wypadku drogowego. Od 1 stycznia 2022 r. zaostrzył się także stosunek państwa do nietrzeźwych kierowców.

I tak przy wyniku od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w litrze wydychanego powietrza.podczas badania alkomatem, a więc w stanie “po użyciu alkoholu”, podlegamy karze aresztu lub grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Sąd może jednak orzec karę nawet 30 tys. złotych.

Nowy taryfikator wykroczeń wprowadził także minimalną karę za prowadzenie pojazdu niemechanicznego po użyciu alkoholu (np. roweru), obecnie jest to 1000 złotych. Za 9 mcy czyli od połowy września zmienią się przepisy dotyczące recydywy jazdy pod wpływem alkoholu – recydywista zapłaci podwójną stawkę, w tym minimalnie 5000 złotych.

Jeśli chodzi o mandaty za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, czyli gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 prom., a w wydychanym powietrzu jest go więcej niż 0,25 mg na litr powietrza, na razie pozostają bez zmian.

Zobacz także: Terminy wypłat 500 plus 2022

Mandaty dla pieszych

Aktualny taryfikator mandatów uwzględnia także zmiany w karach dla pieszych. Choć pieszy jest szczególnie chronionym przez prawo uczestnikiem ruchu drogowego, istnieje szereg sytuacji, w których może zapłacić mandat.

I tak ceny mandatów są następujące:

 • za używanie telefonu komórkowego lub innego urządzenia rozpraszającego uwagę podczas przechodzenia przez jezdnię lub wkraczania na nią – 300 zł
 • wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub ich opuszczanie rozpoczęło się – nawet 2000 złotych
 • nagłe wejście na pasy lub wyjście zza zaparkowanego pojazdu będzie oznaczać 200-złotową grzywnę
 • wchodzenie na przejście bezpośrednio przed jadący pojazd – 150 zł.

Rodzice pytają:

Ile wyniesie mandat za wjazd na zakaz wjazdu?

Mandat ten wyniesie 250 zł.

Ile wyniesie mandat za brak tablicy rejestracyjnej?

Z tego tytułu będzie się nam należał nie mandat, ale grzywna w wysokości 1500 zł, na podstawie art. 94. § 2.

Ile punktów karnych za przekroczenie prędkości?

przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 złotych i 3 punkty karne.
przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 złotych i 3 punkty karne.
przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 złotych i 6 punktów karnych.
przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 złotych i 6 punktów karnych.
przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 złotych (lub 1600, jeżeli w ciągu 2 lat popełnisz po raz drugi wykroczenie z tej grupy) i 10 punktów karnych.
przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 złotych (lub 2000, jeżeli w ciągu 2 lat popełnisz po raz drugi wykroczenie z tej grupy) i 13 punktów karnych.
przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 złotych (lub 3000, jeżeli w ciągu 2 lat popełnisz po raz drugi wykroczenie z tej grupy) i 15 punktów karnych.
przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 złotych (lub 4000, jeżeli w ciągu 2 lat popełnisz po raz drugi wykroczenie z tej grupy) i 15 punktów karnych.
przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 złotych (lub 5000, jeżeli w ciągu 2 lat popełnisz po raz drugi wykroczenie z tej grupy) i 15 punktów karnych.

Jaki najwyższy mandat może wystawić policja?

Od 1 stycznia 2022 r. najwyższy mandat opiewa na kwotę 5000 złotych.

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general