Nowy wniosek o 500 plus 2023. Kiedy złożyć dokumenty? Nie przegap terminu, aby nie stracić środków

Już niebawem Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie procedurę przyjmowania wniosków na nowy okres świadczeniowy. Chociaż aby 500 plus zostało przyznane, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków, to jednak nie przysługuje ono automatycznie. Konieczne jest złożenie wniosku, inaczej środki nie trafią do rodziców. Jak dopełnić wszystkich formalności? Kiedy złożyć nowy wniosek o 500 plus 2023?

Nowy wniosek o 500 plus na 2023

Świadczenie 500 plus przysługuje na każde dziecko do momentu ukończenia 18. roku życia. Zgodnie z obowiązującymi zasadami nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków – środki przyznawane są niezależnie od dochodu rodziców czy aktualnej sytuacji materialnej rodziców. Aby pieniądze trafiły na konto, niezbędne jest dostarczenie odpowiedniego wniosku do ZUS. Od 1 stycznia 2022 roku jest to możliwe wyłącznie za pośrednictwem internetu: przez portal Emp@tia, PUE ZUS, bankowość elektroniczną, a od niedawna również przez aplikację mZUS.

Wnioski składają rodzice, którzy chcą zachować ciągłość świadczenia w kolejnym okresie świadczeniowym, oraz rodzice nowo narodzonych dzieci, którzy chcą jak najszybciej otrzymać wsparcie. Okres świadczeniowy trwa od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku i w momencie pozytywnego rozpatrzenia wniosku ZUS przyznaje prawo do 500 plus do końca tego okresu.

Rodzice nowo narodzonych dzieci mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeśli dostarczą dokument w tym terminie, świadczenie zostanie przyznane od dnia urodzenia dziecka.

Zobacz: 1000 zł na drugie dziecko. Komu przysługuje dodatek w wysokości 12 tysięcy? Oto warunki

Kiedy składać wnioski o 500+?

Rodzice, którzy chcą zachować ciągłość wypłat 500 plus, muszą pamiętać o terminach. W przeciwnym razie po zakończeniu bieżącego okresu świadczeniowego, a więc po 31 maja, nastąpią opóźnienia w przelewach. Niedopilnowanie daty może grozić nawet utratą części środków.

Procedura składania wniosków rozpocznie się 1 lutego 2023 roku. Jeśli wniosek wpłynie do 30 kwietnia, rodzice otrzymają gwarancje, że świadczenie będzie trafiać na konto bez żadnej przerwy – zostanie bowiem wypłacone do 30 czerwca. Wnioski, które wpłyną między 1 a 31 maja również zostaną rozpatrzone, a świadczenie przyznane na cały okres świadczeniowy, ale wypłaty będą opóźnione. Rodzice otrzymają jednak wyrównanie.

W przypadku znacznego opóźniania, czyli złożenia wniosku po 1 lipca 2023 roku, świadczenie zostanie przyznane od danego miesiąca, co w praktyce oznacza utratę środków za poprzednie miesiące. Przykładowo: rodzice zagapi się i złoży wniosek dopiero w sierpniu 2023. W takiej sytuacji prawo do świadczenia będzie obowiązywało od sierpnia (chociaż wypłaty nastąpią później, z wyrównaniem).

Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami:

  • od 1 do 31 maja 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2022 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2022 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2022 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2022 r.

Sprawdź też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo