Zaćmienie słońca to jedno z najbardziej fascynujących i spektakularnych zjawisk, jakie możemy obserwować na niebie. Nie zdarza się one jednak zbyt często, dlatego cieszy się tak olbrzymim zainteresowaniem. Kolejne będzie można podziwiać już dziś – we wtorek 25 października. Jeśli tylko pogoda pozwoli, mieszkańcy Polski będą mogli zobaczyć bardzo wyraźne przesłonięcie tarczy słonecznej przez Księżyc. Jak i gdzie najlepiej je obserwować? O której godzinie będzie zaćmienie słońca?
O której będzie zaćmienie słońca i jak je oglądać?
Zaćmienie słońca to jedno z tych zjawisk astronomicznych, które budzi entuzjazm i zainteresowanie nie tylko badaczy i naukowców. Swoją popularność zawdzięcza również temu, że pojawia się na niebie dosyć rzadko, a jeszcze rzadziej zdarza się, aby było dobrze widoczne lub w ogóle dało się je uchwycić z wielu miejscach.
Kolejne, tym razem częściowe zaćmienie słońca, będzie można podziwiać w Polsce już dziś 25 października. Według specjalistów ma się rozpocząć około godziny 11:15 i potrwać nieco niemal dwie i pół godziny – maksymalnie do 13:33. Zjawisko będzie widoczne niemal ze wszystkich zakątków w Europie, ale w zdecydowanie najlepszej sytuacji są mieszkańcy jej północno-wschodnich terytoriów – tam przesłonięcie słonecznej tarczy będzie dużo wyraźniejsze i głębsze. Maksimum zaćmienia zapowiadana jest na 12:23.
W związku z powyższym w Polsce najlepszym punktem obserwacyjnym będzie Suwalszczyzna, gdzie zdaniem naukowców przesłonięcie sięgnie ok. 46 proc. tarczy Słońca i rozpocznie się najwcześniej, bo już o godz. 11:13. Nieco mniejsze zaćmienie (ok. 45%) zobaczą mieszkańcy Mazur i Białegostoku. W Warszawie czy Gdańsku będzie to już około 41%, a im dalej na południowy-zachód, tym gorzej – w Łodzi 39%, w Krakowie – 37,5%, w Poznaniu – 36,5%, we Wrocławiu i Szczecinie – 35%. Najgorzej będzie na terenie Śląska i Małopolski. Tym bardziej, że w tamtym rejonie oglądaniu zaćmienia ma ponoć nie sprzyjać też pogoda – niebo skryte będzie za chmurami, a synoptycy przewidują jedynie miejscowe rozpogodzenia.
Zobacz: Stopnie pokrewieństwa, czyli kto jest kim w rodzinie. Niektóre określenia mogą Cię zaskoczyć
Ostatnie zaćmienie słońca w Polsce
Ostatnie zaćmienie Słońca zostało zaobserwowane na terenie naszego kraju w 2021 roku, w czerwcu, a dokładnie 10 czerwca. Było to zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju wczesnym popołudniem. Ostatnie całkowite zaćmienie tarczy słonecznej miało miejsce wiele lat temu 30 czerwca 1954, wówczas można je było podziwiać głównie na terenie Suwalszczyzny.
Sprawdź: Znaczenie godzin – co oznaczają lustrzane godziny i równe godziny?
Co ile jest zaćmienie słońca?
Co roku może wystąpić maksymalnie od dwóch do pięciu zaćmień słońca, ale tylko dwa mogą okazać się całkowite. Pełne zakrycie tarczy słońca przez księżyc zdarza się niezwykle rzadko, a jeszcze rzadziej jest ono widoczne w wielu miejsca na ziemi – dla konkretnego miejsca (np. Polski), może się zdarzać nawet raz na kilkadziesiąt lat – ostatnie miało miejsce w Polsce w 1954 roku. Całkowite zaćmienia obejmują zazwyczaj wąski pas na Ziemi.
Zobacz też: Kryształowe dzieci: kim są dzieci deszczu? W czym tkwi ich sekret?
Kiedy następne zaćmienie słońca?
Całkowite zaćmienie słońca, które jest prawdziwą rzadkością ma zdarzyć się w Polsce już niedługo – zapowiadane jest bowiem na 12 sierpnia 2026 roku. Z kolei najbliższe, ale częściowe, zaćmienie słońca ma być widoczne na terenie naszego kraju 29 marca 2025 roku.