Obiad na Wielką Sobotę. Ciekawe pomysły na tradycyjne dania! Czy trzeba pościć?

W Polsce Wielka Sobota jest dniem szczególnym. Zgodnie z tradycją wierni udają się do kościołów na uroczyste święcenie koszyczków z symbolicznymi pokarmami. Wiele osób starym zwyczajem przestrzega wówczas postu i skupia się przede wszystkim na modlitwie i duchowej refleksji. Niektórzy jednak już w Wielkanocną Sobotę rozpoczynają świętowanie. Pojawia się jednak dylemat, co przygotować do jedzenia w tym wyjątkowym dniu. Co zrobić na obiad w Wielką Sobotę?

Obiad na Wielką Sobotę

Chociaż najważniejsze uroczystości związane ze Świętami Zmartwychwstania Pańskiego przypadają na Niedzielę Wielkanocną, to jednak w wielu domach świętowanie zaczyna się już dzień wcześniej – w Wielką Sobotę. W tym dniu przygotowuje się święconkę, dekoruje mieszkania, a także piecze i gotuje ostatnie potrawy.

Niektórzy po wizycie w kościele zapraszają już do domu pierwszych gości. Co przygotować na takie spotkanie? Przede wszystkim warto pamiętać, że w Wielką Sobotę (zgodnie z aktualnymi zasadami kościelnymi) nie obowiązuje już post ścisły (jak w Wielki Piątek, ale post paschalny. Tego dnia powinno się unikać spożywania mięsa, chociaż nie jest to podyktowane prawem kanonicznym.

W niektórych regionach Polski zwyczajowo pości się tylko do wizyty w kościele ze święconką. Na wszelki wypadek lepiej jednak w Wielką Sobotę przygotować obiad postny, na wypadek gdyby nasi goście wstrzymywali się od spożywania mięsa aż do śniadania wielkanocnego. Co zatem przygotować?

Dania na Wielką Sobotę:

  • pieczoną rybę, np. łososia czy dorsza,
  • gulasz rybny,
  • zapiekane ziemniaki z warzywami i przyprawami,
  • jajka przyrządzone na różne sposoby.

Zobacz: 12 potraw wielkanocnych. Jakich dań nie powinno zabraknąć na Wielkanoc?

Co na obiad w Sobotę Wielkanocną?

W wielu domach na obiad w Wielką Sobotę je się raczej skromne i postne dania, lekkostrawne. Większość osób stara się nie przejadać i czeka z porządnym posiłkiem dopiero do śniadania wielkanocnego. Wśród tradycyjnych dań przygotowywanych tego dnia często wymienia się: śledzia w śmietanie z gotowanymi ziemniakami (np. w mundurkach), gotowana kapusta, szparagi z sosami, sałatka jarzynowa, jajka faszerowane, pasty jajeczna i rybne, a różnego rodzaju pieczone ryby.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo