Objawy koronawirusa u dzieci różnią się od tych, które występują u dorosłych [nowe badania]

Wczoraj wieczorem otrzymaliśmy od naszego zaprzyjaźnionego pediatry (wywiad z nim możecie przeczytać tutaj) wyniki najnowszych badań nad koronawirusem u najmłodszych. Chińscy naukowcy pochylili się nad tematem i przebadali 2143 małych pacjentów. Z badań wynika, że COVID-19 może inaczej objawiać się u dzieci niż u dorosłych. Wśród dolegliwości u najmłodszych mogą pojawić się problemy żołądkowe, które u dorosłych występują niezwykle rzadko. Koronawirusa najciężej przechodzą niemowlęta i małe dzieci. Jakie są pozostałe wnioski z tego badania? Jak wyglądają objawy COVID-19 u dzieci?

Objawy koronawirusa u dzieci różnią się od tych, które występują u dorosłych [nowe badania]
elements.envato.com

Jak rozwija się koronawirus u dzieci?

Na początku grudnia 2019 r. w prowincji Hubei w Chinach pojawiło się wiele przypadków zapalenia płuc o nieznanym pochodzeniu. Choroba szybko się rozprzestrzeniała nie tylko w Chinach, ale też n świecie. W styczniu 2020 r. naukowcom udało się zidentyfikować w próbkach płynu oskrzelowo-pęcherzykowego zakażonego pacjenta nieznane dotychczas RNA kronawirusa, który został uznany za przyczynę infekcji. Również w styczniu 2020 Światowa Oranizacja Zdrowia (WHO) nazwała chorobę powodowaną przez koronowirusa 2019-nCoV znaną również jako choroba koronawirusowa 2019 (COVID-19).

Naukowcy z Centrum Dziecięcego w Szanghaju Yuanyuan Dong i Xi Mo przy wsparciu Andrei Cruza i Steve’a Zeichnera przebadali 2143 dzieci zakażonych koronawirusem. W badaniu wzięły udział noworodki, niemowlęta, dzieci oraz nastolatkowie do 18. roku życia. Mediana wieku wynosiła siedem lat. Jak pokazały badania, większość pacjentów przechodziło infekcję łagodnie lub miało objawy o średnim nasileniu. Na wczesnym etapie epidemii obserwowano gwałtowny wzrost zachorowań wśród dzieci, który następnie zaczął się systematycznie zmniejszać.

Jak pokazało badanie – dzieci, niezależnie od płci, są w równym stopniu podatne na zakażenie COVID-19 co dorośli. Jednak objawy koronawirusa u dzieci są zazwyczaj mniej dotkliwe niż u pacjentów dorosłych. Na infekcje podatne są przede wszystkim niemowlęta i noworodki. Jak przebiega infekcja i jakie są objawy COVID-19 u dzieci i niemowląt?

Sprawdź:  Spowodowali wypadek, by uprowadzić dwójkę dzieci. Policja zatrzymała podejrzanych

Koronawirus u dzieci: przebieg choroby

Jak pokazało badanie w sposób bezobjawowy, łagodny lub umiarkowany chorobę przechodziło ponad 90% dzieci. Przebieg choroby był najcięższy w przypadku niemowląt i małych dzieci. Dla porównania:

 • dla grupy wiekowej ciężki przebieg choroby dotyczył 10,6%
 • W grupie wiekowej 1-5 lat koronawirusa ciężko przekochodziło 7,3% dzieci
 • wśród dzieci w wieku 6-10 lat tylko 4,2% miało najcięższe objawy
 • 4,1% dzieci w wieku 11-15 lat

Spośród 21143 pacjentów objętych badaniem zmarło tylko jedno dziecko. W przypadku dorosłych aż 18,5% miało poważny bądź krytyczny przebieg choroby – to zdecydowanie więcej niż w przypadku dzieci.

Koronawirus u dzieci: objawy

Objawy koronawirusa u dzieci mogą różnić się od tych występujących u dorosłych. Należą do nich:

 • gorączka
 • objawy oddechowe
 • objawy trawienne (wymioty, nudności, biegunka)
 • zmęczenie
 • nieprawidłowy obraz w badaniu rentgenowskim klatki piersiowej.

Objawy różnią się w zależności od tego, w jakim stopniu dzieci przechodzą chorobę.

W łagodnych przypadkach, których na grupie badanych było 52%, objawy koronawirusa u dzieci są bardzo podobne do tych, które towarzyszą przeziębieniu:

 • gorączka,
 • zmęczenie,
 • kaszel,
 • ból gardła,
 • katar i kichanie

W badaniu okazało się jednak, że nie wszystkie dzieci mają gorączkę. W ich przypadku objawiały się jednak problemy trawienne:

 • nudności,
 • wymioty,
 • bóle brzucha,
 • biegunka

W przypadkach umiarkowanych (39% badanych) u dzieci występowały:

 • zapalenie płuc z gorączką i kaszlem (suchy w początkowym stadium choroby, a mokry pod koniec infekcji),
 • świszczący oddech (bez duszności)

W ciężkich przypadkach (5% badanych) u dzieci występowały:

 • problemy oddechowe (duszności, kaszel, świszczący oddech),
 • problemy żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka)

Jeden z pacjentów, który brał udział w badaniu zmarł. W raporcie jednak nie ma szczegółów dotyczących tego przypadku.

Tylko 4% przypadków wśród badanych dzieci nie miało zupełnie żadnych z wyżej wymienionych objawów, mimo, że w w wymazach, które od nich pobrano wirus był obecny.

Sprawdź:  Drogi Rodzicu małego dziecka. Powiem Ci coś bardzo ważnego!

Jak widać po statystykach, nie do końca prawdziwa jest opinia, którą często można spotkać wśród rodziców, że dzieci są tylko nosiciele i są bezpieczne. To prawda, że statystycznie mniej dzieci choruje, ale wśród tej grupy ryzyko chorób i powikłań także występuje. To z tego powodu między innymi zamykane są aktualnie place zabaw, na które mimo licznych próśb rządu o niewychodzenie z domu, nadal przychodziło mnóstwo dzieci.

Cały raport na temat objawów koronawirusa u dzieci można przeczytać tutaj

“Dlaczego większość przypadków COVID-19 u dzieci była mniej dotkliwa niż u dorosłych, jest zagadkowe”
napisali Dong i Mo

Objawy żołądkowo-jelitowe wywołały niepokój u lekarzy nie tylko w Chinach. Sugerują one, że koronawirus może występować w kale przez kilka tygodni po zakażeniu, a to może utrudnić zahamowanie jego rozprzestrzeniania. Lekarze bardzo poważnie podchodzą do COVID-19 u dzieci i uważają, że wciąż jest on zdolny do wywoływania ciężkich chorób u osób w każdym przedziale wiekowym. Obserwujmy więc uważnie stan zdrowia naszych dzieci i zwracajmy uwagę na niepokojące objawy.

Sprawdź:

Źródła:
 • Epidemiology of COVID-19 Among Children in China

Dodaj komentarz

Newsy
Koronawirus a zamknięte placówki: Czy rodzice mają prawo przestać płacić za żłobek i przedszkole?
Decyzją rządu w związku z pandemią koronawirusa, wszystkie placówki dydaktyczno-wychowawcze zostały zamknięte na okres dwóch tygodni, który kończy się 25 marca. Już dzisiaj jednak wiadomo, że okres ten prawdopodobnie zostanie
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Zdalne nauczanie: Jak prowadzić z dziećmi zajęcia z WFu przez internet?
20 marca wprowadzone zostało w życie rozporządzenie, które ma na celu uregulowanie przepisów prawnych, tak by kształcenie na odległość miało swoje formalne podstawy. Na czas społecznej kwarantanny rodzice, dzieci i
Czytaj dalej
Choroby noworodków
Bilirubina u noworodka: Jakie konsekwencje dla dziecka może mieć żółtaczka?
Bilirubina u noworodka jest produktem rozpadu erytrocytów przetwarzanym przez wątrobę, a następnie wydalanym z organizmu wraz ze stolcem. U przeważającej większości nowo narodzonych dzieci bilirubina powstaje szybciej niż organizm jest
Czytaj dalej
Zdrowie noworodka
Śmierć łóżeczkowa: Czy spanie z dzieckiem jest niebezpieczne?
Nagła śmierć łóżeczkowa (ang. SIDS - Sudden Infant Death Syndrome ) wzbudza niepokój u młodych rodziców. Co warto wiedzieć na temat SIDS? Jakie czynniki zwiększają ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej? Czy
Czytaj dalej
Dolegliwości noworodków
Wzdęcia i gazy u noworodka [przyczyny, objawy i skuteczne sposoby]
Wzdęcia i gazy u noworodka są częstym problemem, na którego pojawienie się ma wpływ kilka czynników. Jeżeli gazy jelitowe występują sporadycznie i nie są przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości - np. bólu
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt Dolegliwości noworodków
Sprawdzone sposoby na bezsenność u niemowlaka
Nieśpiący niemowlak to nieśpiący rodzic. A jak wiadomo brak snu prowadzi do chronicznego zmęczenia, nerwowości, problemów z koncentracją. Nic więc dziwnego, że młodzi rodzice, których pociecha w nocy zamiast spać,
Czytaj dalej