Objawy zatrucia grzybami

Przyszła jesień, a wraz z nią jedna z ulubionych rozrywek Polaków, czyli popularne grzybobrania. Jadąc drogą prowadzącą przez las, co chwila widać zastawione samochodami pobocza, a wśród drzew rodaków wędrujących z koszykami i wiaderkami w poszukiwaniu leśnych skarbów. I choć większość z nas zna się na grzybach, pomyłki zdarzają się co roku. Dlatego warto znać objawy zatrucia grzybami!

Czy dzieci mogą jeść grzyby?

Zupa grzybowa, grzybowy sos, pierogi czy krokiety – potrawy te często goszczą na naszych stołach. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy powinni po nie sięgać. Grzyby są wyjątkowo ciężkostrawne. Zawierają w swoim składzie chitynę, czyli wielocukier, który nie jest trawiony przez nasz organizm. Znajduje się w nich również spora ilość trudno przyswajalnego białka. Grzyby „zalegają” na żołądku przez długie godziny, bardzo często wywołują niestrawność, są prawdziwym obciążeniem dla naszego układu trawiennego.

Z uwagi na powyższe, grzybów nie należy podawać małym dzieciom aż do czwartego roku życia. Są zbyt dużym wyzwaniem dla niedojrzałego układu trawiennego malucha.

Objawy zatrucia grzybami

Chociaż większość Polaków zbierających grzyby deklaruje, że doskonale zna ich gatunki i wie, które można zbierać, a których ruszać nie należy, co roku na oddziałach szpitalnych lądują dziesiątki osób, u których rozpoznano objawy zatrucia grzybami. Może ono zakończyć się nawet śmiercią, dlatego warto wiedzieć, jakie symptomy mogą świadczyć o zatruciu.

Przede wszystkim niepokój powinien wzbudzić ból brzucha, który wystąpi już nawet kilkanaście minut po zjedzeniu potrawy zawierającej grzyby. Może to być oczywiście zwykła niestrawność, ale gdy dojdą do tego nudności lub gwałtowne wymioty, należy natychmiast udać się do lekarza.

Kolejnym objawem zatrucia grzybami jest nagła słabość, która obejmuje ciało. Mogą pojawić się również zawroty głowy i dreszcze, a także zaburzenia widzenia.

Zatrucie grzybami wywołuje także nieoczywiste objawy, takie jak obfite pocenie się, nagły i silny ból głowy, spadek ciśnienia lub jego szybki wzrost. Z uwagi na to, że toksyny zawarte w trujących grzybach atakują układ nerwowy, mogą wystąpić objawy z jego strony: drgawki, niedowład kończyn, zaburzenia mowy, a nawet halucynacje.

Jeżeli wystąpiły u Ciebie jakiekolwiek z wymienionych wyżej objawów, natychmiast udaj się do szpitala lub wezwij karetkę. Jeśli to możliwe zabezpiecz uprzednio resztki swojej potrawy – ułatwi to w ustaleniu, jaki gatunek grzyba wywołał zatrucie. Może być to pomocne w podjęciu odpowiedniego leczenia.

Zatrucie grzybami u dziecka

Niestety, szacuje się, że nawet 40% wszystkich zatruć grzybami dotyczy małych dzieci. Toksyny działają znacznie silniej na młody organizm, dlatego niezbędne jest w takiej sytuacji jak najszybsze udzielenie maluchowi pomocy lekarskiej. Ciężkie zatrucia mogą doprowadzić do niewydolności wątroby, jej obumarcia, a nawet do śmierci dziecka.

Dodaj komentarz

Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo