Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli! Część nie kryje oburzenia “Nie zgodzę się na szczepienie. Odejdę ze szkoły”

W wtorek 7 grudnia nastąpił dość nagły i dla wielu zaskakujący zwrot w rządowej strategii walki z wirusem. Jeszcze kilkanaście dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski twierdził, że rząd nie planuje wprowadzania nowych obostrzeń. Tymczasem 1 grudnia zaostrzono dotychczasowe zasady, a już wkrótce, od 15 grudnia, zaczną obowiązywać kolejne restrykcje. Podczas konferencji przedstawiciele MZ wspomnieli również, że planowane są obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli. Kiedy obowiązek ma wejść w życie?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Oprócz zmniejszenia limitów miejsc w restauracjach, barach, kinach czy komunikacji i nauka zdalna, planowane jest także obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup zawodowych.
  • Obowiązek szczepień ma dotyczyć medyków, nauczycieli oraz służby mundurowe.
  • Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 marca 2022 roku.

Minister zdrowia: “Planujemy obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli”

Sytuacja epidemiczna w kraju od kilku tygodni nie napawa optymizmem. Każdego dnia nie tylko przybywa kilkanaście tysięcy nowych zakażonych, ale także rośnie liczba hospitalizacji, a co za tym idzie system ochrony zdrowia staje się coraz mniej wydolny. Część specjalistów ostrzega, że wkrótce opieka medyczna w Polsce może się całkowicie załamać. Codziennie docierają do nas także informacje o kolejnych setkach zgonów spowodowanych przez Covid-19. Każdego dnia pół tysiąca rodzin przeżywa prawdziwą tragedię.

W celu zahamowania dalszego rozwoju IV fali wirusa, rząd postanowił wprowadzić nowe obostrzenia oraz zaostrzyć te aktualnie obowiązujące. W wtorek 7 grudnia podczas konferencji przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia ogłoszono, że od 15 grudnia zmniejszone zostaną limity osób w komunikacji, kinach, restauracjach, barach i hotelach. W tym samym terminie zamknięte zostaną wszystkie kluby nocne i dyskoteki. Zmianie ulegnie także tryb funkcjonowania szkół – od 20 grudnia uczniowie przejdą na nauczanie zdalne, które potrwa do 9 stycznia 2022.

Przedstawiciele resortu zdrowia wspomnieli również, że trwają prace nad wprowadzeniem obowiązku szczepień dla niektórych grup zawodowych. Znaleźli się w niej medycy, nauczyciele, a także służby mundurowe. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 marca 2022 roku.

Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe.Adam Niedzielski, minister zdrowia, konferencja 3 grudnia 2021.

Sprawdź: Zdalne nauczanie już w grudniu 2021! Ogłoszono nowe obostrzenia

Nowe obostrzenia do 15 grudnia

Poza wprowadzeniem nowych limitów osób i zamknięciem szkół tuż przed Świętami. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział także kilka innych rozwiązań, które zaczną obowiązywać w najbliższym czasie lub są planowane w niedalekiej przyszłości. Na zmianę nastawienia rządu, którego przedstawiciele na czele z premierem, jeszcze do niedawna twierdzili, że żadne nowe restrykcje nie są planowane, wpłynął prawdopodobnie nowy wariant Omikron. Szef resortu zdrowia określił go niedawno “game changerem” (ang. zmieniający zasady gry).

Jednym z nowych narzędzi w walce z wirusem mają być obowiązkowe testy dla wszystkich domowników osoby zakażonej, niezależnie od zaszczepienia. Dodatkowo minister Niedzielski wspomniał, że rząd pracuje nad nowym projektem, który umożliwiałby pracodawcy wymagania od pracownika wyniku darmowego testu na Covid-19.

Lekarze apelują o szczepienie, które w pewnym stopniu chroni przed zakażeniem, ale przede wszystkim zapobiega śmierci i ciężkim przebiegom choroby. Z kolei eksperci i wirusolodzy z Rady Medycznej rekomendują wprowadzenie w niektórych miejsca wymogu posiadania paszportu covidowego, aby wejść do środka.

[…] jeżeli poziom hospitalizacji będzie wyższy niż np. 50 na 100 tys. w powiecie, to powinniśmy dokonać ograniczeń, m.in. stosować paszporty covidowe przy wstępie np. do kin, restauracji.Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz.

Najwięcej kontrowersji budzą jednak niewątpliwie obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli, medyków i służb mundurowych. Część z nich stanowczo się nie zgadza i nie kryje oburzenia. Nie brak komentarzy, że jest to “działanie bezprawne”, “segregacja sanitarna”. Pod postem MZ na Twitterze czytamy takie głosy:

  • “Nie zgodzę się na szczepienie. Odejdę że szkoły.”
  • “czy to nie jest zmuszanie do poddania się eksperymentowi medycznemu?”
  • “Czyli jeśli ktoś się nie będzie chciał zaszczepić, zostanie zwolniony?”
  • “To wygląda jak pozbawianie prawa wykonywania zawodu”

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo