Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela.

Suknie ślubne

Odważne i nowoczesne panny młode bardzo często obecnie decydują się na ekstrawaganckie kroje i kolory sukien ślubnych. W kolekcji paryskiej Pronupti znalazły się suknie ślubne żółte, zielone, a także bordowe, łososiowe i jasnoczerwone. Taka kolorystyka jeszcze kilka, kilkanaście lat temu była nie do przyjęcia w branży sukien ślubnych. Powoli walczymy  z monotonią i nudą w modzie ślubnej, co według mnie jest bardzo dobre.

Podobną ofertę zaprezentowały na wiosennych targach ślubnych także inne znane firmy z branży ślubnej, jak Mala Ramus i Primavera. W tym roku modna jest klasyka – gorsety i proste spódnice. Sporo jest jedwabiu i tiulu, do łask wracają ręcznie robione koronki i hafty, a także falbanki.

Projektanci ślubnych kreacji czerpią z wzorów orientalnych, japońskich i chińskich – suknie przypominają często kimona, na ramiączkach mają poprzyszywane czerwone płatki. Długość pozostaje bez zmian, choć panna młoda może się pokazać w kreacji przed kolano.

Absolutną nowością na rynku ślubnym są firmy zajmujące się kompleksową organizacją wesela. Zatroszczą się o wszystko m.in. wybór kwiatów, zaproszeń, strojów, restauracji, zapewnią transport, opiekę nad dziećmi, kurs tańca czy pokaz fajerwerków (cena to zwykle kilka procent od kosztów całej imprezy).

Zaproszenia ślubne

Każda z oferujących je firm ma ponad tysiąc wzorów. Tradycyjne białe są wypierane przez zielone i granatowe, zdobione ekologicznymi sznurkami. Powodzeniem cieszą się też te w kształcie zwijanego papirusa. Nową formą zaproszeń ślubnych są… czekoladki. Oferuje je tylko firma Patchi. Są pakowane w pudełka, na których umieszcza się datę ślubu i nazwiska państwa młodych – jedno zaproszenie kosztuje 10-14 zł.

Sprawdź:  Zaproszenie na ślub

Filmy i zdjęcia ślubne

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się oferty sesji ślubnych w plenerze (ok. 1 tys. zł). Najczęściej odbywają się w Wilanowie, Łazienkach i Jabłonnie, choć klient może również sam wybrać miejsce (nie dalej niż 60 km od Warszawy). Nadal modne są zdjęcia czarno-białe i w sepii. Zamiast standardowej relacji z wesela, można zamówić reportaż lub film.

Weselny chleb

Weselny bochenek najlepiej zamówić z kilkudniowym wyprzedzeniem. Piekarnie oferują na tę okazję specjalne wzory. Największym powodzeniem cieszy się okrągły bochenek z umieszczoną na środku koroną, do której wsypana jest sól. Kosztują 20-40 zł.

Kwiaty ślubne

Dobiera się je do makijażu, sukni, typu urody lub temperamentu panny młodej. W tym roku modne są romantyczne bukiety w pastelowych kolorach. Do łask powracają polne bukiety i kolorowe goździki. Wiązanka do ślubu kosztuje co najmniej 150 zł.

Tort weselny

Modne są zarówno piętrowce, jak i płaskie, ozdobione kolorowym zdjęciem młodych albo żywymi kwiatami. Powodzeniem cieszą się też ręcznie wykonane dekoracje z ciągnionego cukru – łabędzie, róże. Czekolada do tortów sprowadzana jest z Francji i Szwecji, owoce z Hamburga, tropikalne dżemy z Włoch. Tort na 100 osób kosztuje 1,2-1,8 tys. zł.

Dekoracje ślubne

Z kwiatów lub balonów. Standardem są unoszące się w powietrzu lub wybuchowe balony obsypujące gości konfetti. Na balonie może się również znaleźć zdjęcie. Koszt dekoracji waha się w granicach 2-3 tys. zł.

Dodaj komentarz

Obrączki ślubne
Obrączki ślubne
Obrączki ślubne – dwa małe kółeczka, jedno z nich będziesz nosiła do końca swojego życia. Obrączki ślubne są symbolem każdego małżeństwa. Muszą być tak jak każde dobre małżeństwo wyjątkowe i
Czytaj dalej
Wieczór kawalerski i panieński
Zabawy na wieczór panieński
Organizujesz wieczór panieński swojej przyjaciółki? Jak zadbać o to by minął on w sposób ciekawy i zabawny? Jest wiele zabaw jakie możesz wykorzystać na wieczorze panieńskim. Rozpoznawanie pana młodego na wieczorze
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Co zamiast kwiatów na wesele?
Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Jak przystroić dom Panny Młodej?
Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Ciekawe pomysły na zaręczyny
Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny
Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są organizowane zmówiny? Zmówiny
Czytaj dalej