Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela.

Suknie ślubne

Odważne i nowoczesne panny młode bardzo często obecnie decydują się na ekstrawaganckie kroje i kolory sukien ślubnych. W kolekcji paryskiej Pronupti znalazły się suknie ślubne żółte, zielone, a także bordowe, łososiowe i jasnoczerwone. Taka kolorystyka jeszcze kilka, kilkanaście lat temu była nie do przyjęcia w branży sukien ślubnych. Powoli walczymy  z monotonią i nudą w modzie ślubnej, co według mnie jest bardzo dobre.

Podobną ofertę zaprezentowały na wiosennych targach ślubnych także inne znane firmy z branży ślubnej, jak Mala Ramus i Primavera. W tym roku modna jest klasyka – gorsety i proste spódnice. Sporo jest jedwabiu i tiulu, do łask wracają ręcznie robione koronki i hafty, a także falbanki.

Projektanci ślubnych kreacji czerpią z wzorów orientalnych, japońskich i chińskich – suknie przypominają często kimona, na ramiączkach mają poprzyszywane czerwone płatki. Długość pozostaje bez zmian, choć panna młoda może się pokazać w kreacji przed kolano.

Absolutną nowością na rynku ślubnym są firmy zajmujące się kompleksową organizacją wesela. Zatroszczą się o wszystko m.in. wybór kwiatów, zaproszeń, strojów, restauracji, zapewnią transport, opiekę nad dziećmi, kurs tańca czy pokaz fajerwerków (cena to zwykle kilka procent od kosztów całej imprezy).

Zaproszenia ślubne

Każda z oferujących je firm ma ponad tysiąc wzorów. Tradycyjne białe są wypierane przez zielone i granatowe, zdobione ekologicznymi sznurkami. Powodzeniem cieszą się też te w kształcie zwijanego papirusa. Nową formą zaproszeń ślubnych są… czekoladki. Oferuje je tylko firma Patchi. Są pakowane w pudełka, na których umieszcza się datę ślubu i nazwiska państwa młodych – jedno zaproszenie kosztuje 10-14 zł.

Filmy i zdjęcia ślubne

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się oferty sesji ślubnych w plenerze (ok. 1 tys. zł). Najczęściej odbywają się w Wilanowie, Łazienkach i Jabłonnie, choć klient może również sam wybrać miejsce (nie dalej niż 60 km od Warszawy). Nadal modne są zdjęcia czarno-białe i w sepii. Zamiast standardowej relacji z wesela, można zamówić reportaż lub film.

Weselny chleb

Weselny bochenek najlepiej zamówić z kilkudniowym wyprzedzeniem. Piekarnie oferują na tę okazję specjalne wzory. Największym powodzeniem cieszy się okrągły bochenek z umieszczoną na środku koroną, do której wsypana jest sól. Kosztują 20-40 zł.

Kwiaty ślubne

Dobiera się je do makijażu, sukni, typu urody lub temperamentu panny młodej. W tym roku modne są romantyczne bukiety w pastelowych kolorach. Do łask powracają polne bukiety i kolorowe goździki. Wiązanka do ślubu kosztuje co najmniej 150 zł.

Tort weselny

Modne są zarówno piętrowce, jak i płaskie, ozdobione kolorowym zdjęciem młodych albo żywymi kwiatami. Powodzeniem cieszą się też ręcznie wykonane dekoracje z ciągnionego cukru – łabędzie, róże. Czekolada do tortów sprowadzana jest z Francji i Szwecji, owoce z Hamburga, tropikalne dżemy z Włoch. Tort na 100 osób kosztuje 1,2-1,8 tys. zł.

Dekoracje ślubne

Z kwiatów lub balonów. Standardem są unoszące się w powietrzu lub wybuchowe balony obsypujące gości konfetti. Na balonie może się również znaleźć zdjęcie. Koszt dekoracji waha się w granicach 2-3 tys. zł.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo