Ocet do prania – jak go użyć? Już niewielka ilość może przynieść zaskakujące rezultaty

Ocet już od wieków znany jest ze swoich rozmaitych zastosowań w gospodarstwie domowym. Często bywa używany nie tylko do celów spożywczych, ale także jako środek czystości – przydatny szczególnie na zabrudzenia powstałe w łazience. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że może się sprawdzić także przy robieniu prania. Jak wykorzystać ocet do prania? Jak go użyć? Gdzie wlać ocet do prania? Jakie efekty daje pranie z octem?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ocet świetnie sprawdza się do usuwania uporczywych plam m.in. z krwi, wina, tuszu czy atramentu, napojów czy potu.
  • Wystarczy nanieść niewielką ilość płynu bezpośrednio na plamę i normalnie wyprać.
  • Ocet wykazuje także właściwości bakteriobójcze i pomaga pozbyć się toksyn z odzieży - można od czasu do czasu dodać jedną miarkę do szufladki na proszek.

Ocet do prania

Właściwości i zastosowania octu w gospodarstwie domowym są właściwie nieograniczone i nieocenione. Wykorzystujemy go nie tylko do przyrządzania potraw, ale także do sprzątania, mycia czy usuwania uporczywych zabrudzeń. Jak się okazuje, ocet wykazuje jeszcze jedno bardzo przydatne działanie – nadaje się do prania, ponieważ świetnie radzi sobie z usuwaniem plam czy uciążliwego, nieprzyjemnego zapachu. Warto jednak zaznaczyć, że z substancją tą nie można przesadzać. Zbyt częste pranie octem może spowodować zakwaszenie materiałów, a w konsekwencji do ich zniszczenia i rwania. Jak ze wszystkim – również z octem – należy zachować umiar.

Wśród właściwości octu w praniu często wspomina się również o tym, że pozwala zachować – a nawet przywrócić – tkaniną kolor. Mało tego, ocet potrafi nie tylko utrwalić barwy materiałów, ale także przy okazji zapobiega ich farbowaniu podczas prania. Poza tym pranie z użyciem odrobiny octu powinno także ułatwiać prasowanie.

Pranie w occie

Octu bez problemu możemy użyć w pralce automatycznej. W tym wypadku jednak również należy pamiętać o rozsądku – zbyt częste stosowanie tej substancji mogłoby doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Dodanie octu do prania może pomóc w pozbyciu się trudnych zabrudzeń m.in. z krwi, potu, perfum, długopisu, trawy, czekolady, napojów czy nawet z wina. Zdaniem niektórych, aby zapewnić lepszy efekt, należy nanieść ocet na plamę jak najszybciej, jeszcze zanim zdąży zaschnąć.

Jak prać z wykorzystaniem octu?

  • plama z krwi – nanieść ocet, a następnie odczekać około 10 minut i uprać,
  • plama powstała z potu lub z perfum – wetrzeć ocet i od razu wrzucić do pralki,
  • plama z tuszu lub atramentu – nanieść ocet, a następnie potraktować zabrudzenie pastą z octu i mąki ziemniaczanej (w stosunku 2:3) i uprać w pralce.

Podobna procedura postępowania dotyczy wszystkich innych uporczywych zabrudzeń – wystarczy spryskać lub nanieść trochę octu na plamę, pozostawić na chwilę, a następnie normalnie wyprać.

Ocet dodany do prania ma właściwości zmiękczające?

W wielu różnych internetowych poradnikach można wyczytać, że dodawanie octu do prania zmiękcza tkaniny i sprawia, że stają się delikatne i miłe w dotyku. Jak się jednak okazuje, to nie do końca działa w ten sposób. Rzeczywiście, wypranie ubrania z dodatkiem octu może spowodować, że staną się one odczuwalnie bardziej miękkie. Prawda jest jednak taka, że ocet ma właściwości neutralizacji pozostałości alkaliów (czyli środków spierających plamy), a przy okazji “reaguje z jonami powodującymi twardość wody, tworząc octany i jednocześnie zmiękczając wodę”. W ten sposób daje efekt i wrażenie zmiękczania tkanin, chociaż w rzeczywistości tego nie robi.

Sprawdź: Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną. Jak wyczyścić pralkę sodą i octem?

Pranie ręczników z octem

Ocet sprawdzi się także do prania ręczników, ponieważ doskonale usuwa nieprzyjemne zapachy z tak grubych materiałów. Jak wiadomo, ręczniki ze względu na wilgotne powietrze w łazience oraz ich przeznaczenie są szczególnie narażone na rozwój niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, a przy okazji także okropnych woni. Ocet pomoże pozbyć się zarówno jednego, jak i drugiego.

Jeśli chcemy skorzystać z tej metody przy kolejnym praniu ręczników, należy pamiętać o dodaniu jednej miarki substancji do szufladki, do której normalnie wsypujemy proszek do prania. Ręczniki najlepiej prać w 60 stopniach.

Sprawdź: Pranie firanek – Jak prać firanki, żeby były białe?

Ile octu do prania?

Ilość octu dodawana do prania powinna być naprawdę niewielka. Pamiętajmy, że jest to silna substancja, a więc należy zachować przy użyciu zdrowy rozsądek. Najlepiej zaczynać od bardzo niewielkich ilości, aby sprawdzić, jak materiał zareaguje na działanie tego płynu. Zacznijmy nawet od mniej niż jednej miarki.

Jaki ocet do prania?

Najczęściej polecanym octem do prania jest ocet biały, destylowany z czystej trzciny cukrowej, kukurydzy lub słodu alkoholowego. Poza wymienionymi zastosowaniami warto podkreślić również jego właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące. Nie tylko mocno oczyszcza, ale także pozwala pozbyć się toksyn osiadających na odzieży. Dodanie odrobiny tego płynu przy praniu może także zapobiegać mechaceniu się ubrań – zaleca się użycie co najmniej pół szklanki już przed ostatnim cyklem płukania.

Zobacz: O czym pamiętać, wybierając oczyszczacz powietrza do domu? Podpowiadamy

Jak długo moczyć ubrania w occie?

Nie ma jednoznacznych wskazań co do długości moczenia ubrań w occie przed praniem. Pamiętajmy jednak, że zbyt częste i intensywne korzystanie z tej substancji może przynieść również negatywne skutki i niszczyć ubrania. Dlatego też najbezpieczniej będzie nie moczyć całych ubrań, ale ewentualnie nanieść niewielką ilość octu bezpośrednio na zabrudzenie. Po maksymalnie 5-10 minutach można włożyć je do pralki i normalnie uprać.

Jeśli chcemy użyć octu jako dodatek do prania, wystarczy niewielką ilość – np. jedną miarkę – wlać do jednej z szufladek na proszek.

Zobacz: Dlaczego pranie śmierdzi? Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało?

Rodzice pytają o ocet do prania

Co daje ocet dodany do prania?

Ocet zastosowany na plamę pomoże pozbyć się trudnych zabrudzeń. Może także ułatwiać prasowanie i pomóc w usunięciu brzydkich zapachów. Zdaniem niektórych pomaga również zachować kolor odzieży.

Biały ocet do prania gdzie kupić?

Biały ocet można zakupić w sklepach z chemią gospodarczą lub przez internet.

Ocet do prania – gdzie wlać?

Ocet do prania można wlać bezpośrednio na plamę (np. z krwi czy z tuszu), ale nie należy przesadzać z ilością. Jeśli chcemy użyć octu do całego prania, najlepiej wlać mniej więcej jedną miarkę do jednej z szufladek na proszek do prania.

Czy ocet niszczy pralkę?

Zbyt częste i intensywne prania z użyciem octu mogą prowadzić do uszkodzenia urządzenia, dlatego nie można przesadzać i robić to raczej od czasu do czasu.

Gdzie wlać ocet do pralki?

Ocet nalać można bezpośrednio na plamę lub do jednej z szufladek na proszek do prania w pralce.

Dodaj komentarz

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo