Ocet do prania – jak go użyć? Jakie ma działanie i jakie daje efekty?

Ocet już od wieków znany jest ze swoich rozmaitych zastosowań w gospodarstwie domowym. Często bywa używany nie tylko do celów spożywczych, ale także jako środek czystości – przydatny szczególnie na zabrudzenia powstałe w łazience. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że może się sprawdzić także przy robieniu prania. Jak wykorzystać ocet do prania? Jakie daje efekty i jak go użyć?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ocet świetnie sprawdza się do usuwania uporczywych plam m.in. z krwi, wina, tuszu czy atramentu, napojów czy potu.
  • Wystarczy nanieść niewielką ilość płynu bezpośrednio na plamę i normalnie wyprać.
  • Ocet wykazuje także właściwości bakteriobójcze i pomaga pozbyć się toksyn z odzieży - można od czasu do czasu dodać jedną miarkę do szufladki na proszek.

Ocet do prania

Właściwości i zastosowania octu w gospodarstwie domowym są właściwie nieograniczone i nieocenione. Wykorzystujemy go nie tylko do przyrządzania potraw, ale także do sprzątania, mycia czy usuwania uporczywych zabrudzeń. Jak się okazuje, ocet wykazuje jeszcze jedno bardzo przydatne działanie – nadaje się do prania, ponieważ świetnie radzi sobie z usuwaniem plam czy uciążliwego, nieprzyjemnego zapachu. Warto jednak zaznaczyć, że z substancją tą nie można przesadzać. Zbyt częste pranie octem może spowodować zakwaszenie materiałów, a w konsekwencji do ich zniszczenia i rwania. Jak ze wszystkim – również z octem – należy zachować umiar.

Wśród właściwości octu w praniu często wspomina się również o tym, że pozwala zachować – a nawet przywrócić – tkaniną kolor. Mało tego, ocet potrafi nie tylko utrwalić barwy materiałów, ale także przy okazji zapobiega ich farbowaniu podczas prania. Poza tym pranie z użyciem odrobiny octu powinno także ułatwiać prasowanie.

Pranie z octem

Octu bez problemu możemy użyć w pralce automatycznej. W tym wypadku jednak również należy pamiętać o rozsądku – zbyt częste stosowanie tej substancji mogłoby doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Dodanie octu do prania może pomóc w pozbyciu się trudnych zabrudzeń m.in. z krwi, potu, perfum, długopisu, trawy, czekolady, napojów czy nawet z wina. Zdaniem niektórych, aby zapewnić lepszy efekt, należy nanieść ocet na plamę jak najszybciej, jeszcze zanim zdąży zaschnąć.

Jak prać z wykorzystaniem octu?

  • plama z krwi – nanieść ocet, a następnie odczekać około 10 minut i uprać,
  • plama powstała z potu lub z perfum – wetrzeć ocet i od razu wrzucić do pralki,
  • plama z tuszu lub atramentu – nanieść ocet, a następnie potraktować zabrudzenie pastą z octu i mąki ziemniaczanej (w stosunku 2:3) i uprać w pralce.

Podobna procedura postępowania dotyczy wszystkich innych uporczywych zabrudzeń – wystarczy spryskać lub nanieść trochę octu na plamę, pozostawić na chwilę, a następnie normalnie wyprać.

Ocet dodany do prania ma właściwości zmiękczające?

W wielu różnych internetowych poradnikach można wyczytać, że dodawanie octu do prania zmiękcza tkaniny i sprawia, że stają się delikatne i miłe w dotyku. Jak się jednak okazuje, to nie do końca działa w ten sposób. Rzeczywiście, wypranie ubrania z dodatkiem octu może spowodować, że staną się one odczuwalnie bardziej miękkie. Prawda jest jednak taka, że ocet ma właściwości neutralizacji pozostałości alkaliów (czyli środków spierających plamy), a przy okazji “reaguje z jonami powodującymi twardość wody, tworząc octany i jednocześnie zmiękczając wodę”. W ten sposób daje efekt i wrażenie zmiękczania tkanin, chociaż w rzeczywistości tego nie robi.

Sprawdź: Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną. Jak wyczyścić pralkę sodą i octem?

Pranie ręczników z octem

Ocet sprawdzi się także do prania ręczników, ponieważ doskonale usuwa nieprzyjemne zapachy z tak grubych materiałów. Jak wiadomo, ręczniki ze względu na wilgotne powietrze w łazience oraz ich przeznaczenie są szczególnie narażone na rozwój niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, a przy okazji także okropnych woni. Ocet pomoże pozbyć się zarówno jednego, jak i drugiego.

Jeśli chcemy skorzystać z tej metody przy kolejnym praniu ręczników, należy pamiętać o dodaniu jednej miarki substancji do szufladki, do której normalnie wsypujemy proszek do prania. Ręczniki najlepiej prać w 60 stopniach.

Sprawdź: Pranie firanek – Jak prać firanki, żeby były białe?

Jaki ocet do prania?

Najczęściej polecanym octem do prania jest ocet biały, destylowany z czystej trzciny cukrowej, kukurydzy lub słodu alkoholowego. Poza wymienionymi zastosowaniami warto podkreślić również jego właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące. Nie tylko mocno oczyszcza, ale także pozwala pozbyć się toksyn osiadających na odzieży. Dodanie odrobiny tego płynu przy praniu może także zapobiegać mechaceniu się ubrań – zaleca się użycie co najmniej pół szklanki już przed ostatnim cyklem płukania.

Zobacz: O czym pamiętać, wybierając oczyszczacz powietrza do domu? Podpowiadamy

Jak długo moczyć ubrania w occie?

Nie ma jednoznacznych wskazań co do długości moczenia ubrań w occie przed praniem. Pamiętajmy jednak, że zbyt częste i intensywne korzystanie z tej substancji może przynieść również negatywne skutki i niszczyć ubrania. Dlatego też najbezpieczniej będzie nie moczyć całych ubrań, ale ewentualnie nanieść niewielką ilość octu bezpośrednio na zabrudzenie. Po maksymalnie 5-10 minutach można włożyć je do pralki i normalnie uprać.

Jeśli chcemy użyć octu jako dodatek do prania, wystarczy niewielką ilość – np. jedną miarkę – wlać do jednej z szufladek na proszek.

Zobacz: Dlaczego pranie śmierdzi? Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało?

Rodzice pytają o ocet do prania

Co daje ocet dodany do prania?

Ocet zastosowany na plamę pomoże pozbyć się trudnych zabrudzeń. Może także ułatwiać prasowanie i pomóc w usunięciu brzydkich zapachów. Zdaniem niektórych pomaga również zachować kolor odzieży.

Biały ocet do prania gdzie kupić?

Biały ocet można zakupić w sklepach z chemią gospodarczą lub przez internet.

Ocet do prania – gdzie wlać?

Ocet do prania można wlać bezpośrednio na plamę (np. z krwi czy z tuszu), ale nie należy przesadzać z ilością. Jeśli chcemy użyć octu do całego prania, najlepiej wlać mniej więcej jedną miarkę do jednej z szufladek na proszek do prania.

Czy ocet niszczy pralkę?

Zbyt częste i intensywne prania z użyciem octu mogą prowadzić do uszkodzenia urządzenia, dlatego nie można przesadzać i robić to raczej od czasu do czasu.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo