Nowe paszporty będą wydawane w odpowiedzi na wnioski złożone od 5 listopada 2018. Dotychczasowy wzór polskich paszportów obowiązywał 12 lat. Konieczność zachowania wysokiego poziomu zabezpieczeń wymaga wymiany wzoru dokumentu mniej więcej raz na dekadę. Kto musi wymienić dokumenty i co zmieni się w wyglądzie paszportów?
Nowe paszporty 2018: co się zmieni?
O planowanej zmianie wzoru paszportu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informowało na swoich stronach już 22.08.2018. Z tego samego komunikatu dowiadujemy się, że oprócz zabezpieczeń dokumentu, zmieni się również grafika, która będzie nawiązywać do motywów związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Elementy graficzne, które pojawią się w nowych paszportach 2018 zostały wybrane głosami internautów. I tak oto na stronach nowego paszportu znajdziemy motywy przedstawiające: Bitwę Warszawską, Antosia Petrykiewicza, Godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Józefa Piłsudskiego.
Najwyższe standardy bezpieczeństwa polskich paszportów
Decyzja o zmianie wzoru paszportów była podyktowana przede wszystkim dbałością o poziom bezpieczeństwa dokumentu. Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji:
Paszport będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa. Unikalne zabezpieczenia i cechy stawiają go w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie.
Pierwsza strona nowego, wprowadzonego w 2018 r. paszportu ma być wykonana w całości z poliwęglanu. Dzięki temu będzie można instalować w niej chip zawierający dane posiadacza dokumentu. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wprowadziła też rozwiązanie w postaci specjalnego „zawiasu” łączącego stronę spersonalizowaną nowego paszportu 2018 z resztą dokumentu w taki sposób, że wszelkie próby odłączenia jej od paszportu będą widoczne.
Spersonalizowana strona nowego paszportu ma również możliwość wprowadzenia dodatkowego zabezpieczenia SAFE I mającego postać transparentnego okienka otoczonego polem charakteryzującym się zmiennymi właściwościami optycznymi. Obszar ten umożliwia wprowadzenie zabezpieczeń przed kradzieżą danych osobowych posiadacza paszportu oraz przed kradzieżą tożsamości.
Inne elementy zabezpieczające, które będzie zawierał nowy paszport, to m.in.: element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitka zabezpieczająca widoczna w świetle UV oraz oznaczenia indywidualne dla danego dokumentu. – czytamy w komunikacie umieszczonym na www.mswia.gov.pl.
W nowym wzorze dokumentu przewidziano także dodatkowe oznaczenia przeznaczone dla osób niewidzących i niedowidzących. Jest to m.in. umieszczone na okładce nowych paszportów 2018 tłoczenie zawierające wyraz „Paszport” napisane znakami alfabetu Braille-a.
Kto musi wyrobić nowy paszport po 5.11.2018?
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że nie ma obowiązku wymiany dotychczasowych paszportów na nowe. Posiadacze paszportów powinni złożyć wnioski o nowy dokument dopiero po upłynięciu daty ważności poprzedniego.
Zobacz: Jak wypełnić wniosek o paszport?