Od ilu lat dziecko może samo chodzić po mieście? Sprawdzamy, co na ten tamat mówią przepisy

W codziennym nawale obowiązków rodzice nie zawsze znajdują czas, aby odebrać swoją pociechę ze szkoły tuż po zakończonych zajęciach. Nie wszyscy mogą także liczyć na pomoc dziadków czy starszego rodzeństwa w tym zakresie. Z tego powodu dzieci muszą często pozostawać do późna na świetlicy. Samodzielny powrót do domu mógłby więc sporo ułatwić całej rodzinie. Nie wszyscy rodzice są jednak pewni, od ilu lat dziecko może samo chodzić po mieście. Sprawdzamy więc, jak wygląda ta kwestia w świetle prawa. Od którego roku życia dziecko może samo wracać ze szkoły? Od kiedy dziecko może samo wychodzić z domu?

Od ilu lat dziecko może samo chodzić po mieście?

Wielu rodziców nie może się doczekać momentu, kiedy ich pociecha będzie już na tyle samodzielna i dojrzała, że będzie mogła sama poruszać się po mieście. Nie chodzi oczywiście o dalekie wojaże, ale np. pójście do szkoły, powrót z niej czy wyjście do osiedlowego sklepu po drobne zakupy. Te pierwsze, ale niezwykle ważne kroki w stronę niezależności, potrafią naprawdę sporo usprawnić w codziennym funkcjonowaniu całej rodziny. Wiadomo jednak, że nie jest to łatwe zagadnienie – taka wyprawa z pewnością kosztuje rodziców mnóstwo stresu, dlatego niektórzy postanawiają nieco zaczekać z tą decyzją. Często pojawiają się także wątpliwości dotyczące kwestii prawnych – właściwie od ilu lat dzieci mogą same chodzić po ulicy?

Niestety w przepisach próżno szukać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Polskie prawo nie reguluje tej kwestii w sposób wyczerpujący i precyzyjny. Możemy jedynie, opierając się na poszczególnych artykułach z ustaw i kodeksów, wysnuć parę wniosków. Jednym z przepisów, które mogą okazać się przydatne do rozstrzygnięcia tego dylematu, jest poniższy zapis z Kodeksu wykroczeń.

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.Art. 89. Kodeksu wykroczeń

Z przepisu wynika więc, że rodzicom i opiekunom, którzy pozostawią bez nadzoru dziecko poniżej 7 lat na drodze, może grozić kara. Nie chodzi tu jednak o wszystkie miejsca poza domem. Słowo “droga” posiada bardzo konkretną definicję i brzmi następująco: “wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt”. Przepis nie będzie zatem obowiązywał np. w strefie zamieszkania.

Sprawdź: 7 dni dodatkowego urlopu już w 2022? Niestety będą pewne warunki

Od ilu lat dziecko może być samo na dworze?

Nieco więcej światła na tę kwestię rzuca także inny artykuł Kodeksu wykroczeń:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.Art. 106. Kodeksu wykroczeń

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę, że w przypadku dzieci poniżej 7. roku życia istnieje mnóstwo okoliczności, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia – zwłaszcza w przypadku samodzielnego przemieszczania się poza domem. Jak zatem widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, od ilu lat dziecko może samo chodzić po mieście. Żaden przepis nie mówi wprost, że maluch może zacząć sam poruszać się po mieście w momencie przekroczenia konkretnej granicy wiekowej. Wiele zależy od indywidualnych cech naszej pociechy, dojrzałości i samodzielności – czasami 10-latek może być zdecydowanie mniej odpowiedzialny od 8-latka. Z przytoczonych artykułów można jednak wywnioskować, że nie należy pozostawiać na zewnątrz bez opieki dziecka, które nie skończyło jeszcze 7 lat.

Pamiętajmy jednak, że nawet po osiągnięciu tego wieku dziecko może nie być jeszcze gotowe na samotne podróże, nawet po własnym mieście. Zanim mu na to pozwolimy, należy się solidnie przygotować – przede wszystkim wziąć pod uwagę stopień jego dojrzałości, umiejętności orientacji w terenie, a także nauczyć prawidłowego poruszania się po ulicach. Warto z dzieckiem porozmawiać, ostrzec przed możliwymi zagrożeniami i pokazać, jak w razie czego na nie reagować.

Sprawdź: 5 tys. zł mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku? Jak interpretować art. 89. kodeksu wykroczeń?

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły – przepisy 2022

Pierwsze samodzielne powroty naszej pociechy ze szkoły to naprawdę duże ułatwienie w codziennym życiu. Dziecko nie musi już do późnego popołudnia przebywać na świetlicy, a rodzice z kolei nie muszą po pracy spieszyć się, aby zdążyć odebrać pociechę na czas z placówki. Nie ma już także konieczności proszenia o pomoc dziadków czy starsze rodzeństwo.

Podobnie jak w przypadku samodzielnego poruszania się dziecka poza domem, również kwestie powrotów ze szkoły nie są regulowane wprost przez żadne kodeksy czy ustawy. Z pomocą może jednak przyjść ustawa o ruchu drogowym.

Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.Art. 43. – [Opieka nad dzieckiem korzystającym z drogi] – Prawo o ruchu drogowym.

Z powyższego przepisu wynikałoby zatem, że już nawet uczeń pierwszej klasy podstawówki może sam wracać po lekcjach do domu. Młodsze dzieci mogą natomiast przemieszczać się pod opieką np. starszego brata lub starszej siostry pod warunkiem, że ma przynajmniej 10 lat. Wiele placówek jednak w trosce o bezpieczeństwo swoich podopiecznych wprowadza dodatkowe zasady i zezwala na samodzielny powrót dopiero dzieciom od 10. roku życia. Jeśli rodzic chce, aby jego pociecha wracała sama wcześniej, musi podpisać specjalną zgodę.

Zobacz: Dziecko pod opieką nieletniego. W jakim wieku starsze rodzeństwo może opiekować się młodszym?

Od ilu lat można iść samemu na basen?

Kwestia dotycząca samodzielnego korzystania z miejskiej pływalni również nie jest precyzowana przez konkretne artykuły prawne. Zazwyczaj zagadnienie to jest regulowane przez wewnętrzny regulamin danego basenu. Niektóre z nich ustalają minimalny wiek dziecka, które może samo skorzystać z atrakcji, od 12., 13., a czasami nawet 15. roku życia. Teoretycznie bowiem to rodzice/opiekunowie są odpowiedzialni za zapewnienie odpowiedniej opieki małoletnim.

Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego, nastolatek po skończeniu 13 lat zyskuje “ograniczoną zdolność do czynności prawnych”, co oznacza, że w świetle prawa mogą już np. zawierać drobne umowy – takie jak właśnie zakup wejściówki na pływalnię.

Zobacz: Przewożenie dzieci w samochodzie. Czym grozi jazda bez fotelika w 2022? Wyższe kary za złamanie przepisów

Rodzice pytają, od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły

Od kiedy dziecko może samo iść do szkoły?

Zgodnie z przepisami samodzielnie po drodze może poruszać się już dziecko po ukończeniu 7 lat.

Od jakiego wieku dziecko może samo chodzić po ulicy?

Nie ma co do tego precyzyjnych przepisów, ale niektóre artykuły sugerują, że jest to 7 lat.

W jakim wieku dziecko może samo wracać ze szkoły?

Samodzielnie poruszać się po ulicach mogą dzieci, które osiągnęły 7. rok życia, ale często szkoły wymagają od rodziców dodatkowej zgody na powrót pociechy.

Kiedy dziecko może samo iść do sklepu?

Prawdopodobnie po ukończeniu 7. roku życia, ale najlepiej brać przede wszystkim pod uwagę nie wiek, ale dojrzałość, samodzielność i poczucie odpowiedzialności, która są bardzo indywidualne.

Dodaj komentarz

Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo