Od ilu lat dziecko może samo chodzić po mieście? Sprawdzamy, co na ten tamat mówią przepisy
W codziennym nawale obowiązków rodzice nie zawsze znajdują czas, aby odebrać swoją pociechę ze szkoły tuż po zakończonych zajęciach. Nie wszyscy mogą także liczyć na pomoc dziadków czy starszego rodzeństwa w tym zakresie. Z tego powodu dzieci muszą często pozostawać do późna na świetlicy. Samodzielny powrót do domu mógłby więc sporo ułatwić całej rodzinie. Nie wszyscy rodzice są jednak pewni, od ilu lat dziecko może samo chodzić po mieście. Sprawdzamy więc, jak wygląda ta kwestia w świetle prawa. Od którego roku życia dziecko może samo wracać ze szkoły? Od kiedy dziecko może samo wychodzić z domu?

Od ilu lat dziecko może samo chodzić po mieście?
Wielu rodziców nie może się doczekać momentu, kiedy ich pociecha będzie już na tyle samodzielna i dojrzała, że będzie mogła sama poruszać się po mieście. Nie chodzi oczywiście o dalekie wojaże, ale np. pójście do szkoły, powrót z niej czy wyjście do osiedlowego sklepu po drobne zakupy. Te pierwsze, ale niezwykle ważne kroki w stronę niezależności, potrafią naprawdę sporo usprawnić w codziennym funkcjonowaniu całej rodziny. Wiadomo jednak, że nie jest to łatwe zagadnienie – taka wyprawa z pewnością kosztuje rodziców mnóstwo stresu, dlatego niektórzy postanawiają nieco zaczekać z tą decyzją. Często pojawiają się także wątpliwości dotyczące kwestii prawnych – właściwie od ilu lat dzieci mogą same chodzić po ulicy?
Niestety w przepisach próżno szukać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Polskie prawo nie reguluje tej kwestii w sposób wyczerpujący i precyzyjny. Możemy jedynie, opierając się na poszczególnych artykułach z ustaw i kodeksów, wysnuć parę wniosków. Jednym z przepisów, które mogą okazać się przydatne do rozstrzygnięcia tego dylematu, jest poniższy zapis z Kodeksu wykroczeń.
Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.Art. 89. Kodeksu wykroczeń
Z przepisu wynika więc, że rodzicom i opiekunom, którzy pozostawią bez nadzoru dziecko poniżej 7 lat na drodze, może grozić kara. Nie chodzi tu jednak o wszystkie miejsca poza domem. Słowo “droga” posiada bardzo konkretną definicję i brzmi następująco: “wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt”. Przepis nie będzie zatem obowiązywał np. w strefie zamieszkania.
Sprawdź: 7 dni dodatkowego urlopu już w 2022? Niestety będą pewne warunki
Od ilu lat dziecko może być samo na dworze?
Nieco więcej światła na tę kwestię rzuca także inny artykuł Kodeksu wykroczeń:
Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.Art. 106. Kodeksu wykroczeń
Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę, że w przypadku dzieci poniżej 7. roku życia istnieje mnóstwo okoliczności, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia – zwłaszcza w przypadku samodzielnego przemieszczania się poza domem. Jak zatem widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, od ilu lat dziecko może samo chodzić po mieście. Żaden przepis nie mówi wprost, że maluch może zacząć sam poruszać się po mieście w momencie przekroczenia konkretnej granicy wiekowej. Wiele zależy od indywidualnych cech naszej pociechy, dojrzałości i samodzielności – czasami 10-latek może być zdecydowanie mniej odpowiedzialny od 8-latka. Z przytoczonych artykułów można jednak wywnioskować, że nie należy pozostawiać na zewnątrz bez opieki dziecka, które nie skończyło jeszcze 7 lat.
Pamiętajmy jednak, że nawet po osiągnięciu tego wieku dziecko może nie być jeszcze gotowe na samotne podróże, nawet po własnym mieście. Zanim mu na to pozwolimy, należy się solidnie przygotować – przede wszystkim wziąć pod uwagę stopień jego dojrzałości, umiejętności orientacji w terenie, a także nauczyć prawidłowego poruszania się po ulicach. Warto z dzieckiem porozmawiać, ostrzec przed możliwymi zagrożeniami i pokazać, jak w razie czego na nie reagować.
Sprawdź: 5 tys. zł mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku? Jak interpretować art. 89. kodeksu wykroczeń?
Samodzielny powrót dziecka ze szkoły – przepisy 2022
Pierwsze samodzielne powroty naszej pociechy ze szkoły to naprawdę duże ułatwienie w codziennym życiu. Dziecko nie musi już do późnego popołudnia przebywać na świetlicy, a rodzice z kolei nie muszą po pracy spieszyć się, aby zdążyć odebrać pociechę na czas z placówki. Nie ma już także konieczności proszenia o pomoc dziadków czy starsze rodzeństwo.
Podobnie jak w przypadku samodzielnego poruszania się dziecka poza domem, również kwestie powrotów ze szkoły nie są regulowane wprost przez żadne kodeksy czy ustawy. Z pomocą może jednak przyjść ustawa o ruchu drogowym.
Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.Art. 43. – [Opieka nad dzieckiem korzystającym z drogi] – Prawo o ruchu drogowym.
Z powyższego przepisu wynikałoby zatem, że już nawet uczeń pierwszej klasy podstawówki może sam wracać po lekcjach do domu. Młodsze dzieci mogą natomiast przemieszczać się pod opieką np. starszego brata lub starszej siostry pod warunkiem, że ma przynajmniej 10 lat. Wiele placówek jednak w trosce o bezpieczeństwo swoich podopiecznych wprowadza dodatkowe zasady i zezwala na samodzielny powrót dopiero dzieciom od 10. roku życia. Jeśli rodzic chce, aby jego pociecha wracała sama wcześniej, musi podpisać specjalną zgodę.
Zobacz: Dziecko pod opieką nieletniego. W jakim wieku starsze rodzeństwo może opiekować się młodszym?
Od ilu lat można iść samemu na basen?
Kwestia dotycząca samodzielnego korzystania z miejskiej pływalni również nie jest precyzowana przez konkretne artykuły prawne. Zazwyczaj zagadnienie to jest regulowane przez wewnętrzny regulamin danego basenu. Niektóre z nich ustalają minimalny wiek dziecka, które może samo skorzystać z atrakcji, od 12., 13., a czasami nawet 15. roku życia. Teoretycznie bowiem to rodzice/opiekunowie są odpowiedzialni za zapewnienie odpowiedniej opieki małoletnim.
Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego, nastolatek po skończeniu 13 lat zyskuje “ograniczoną zdolność do czynności prawnych”, co oznacza, że w świetle prawa mogą już np. zawierać drobne umowy – takie jak właśnie zakup wejściówki na pływalnię.
Rodzice pytają, od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły
Zgodnie z przepisami samodzielnie po drodze może poruszać się już dziecko po ukończeniu 7 lat.
Nie ma co do tego precyzyjnych przepisów, ale niektóre artykuły sugerują, że jest to 7 lat.
Samodzielnie poruszać się po ulicach mogą dzieci, które osiągnęły 7. rok życia, ale często szkoły wymagają od rodziców dodatkowej zgody na powrót pociechy.
Prawdopodobnie po ukończeniu 7. roku życia, ale najlepiej brać przede wszystkim pod uwagę nie wiek, ale dojrzałość, samodzielność i poczucie odpowiedzialności, która są bardzo indywidualne.
Ile trwa matura z polskiego? Jaki jest próg zaliczenia? Uczniowie mają sporo czasu na pisanie
Legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci. Co kryje prawdziwa historia legendarnego biskupa?
Czy 3 grudnia jest niedziela handlowa? Przed świętami będą jeszcze dwie okazje na dodatkowe weekendowe zakupy
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Kiedy matury próbne 2023/2024? CKE ogłosiła oficjalne terminy, uczniom nie zostało wiele czasu
Prezenty na Mikołaja dla dzieci 10 lat. Te pomysły zachwycą najmłodszych!
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Prawo
- Od ilu lat dziecko może samo chodzić po mieście? Sprawdzamy, co na ten tamat mówią przepisy
10-latka zbiła fortunę! Prowadzi dwie firmy, a do szkoły jeździ luksusowym samochodem
Pixie Curtis ma zaledwie 10 lat, a już zdążyła osiągnąć więcej niż niejeden dorosły. A wszystko za sprawą rodzinnych biznesów i, najwyraźniej, wrodzonej smykałki do interesów. Jak twierdzi jej mama,...
Czytaj dalej →11-latek ważył 200 kg. Był najbardziej otyłym dzieckiem na świecie. Dziś wygląda zupełnie inaczej
Arya Permana miał zaledwie 11 lat, gdy został okrzyknięty najbardziej otyłym dzieckiem świata. Chłopiec ważył wówczas 200 kg. Przez lata przeszedł jednak ogromną metamorfozę i dziś jest nie do poznania....
Czytaj dalej →Ile trzeba mieć punktów do liceum w Warszawie 2023? Sprawdź progi do najlepszych szkół
Jak liczyć punkty do liceum i technikum? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Już wkrótce tegoroczni ośmioklasiści, dowiedzą się o wynikach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Jak wyglądały progi punktowe w...
Czytaj dalej →Jak wybrać kosmetyki dla dzieci dopasowane do ich wieku i potrzeb?
Skóra dzieci jest wyjątkowo wrażliwa. Z tego powodu powinniśmy w odpowiedni sposób zadbać o ich higienę, ze szczególną uwagą podchodząc do każdego kosmetyku. Na co musimy być wyjątkowo wyczuleni? Higiena...
Czytaj dalej →Na komunię przyjechała karocą. W ręku trzymała berło, a na głowie miała diadem
W ostatnim czasie w sieci pojawia się coraz więcej filmików, na których widać, że dziewczynki przystępujące do pierwszej komunii świętej, wyglądają niczym małe panny młode. Nie tylko ekstrawaganckie dodatki przykuwają...
Czytaj dalej →13-latka wracała do Polski. Nie wpuszczono jej na pokład. “Córka przeżyła horror”
13-letnia Ewa brała udział w obozie językowym w Wielkiej Brytanii. Powrót do kraju miała zaplanowany na 15 lipca, jednak pomimo ważnego biletu, załoga nie wpuściła jej na pokład samolotu. Dziewczynka...
Czytaj dalej →Czytanie ze zrozumieniem – Jak czytać ze zrozumieniem?
Czytanie ze zrozumieniem to umiejętność, która przydaje się na wszystkich etapach naszego życia – począwszy od edukacji przedszkolnej, skończywszy zaś na późnej starości. Niestety, nauka świadomej lektury tekstów nie zawsze...
Czytaj dalej →Książeczka zdrowia dziecka
Książeczka zdrowia dziecka jest to dokument dla dzieci (od 0 do 8 roku życia), który wydaje nam szpital zaraz po urodzeniu się maleństwa. Jest to również książeczka szczepień dziecka, ponieważ...
Czytaj dalej →Jakie zeszyty do 4 klasy szkoły podstawowej?
Czwarta klasa szkoły podstawowej jest nowym etapem w edukacji każdego dziecka i w związku z tym w głowie każdego malucha oraz jego rodzica pojawia się pytanie – jakie zeszyty do...
Czytaj dalej →Pierwsze urządzenie elektroniczne dla dziecka. Jakie wybrać? Jak zdiagnozować ewentualnie występujące problemy?
W dobie nowoczesnych technologii proces rozwoju najmłodszych odbywa się bardzo często za pośrednictwem urządzeń elektronicznych. Laptop czy desktop są pomocne w zakresie realizacji obowiązku szkolnego i nieformalnej edukacji. Za zgodą...
Czytaj dalej →Kiedy wypadają mleczaki?
Dopiero co świętowaliście pojawienie się pierwszych ząbków u Waszego malucha, a tu już zastanawiasz się, kiedy dziecku wypadają mleczaki? Ależ ten czas leci, prawda? Dzisiaj odpowiemy na Wasze wszystkie pytania...
Czytaj dalej →Jakie są prawa i obowiązki ucznia w szkole? Co oznacza zawieszenie w prawach ucznia?
Dzieci spędzają w placówkach oświatowych większą część życia dlatego przysługuje im, jako uczniom, szereg praw. Te prawa mają zagwarantować im spokojny przebieg nauki, bez niepotrzebnych stresów i traum. Każda szkoła...
Czytaj dalej →Licealista z Polski uczy się w USA. Trzy rzeczy zaskoczyły go najbardziej. U nas by to nie przeszło
Wymiany międzyszkolne to doskonała okazja dla uczniów, aby poszerzyć swoją wiedzę oraz nabyć nowe umiejętności. W przypadku wyjazdów do placówek zagranicznych można jednocześnie poznać inną kulturę oraz zwyczaje, o czym...
Czytaj dalej →16-latka sprzedawała wiśnie dziadka. Sanepid zrobił nalot. Teraz zmienił zdanie
Od kilku dni jest głośno o sytuacji, do której doszło w Lubnie w zachodniopomorskim. To właśnie tam nalot w asyście policji zrobił sanepid na stoisko 16-letniej Marysi, która dorabiała sobie...
Czytaj dalej →Tak wyglądała matura z matematyki w 1920 roku. “Niezbyt skomplikowane”
W tym roku młodzież na egzaminie maturalnym musiała zmierzyć się z takimi zadaniami jak obliczenie pola i powierzchni całkowitej ostrosłupa czy wysokości pierwszej raty pana Stanisława. Jak wyglądała matura z...
Czytaj dalej →Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?
Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...
Czytaj dalej →Obyczaje ślubne
Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...
Czytaj dalej →Bukiety ślubne
Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...
Czytaj dalej →