Od ilu stopni zamykają szkoły? W nieogrzanych klasach uczniowie nie mogą się uczyć. Czy wróci nauczanie zdalne?

W ostatnim czasie zima daje się wszystkim mocno we znaki. Niskie temperatury dotykają nas w tym roku podwójnie, ze względu na bardzo drastyczny wzrost kosztów ogrzewania. Zapewnienie optymalnej temperatury w pomieszczeniach stało się sporym wyzwaniem. Mogą mieć z tym problemy również niektóre placówki oświaty. Czy z tego powodu może zostać wprowadzona nauka zdalna? Od ilu stopni zamykają szkoły? Jaka jest minimalna temperatura w salach?

Od ilu stopni zamykają szkoły?

Wraz z nadejściem prawdziwej zimy i mrozów kryzys energetyczny może stać się dla nas wszystkich szczególnie odczuwalny. Koszty ogrzewania już są bardzo wysokie, a od stycznia wzrosnąć mają również ceny za dostawę energii elektrycznej. W związku z tym wielu dyrektorów szkół i przedszkoli już od kilku miesięcy alarmuje, że z niepokojem oczekują na nadejście nowego roku. Istnieje bowiem obawa, że organy prowadzące szkoły, a więc jednostki samorządu terytorialnego, nie będą w stanie pokryć kosztów związanych z ogrzewaniem.

Zgodnie z przepisami minimalna temperatura w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia lekcyjne, musi wynosić przynajmniej 18 stopni Celsjusza. Ta sama zasada dotyczy sali gimnastycznej. Na korytarzach szkolnych oraz w szatniach może być nieco chłodniej – tj. 16 stopni Celsjusza. Gdy temperatura spadnie poniżej tych wartości, zajęcia nie powinny się odbywać.

Zobacz: Do kiedy wystawianie ocen 2022 na 1 semestr? Uczniowie się śpieszyć z poprawieniem ocen

Czy z powodu mrozów wróci nauka zdalna?

Jeśli nie będzie możliwości ogrzania pomieszczeń lekcyjnych do 18 stopni Celsjusza, dyrektor ma obowiązek tymczasowo zawiesić zajęcia, aż do momentu rozwiązania problemu. Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe, takie zawieszenie nie może trwać dłużej niż dwa dni. Po upływie tego okresu dyrektor powinien podjąć decyzję o skierowaniu uczniów na lekcje zdalne.

W przypadku zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust. 1, na okres powyżej dwóch dni dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną – osoba kierująca tą inną formą wychowania przedszkolnego, organizują dla uczniów zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia te są organizowane nie później niż od trzeciego dnia zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust. 1.art 125 par. 2 ustawy Prawo oświatowe

Coraz częściej pojawiają się już nieoficjalne doniesienia, że niektóre placówki być może będą musiały wprowadzić naukę zdalną od 2 stycznia. Wszystko dlatego, że po przerwie świątecznej budynki będą mocno wychłodzone i nie będzie możliwości zapewnienia uczniom od razu optymalnej temperatury.

Niewykluczone jednak, że są to jedynie plotki, które nie znajdą potwierdzenia w rzeczywistości. Do sprawy odniósł się m.in. sam minister Czarnek, który stwierdził, że nie ma powodów do niepokoju i “na pewno wystarczy na ogrzewanie szkół”.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo