800 plus – od kiedy i dla kogo? To nie koniec dobrych informacji dla rodziców!

Podczas niedzielnej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości padły ważne deklaracje. W trakcie swojego wystąpienia prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział, że już wkrótce 500 plus wzrośnie do 800 zł na dziecko. To jednak nie jedyna obietnica, która ucieszy rodziców i opiekunów. Czy podwyżka 500 plus będzie dotyczyć wszystkich? Być może zmienią się zasady przyznawania świadczenia. Od kiedy 800 plus zamiast 500 plus?

Od kiedy 800 plus zamiast 500 plus? Dla kogo?

W niedzielę 14 maja odbyła się konwencja programowa PiS. W trakcie oficjalnych wystąpień składano liczne obietnice, które mają zostać zrealizowane, jeśli Prawo i Sprawiedliwość po raz trzeci sięgnie po władzę podczas jesiennych wyborów. Najważniejsza deklaracja dotyczy świadczenia 500 plus.

Prezes partii zapowiedział, że od nowego roku (tj. prawdopodobnie od stycznia 2024) 500 plus wzrośnie do 800 zł na dziecko. W ten sposób PiS planuje rozwijać dodatki przeznaczone dla rodzin.

Od nowego roku program 500 plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 plus.Jarosław Kaczyński, 14 maja 2023

O waloryzacji świadczenia mówi się już od kilku miesięcy. Wszystko z powodu rosnącej inflacji oraz dotkliwych podwyżek cen. Według wyliczeń ekonomistów rzeczywista wartość 500 plus była około 150 zł niższa niż w momencie wprowadzenia programu w 2016 roku.

Chociaż minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, jeszcze kilka tygodni temu stwierdziła, że resort nie pracuje nad zmianą wysokości 500 plus, dzisiaj wypowiada się o tym pomyśle bardzo entuzjastycznie. Zapowiada również, że nie zmienią się zasady przyznawania świadczenia, czyli nadal będzie to program powszechny, przysługujący na każde dziecko do 18. roku życia.

Waloryzacja programu 500 plus to jest właściwie historyczna decyzja i zapadła w historycznym momencie, bo w poniedziałek mamy Międzynarodowy Dzień Rodzin, więc czy można większy prezent polskim rodzinom zrobić? Myślę, że nie. Ja się z tego bardzo cieszęminister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

Sam prezes PiS, Jarosław Kaczyński, twierdził jeszcze niedawno, że podniesienie kwoty 500 plus jest niemożliwe, ponieważ byłby to czynnik silnie proinflacyjny i dlatego koalicja rządząca nie przewiduje takich kroków. Teraz szef Prawa i Sprawiedliwości ewidentnie zmienił zdanie.

Faktem jest jednak, że podwyżka świadczenia może poważnie dotknąć budżet. Według wyliczeń ekonomistów wydatki wzrosną nawet o 26 milionów złotych rocznie (obecnie na program 500 plus wydajemy 40 milionów).

Zobacz: Nowy bon turystyczny od czerwca 2023 będzie wynosił aż 1000 zł na dziecko?

Podwyżka 500 plus to nie jedne dobre wiadomości dla rodziców

Podwyżka 500 plus do 800 zł to jednak nie jedyna obietnica PiS. Jarosław Kaczyński zapowiedział również, że w nowej kadencji zostaną wprowadzone:

  • bezpłatne leki dla seniorów od 65. roku życia i dzieci do 18 roku życia;
  • bezpłatne przejazdy państwowymi autostradami.

Na konferencji wyraźnie zaznaczono, że nie są to ostatnie deklaracje PiS przed wyborami. W najbliższych miesiącach można się zatem spodziewać jeszcze kilku takich przełomowych wystąpień.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo