Od września 2024 w szkołach szykują się spore zmiany. Jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli resortu edukacji w nowym roku religia nie będzie już wliczać się do ogólnej średniej ocen. Od kiedy ocena z religii nie będzie wliczana do średniej? Czy będzie ocena z religii na świadectwie?
Od kiedy ocena z religii nie będzie wliczana do średniej?
Zgodnie z zapowiedziami ministry edukacji Barbary Nowackiej od września 2024 w szkołach wejdzie w życie sporo dość istotnych zmian. Jedną z nich ma być wyłączenie oceny z religii z końcowej średniej ocen.
Według aktualnie obowiązujących zasad stopień z religii czy etyki na koniec roku liczy się do średniej, a tym samym ma wpływ na to, czy uczeń otrzyma świadectwo z wyróżnieniem czy nie. W przyszłym roku ma się to zmienić.
Religia i etyka nadal będą nauczane w szkole, ale stopnie nie będą decydować o ogólnych wynikach ucznia. Zmianom sprzeciwiają się przede wszystkim przedstawiciele Kościoła, którzy twierdzą, że zniechęci to uczniów do uczęszczania na zajęcia (religia i etyka nie są obowiązkowe). Zwolennicy zmian argumentują z kolei, że wielu uczniów uczęszczało na katechezę wyłącznie z myślą o tym, aby poprawić sobie średnią.
Zobacz: Jak obliczyć średnią na koniec roku i na semestr? Niektórzy popełniają prosty błąd
Religia w szkole od września 2024. Ile godzin religii w szkole 2024?
Wyłączenie religii ze średniej ocen to niejedyne planowane zmiany. Od dawna w resorcie edukacji mówi się także o ograniczeniu godzin katechezy w szkole – z dwóch do jednej lekcji w tygodniu. Ministra Barbara Nowacka zapowiadała, że z budżetu finansowana będzie tylko jedna lekcja religii w tygodniu.
Aktualny wymiar godzin nauczania religii w szkołach i przedszkolach wynika z rozporządzenia. Jeśli zatem szefowa resortu zdecyduje się na zmianę tego przepisu, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby lekcji religii było mniej.
Sprawdź też: