Od kwietnia kolejne pieniądze trafią do części rodziców! Kto może liczyć na nowy dodatek?

W ramach Polskiego Ładu w ubiegłym roku rząd wprowadził nowe świadczenia rodzinne – celem obu jest wsparcie rodziców w zapewnieniu opieki nad dziećmi, ale różnią je zarówno zasady, jak i sposób przyznawania. Zgodnie z przepisami wypłaty jednego z dodatków mają ruszają dopiero teraz, chociaż ustawa weszła w życie z początkiem stycznia. Komu przysługuje nowe świadczenie i jak można się o nie ubiegać? Od kwietnia kolejne pieniądze trafią do portfeli rodziców, ale nie wszystkich.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wnioski o nowe świadczenie można składać od 1 kwietnia 2022.
  • Rodzice mogą otrzymać 400 złotych dofinansowania na pierwsze lub jedyne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca.
  • Pieniądze będą przelewane bezpośrednio na konto odpowiedniej placówki lub do opiekuna dziennego.

Od kwietnia kolejne pieniądze dla rodzin – komu przysługują?

Od 1 stycznia 2022 część rodziców może już składać wnioski o przyznanie Rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO), w ramach którego można otrzymać nawet 12 tys. złotych na dziecko. Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, od początku roku do uprawnionych rodzin trafiło już ponad 1 mld zł. Aby jednak móc ubiegać się o nowe świadczenie, trzeba koniecznie spełniać dwa zasadnicze warunki. Środki są bowiem przyznawane wyłącznie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w określonym wieku – do 12. do 36. miesiąca życia. Za każdym miesiąc w tym okresie rodzicom przysługuje po 500 zł, czyli w sumie maksymalnie 12 tys. Głównym celem dodatku jest pomoc w zorganizowaniu maluchom opieki w momencie, kiedy mamie kończy się urlop macierzyński, a dziecko wciąż jest za małe na pójście do przedszkola.

Powyższe świadczenie jest jednak nieco niesprawiedliwe i krzywdzące dla rodzin, w których wychowują się jedynacy. W związku z tym w ramach pewnej rekompensaty w Ustawie o Rodzinny Kapitale Opiekuńczym znalazło się również drugie świadczenie – przeznaczone dla tych dzieci, które nie spełniają warunków otrzymania RKO.

O dofinansowanie w kwocie 400 zł miesięcznie (nazywane niekiedy potocznie 400 plus) rodzice mogą otrzymać na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Pieniądze – w przeciwieństwie do innych świadczeń – nie będą jednak wypłacane rodzicom, ale przekazywane bezpośrednio na konto placówki opiekuńczej (tj. żłobka, klubu dziecięcego) lub na konto opiekuna dziennego. Dodatek będzie wynosić maksymalnie 400 zł na dziecko miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty.

Zobacz: Dofinansowanie do gazu 2022 – niedługo pierwsze wypłaty. Sprawdź, komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek

Jak ubiegać się o nowy dodatek?

W celu otrzymania nowego świadczenia konieczne jest oczywiście złożenie odpowiedniego wniosku. Co istotne, można to jednak zrobić wyłącznie drogą internetową: za pośrednictwem portali PUE ZUS lub Emp@tia, a także poprzez bankowość elektroniczną. Za przyjmowanie i rozpatrywanie dokumentów odpowiada ZUS i to właśnie ta instytucja podejmie ostateczną decyzję o przyznaniu środków.

Procedura składania wniosków rozpoczęła się dopiero 1 kwietnia, ale urzędnicy uspokajają, że zgodnie z przepisami – pieniądze trafią do wskazanych miejsc z wyrównaniem od stycznia. Aby jednak otrzymać należne od początku roku środki, należy złożyć dokumenty najpóźniej do końca maja.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general