Odwodnienie i urazy najczęstszą przyczyną hospitalizacji dzieci w wakacje. Jak im zapobiegać?

W okresie wakacyjnym dzieci najczęściej trafiają do szpitala z powodu urazów i odwodnienia – podaje rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Często rodzic czy opiekun może zapobiec wizycie w szpitalu, stosując się do paru prostych porad.

Jak zapobiegać odwodnieniu u dzieci?

Upały panujące w Europie dają się we znaki wszystkim, a na ich negatywne skutki najbardziej narażone są osoby starsze i dzieci. Częstym problem przy takich temperaturach jest odwodnienie. Za jego główną przyczynę uważa się picie zbyt małej ilości wody. Rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, Wojciech Gumułka, przekazał mediom informację o dużej liczbie przyjmowanych w szpitalach pacjentów, zwłaszcza dzieci. Jak tłumaczył:

W okresie letnim często zgłaszają się do nas dzieci osłabione, z gorączką. Prawie zawsze powodem jest odwodnienie. W lecie dzieci piją po prostu za mało i często nie to, co powinny. Do tego często dochodzi brak nakrycia głowy.

Wśród głównych objawów odwodnienia należy wymienić wymioty, ból głowy, a u młodszych dzieci apatię czy nadmierne rozdrażnienie. Należy pamiętać również, że żadne soki czy oranżady nie nawodnią tak jak woda, dlatego najlepiej właśnie po nią sięgać w upalne dni. Przy takich temperaturach zmniejsza się apetyt, a rośnie zapotrzebowanie na wodę. Częste jej uzupełnianie to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na to, by uniknąć odwodnienia.

Rozbite kolana, obtarte łokcie

Wakacje to też okres beztroskiej zabawy. Dzieci nie raz wracają do domu z obdartymi kolanami czy drobnymi urazami. Zdarza się jednak, że są one na tyle poważne, że potrzebna jest ingerencja lekarza. Warto i tu zastosować pewne drobne środki bezpieczeństwa. Zawsze należy zakładać dziecku kask i ochraniacze przy jeździe na rowerze czy rolkach. Sprawdzać, czy zabawki, jakimi bawi się dziecko są bezpieczne oraz nadzorować jego zabawę. Nie trzeba być przesadnie nadopiekuńczym, ale zmienić pewne drobne nawyki, które mogą zapobiec nieszczęściu. Jak tłumaczy dr. Barbara Kunsdorf-Bochnia podczas rozmowy z Polsat News:

Nie chodzi o to, by dzieci spędzały wakacje zamknięte w czterech ścianach. Raczej o profilaktykę. W przypadku starszych dzieci warto porozmawiać o tym, jak spędzają wolny czas i czego powinny unikać. Młodsze dzieci miejmy zawsze na oku. Bez względu na wiek dzieci dbajmy, by podczas zabawy były właściwie ubrane i nawodnione.

Sprawdź też:

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

 

Dodaj komentarz

Finanse, Newsy

Katowice: miasto dofinansuje zatrudnienie niani

W Katowicach lawinowo rośnie zapotrzebowanie na żłobki. Miasto postanowiło wesprzeć młode rodziny poprzez wprowadzenie dofinansowania do wynagrodzenia niań. Komu przysługuje dofinansowanie do zatrudnienia niani? Jak mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Alergia: wyzwanie dla starszaka i jego rodzica

Sezon na alergie rozpoczął się na dobre. Dokuczliwy katar, męczące zapalenie spojówek, trudności w oddychaniu potrafią uprzykrzyć życie dzieciom i dorosłym, ale szczególnie dotkliwe bywają dla kilkulatków. Jak pomóc zadbać...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general