1 stycznia weszły w życie nowe opłaty za przedszkole. Zmiany, które wchodzą w życie w 2018 nie są korzystne dla rodziców.
Jak naliczano do tej pory opłatę za przedszkole?
W publicznym przedszkolu dziecko przebywa bezpłatnie przez 5 godzin. Każda kolejna godzina nie może kosztować rodzica więcej niż 1 zł, ale o ostatecznej wysokości opłat decydują gminy. Dodatkową opłatą jest płatność za posiłki, która nie jest naliczana, jeżeli rodzic odpowiednio wcześnie zgłosi nieobecność dziecka. Tak było do tej pory, ale w 2018 zasady płatności za przedszkola ulegną zmianie.
Nowe opłaty za przedszkole: zmiany w 2018 nie są korzystne!
Pozornie zmiana w 2018 roku jest niewielka. Opłaty za przedszkole zmieniły swój charakter z cywilnoprawnych na publicznoprawne. Co to oznacza w praktyce? Dotychczas, gdy dziecko z różnych powodów nie chodziło do przedszkola, część opłat nie była naliczana i rodzice płacili mniej. Teraz nie będzie to możliwe. Wszystkie opłaty, włącznie z wyżywieniem są stałe. Nie będzie zwrotów za czas nieobecności dziecka, a jak wiemy w sezonie jesienno-zimowym absencja malucha potrafi się znacznie przeciągać. W pierwszych latach przedszkola zdaża się nawet, że dzieci są w przedszkolu zaledwie kilka dni w miesiącu, zaś resztę chorują.
Drożej niż w prywatnych placówkach?
Ciekawostką jest fakt, że po zmianie przepisów znacznie bardziej przyjazne rodzicom okazują się przedszkola prywatne, które za czas nieobecności dziecka pobierają albo opłatę cząstkową, albo nie pobierają jej wcale. Rodzice są raczej zgodni co do tego, że podczas choroby dziecka nie powinny być naliczane opłaty za przedszkole. Urzędnicy państwowi argumentują, że placówki przedszkolne ponoszą koszty zatrudnienia personelu niezależnie od tego, czy wszystkie dzieci uczęszczają do przedszkola czy też nie. Niemniej jedzenie przygotowywane jest każdego dnia z uwzględnieniem ilości obecnych dzieci. Płacenie za wyżywienie, gdy dziecko nie korzysta z niego, a rodzic zgłosił nieobecność malucha z samego rana nie wydaje się uzasadnione.
A co Wy sądzicie o zmianach w opłatach za przedszkole w 2018 roku?
5 komentarzy