Ostuda ciążowa: Jak leczyć przebarwienia na twarzy podczas ciąży?

Ostuda, melasma, chloasma – wiele nazw dla tej samej przypadłości. Dotyka ona niemal wyłącznie kobiety i to tylko te, które są w wieku rozrodczym. Czym właściwie jest ostuda jest i jak z nią walczyć?

Ostuda na twarzy

Ostuda jest dolegliwością skórą. Niemal 85% wszystkich przypadków dotyczy kobiet w pomiędzy 20 a 4o rokiem życia. Rzadziej występuje u kobiet młodszych i tych, które weszły już w okres menopauzy, a niemal wcale nie dotyka mężczyzn.

Ostuda to przebarwienia, które zlokalizowane są na policzkach, czole, nosie, a także na górnej wardze. Plamy są nieregularne, dosyć rozległe. Najczęściej mają brązowy lub szary kolor. Zazwyczaj występują symetrycznie po obydwu stronach twarzy. Przebarwienia nie wywołują bólu, pieczenia ani świądu.

Ostuda: przyczyny

Ostuda związana jest z nadmierną produkcją melaniny, czyli pigmentów, które znajdują się między innymi w skórze. Ich zadaniem jest chronienie głębszych warstw skóry przed przenikaniem do nich szkodliwego promieniowania słonecznego. To melanina odpowiada za odcień skóry – jej duże natężenie jest piękną, wakacyjną opalenizną.

Przyczyną powstawiania przebarwień są zaburzenia hormonalne. Mogą być one związane z ciążą, dlatego bardzo często pojawia się ostuda w ciąży. Powodem może być również przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, leków przeciwpadaczkowych, a także leków fotouczulających, zaburzenia pracy tarczycy lub nadnerczy. Czasami przebarwienia mają także związek z zaburzeniami dotyczącymi miesiączkowania, z zapaleniem przydatków czy wreszcie z chorobą wątroby. Zdarza się również, że skłonność do tego typu przebarwień jest po prostu dziedziczna i nie oznacza żadnych problemów zdrowotnych.

Przebarwienia na twarzy najczęściej pojawiają się lecie, ale potrafi je wywołać nawet niewielka ilość zimowego słońca.

Ostuda w ciąży: leczenie

W leczeniu ostudy bardzo ważna jest profilaktyka. Należy unikać ekspozycji skóry twarzy na działanie promieni słonecznych. Zawsze trzeba ją smarować kremami z filtrami chroniącymi przed szkodliwym działaniem promieniowana.

Leczenie ostudy polega na stosowaniu preparatów odbarwiających. Są to między innymi: retinoidy, kwas azaleinowy, hydrochinon oraz kwas kojowy. Jednocześnie wprowadza się środki złuszczające: preparaty sterydowe lub chemiczne. Często używa się kwasu glikolowego oraz trójchlorooctowego.

Sprawdź: Ofertę kosmetyków na przebarwienia >>>>>

Na przebarwienia można również stosować szereg zabiegów:

  • Zabiegi laserowe – jedne z najskuteczniejszych zabiegów w walce z przebarwieniami. Światło lasera podgrzewa komórki barwnikowe i niszczy je;
  • Mikrodermabrazja – zabieg polega na mechanicznym ścieraniu naskórka przy użyciu głowic diamentowych.  Pomaga to w skutecznej walce z przebarwieniami;
  • Krioterapia – komórki barwnikowe rozpadają w temperaturze -7 stopni Celsjusza i niższej;
  • Peelingi medyczne – podawane są preparaty, które mają silne działanie rozjaśniające.

Zdarza się, że plamy przebarwieniowe znikają same, bez jakiejkolwiek ingerencji. Zwłaszcza ostuda ciążowa ustępuje samoistnie po porodzie, gdy poziomy hormonów w organizmie kobiety wracają do normy. 

Sprawdzamy: Czy opalanie w ciąży grozi przebarwieniami?

[Zdjęcie główne: Shutterstock.com]

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo