Oto najlepsze miasta w Europie do założenia rodziny i wychowywania dzieci. Wyróżniono też jedno w Polsce

Aplikacja do nauki języków obcych Preply w 2022 roku stworzyła ranking najlepszych miast w Europie do założenia rodziny. Badanie obejmowało 131 miejscowości, a ocenie podlegały trzy czynniki: zdrowie i bezpieczeństwo, edukacja oraz czas wolny i lifestyle.

Miasta, które zostały wzięte pod uwagę w badaniu, były analizowane pod kątem bezpłatnej opieki zdrowotnej, atrakcji edukacyjnych, długości urlopu rodzicielskiego, wskaźników przestępczości czy nawet jakości powietrza. Podium rankingu zdominowały miejscowości w Portugalii, ale jedno z polskich miast również zostało wyróżnione na liście.

Jakie jest najlepsze miasto do wychowywania dzieci? Oto czołówka

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazł się Funchal. Portugalskie miasto ma nie tylko niski poziom zanieczyszczenia powietrza, ale też cechuje się niskimi kosztami życia. Mają też jeden z najlepszych wskaźników w Europie, jeśli chodzi o stosunek liczby dzieci do nauczycieli.

Drugie miejsce przypadło portowemu miastu Triest, które znajduje się w północnych Włoszech. Jest ono co prawda niewielkie, ale oferuje liczne atrakcje edukacyjne, przestrzenie rekreacyjne oraz bezpłatną opiekę zdrowotną na wysokim poziomie. Tuż za włoskim miasteczkiem uplasowała się kolejna miejscowość z Portugalii – Lizbona. Stolica państwa ma doskonałą jakość powietrza, wiele atrakcji turystycznych, a ponadto odsetek osób objętych edukacją nadobowiązkową jest jednym z najwyższych w Europie.

Najlepsze polskie miasta do wychowywania dzieci? Na liście wyróżniono tylko jedno

W badaniu wzięły udział takie miasta jak: Gdańsk, Poznań, Warszawa, Łódź, Wrocław, Katowice i Kraków. Tylko ostatnie z nich znalazło się w ostatecznym rankingu. Kraków zajął 20. miejsce ex aequo z Newcastle (Wielka Brytania) i z Tromso (Norwegia). Poza ośrodkami sportowymi i rekreacyjnymi stolica małopolski ma dość niski wskaźnik przestępczości i liczne tereny zielone.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo