“W Polsce może być nawet kilkaset tysięcy dzieci, które mogły zjeść ciepły, pełnowartościowy posiłek tylko w szkole.” Szkoła na Widelcu ruszyła z akcją Paczka Dobra

Gdy polityków i media mainstreamowe pochłania poziom programu “Szkoła” TVP, w zaciszu wielu domów przebywają dzieci, które utraciły możliwość zjedzenia jedynego, ciepłego i pełnowartościowego posiłku dziennie. Taki posiłek mogły zjeść w szkole. To są tysiące dramatycznych historii, które kryją się za liczbami statystycznymi. Od kilkunastu dni Fundacja Szkoła na Widelcu, podjęła próbę nagłośnienia problemu z jakim mierzą się potrzebujące rodziny. Powstała akcja Paczka Dobra, która ma działać do momentu zakończenia kwarantanny społecznej.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • W marcu i kwietniu Fundacja Szkoła na Widelcu miała zorganizować 40 warsztatów kulinarnych dla dzieci i młodzieży.
  • Dzieci, które korzystały z dofinansowanych obiadów w szkole, zostały pozbawione możliwości wykorzystania takiego wsparcia.
  • Każdego dnia do Fundacji Szkoła na Widelcu zgłaszają się kolejne rodziny, które potrzebują wsparcia w zakresie kompletowania podstawowych produktów żywnościowych.
  • Paczka Dobra to paczka wypełniona produktami, z których można stworzyć 5 pełnowartościowych posiłków dla czteroosobowej rodziny.

Fundacja Szkoła na Widelcu

Fundacja Szkoła na Widelcu od prawie 10 lat zajmuje się edukacją żywieniowo-kulinarną dzieci i młodzieży. Jako główny cel swojej działalności postawiła sobie poprawę jakości żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach. Jej zespół z Grzegorzem Łapanowskim na czele prowadzi również warsztaty kulinarne, które bazują na połączeniu wiedzy teoretycznej z praktyką. Oznacza to, że dzieci (jak i ich dorośli towarzysze) gotując i tym samym ćwicząc umiejętności zespołowe, dowiadują się skąd pochodzi produkt, jak się go uprawia bądź wytwarza. Celem warsztatów jest także pokazanie, że zdrowe gotowanie może być niezwykłą, rodzinną przygodą.

Wyzwanie: społeczna kwarantanna

W marcu i kwietniu Fundacja Szkoła na Widelcu miała zorganizować 40 warsztatów kulinarnych dla dzieci i młodzieży. Ze względu na wprowadzony stan epidemii w Polsce, wszystkie działania fundacji wstrzymano.

“Mieliśmy w fundacji chwilę zastoju, szukając sposobu na to, co teraz robić. Zespół fundacji przekonał mnie, że warto zasoby, które posiadamy wykorzystać. Dziewczyny zwróciły mi uwagę na to, że w Polsce może być nawet kilkaset tysięcy dzieci, które mogły zjeść ciepły, pełnowartościowy posiłek tylko w szkole. Dziś te dzieci są w domu i niekoniecznie mają taką możliwość. Dodatkowo nie ma jeszcze pomysłu na to, jak takim dzieciom dostarczyć te  posiłki.” – powiedział Grzegorz Łapanowski, prezes Fundacji Szkoła na Widelcu.

Ze względu na ograniczenia nałożone na instytucje edukacyjne, od 25 marca realizowane jest kształcenie na odległość. Oznacza, to że nauka odbywa się w medialnej i wirtualnej przestrzeni (internet, telewizja), a uczniowie praktycznie nie wychodzą z domów. Taka sytuacja sprawia, że dzieci, które korzystały z dofinansowanych obiadów w szkole, zostały pozbawione możliwości wykorzystania takiego wsparcia.

“Obecna sytuacja epidemiologiczna ma również ogromne tło gospodarcze, które również w przerażającym stopniu dotyka rodziny wielu uczniów. Okazuje się, że tysiące rodzin z dnia na dzień straciło środki do życia. Zauważyliśmy, że jest tu bardzo dużo pracy do wykonania, a bieda i głód są bardzo blisko nas. Stąd powstał pomysł, aby wykorzystać zasoby, które mamy i stworzyć Paczkę Dobra.” – powiedział Grzegorz Łapanowski, prezes Fundacji Szkoła na Widelcu.

Paczka Dobra

25 marca na profilu Fundacji Szkoła na Widelcu ukazał się wpis, którego treść dała jednoznaczny komunikat od drużyny fundacji: “CHCEMY DZIAŁAĆ, PRZYŁĄCZYCIE SIĘ?”

Fundacja Szkoła na Widelcu współpracuje z dyrektorami i nauczycielami szkół oraz fundacjami, które na co dzień zajmują się pracą z ludźmi potrzebującymi. Fundacja ma również wielu koordynatorów i wolontariuszy, którzy realizują w swoich instytucjach edukacyjnych projekt “Dobrze Jemy”. Dzięki takim kontaktom zespół fundacji otrzymuje coraz więcej informacji o rodzinach, które potrzebują wsparcia w skomponowaniu podstawowych posiłków dla swoich dzieci. Założeniem całej inicjatywy była pomoc 100 rodzinom. Dziś już wiadomo, że uda się skompletować co najmniej 220 Paczek Dobra. Każda rodzina otrzyma produkty na 5 pełnowartościowych posiłków dla czteroosobowej rodziny. Do każdej paczki dołączona jest instrukcja przygotowania posiłków, a same posiłki zaprojektowane są przez dietetyczki działające w fundacji.

“Sposób w jaki Paczki Dobra trafiają do rodzin, jest wyzwaniem logistycznym. Otrzymaliśmy ogromne wsparcie od osób prywatnych, jak i partnerów, którzy na co dzień z nami współpracują. W rezultacie wszystkie produkty trafiły do siedziby fundacji, gdzie dwuosobowy zespół komponuje paczki. Następnie, kolejne trzy osoby rozwożą paczki do rodzin, zostawiając je pod drzwiami ich domów. Dołożyliśmy wszelkich starań by dystrybucję zorganizować tak, aby wymagała ona jak najmniejszej ilości kontaktów międzyludzkich” – powiedział Grzegorz Łapanowski, prezes Fundacji Szkoła na Widelcu

Ze względu na to, że potrzebujących rodzin zgłasza się do fundacji każdego dnia coraz więcej, niezbędne są kolejne środki finansowe na zakup produktów spożywczych wchodzących w skład Paczki Dobra. Każdy z zespołu Fundacji Szkoła na Widelcu czuje, że ta sytuacja nie skończy się z dnia na dzień, dlatego została uruchomiona zbiórka internetowa, która ma pomóc w zbiórce pieniędzy. Dołączysz? Przejdź na adres zbiórki!

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo