Pessar to specjalna wkładka dopochwowa, którą zakłada się przy niektórych dolegliwościach i schorzeniach ginekologicznych. Niekiedy tego typu terapię zaleca się także w ciąży, jeśli istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. Jest to bezpieczna i nieinwazyjna alternatywa dla zabiegów operacyjnych. Kobiety spodziewające się dziecka zastanawiają się jednak, jak pessar może wpłynąć na poród. Czy pojawia się rozwarcie po zdjęciu pessara?
Pessar a poród. Możliwy jest szybki poród po zdjęciu pessara?
Pessar stosuje się w położnictwie w przypadku ciąż zagrożonych przedwczesnym porodem. Wkładka może skutecznie zapobiegać skracaniu się i rozwieraniu szyjki macicy i pozwala utrzymać ją na prawidłowym poziomie – zwartą i szczelną. Nieprawidłowości w ułożeniu szyjki macicy to także zwiększone ryzyko poronienia oraz zakażenia wewnątrzmacicznego.
Pessar, czyli krążek w kształcie pierścienia, może w takiej sytuacji odciążyć szyjkę macicy i nie dopuścić do skracania. O jego założeniu każdorazowo decyduje jednak lekarz. Najczęściej zabieg przeprowadza się pomiędzy 20. a 28. tygodniem ciąży, a wyjęcie wkładki zwykle następuje po 37. tygodniu ciąży.
Jeśli chodzi o rozpoczęcie akcji porodowej po usunięciu krążka, to nie ma reguły. Niektóre kobiety rodzą dopiero w terminie, inne nawet po terminie, a część może urodzić niemal od razu. Wszystko jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od tego, jak długa była szyjka w momencie zakładania.
Zobacz: Czy po porodzie można zjeść sushi? Fakty i mity o diecie matki karmiącej
Pessar a poród. Początek porodu z pessarem
Każda ciąża jest inna, dlatego też trudno przewidzieć, co się wydarzy. Nie jest wykluczone, że pierwsze skurcze mogą pojawić się jeszcze przed usunięciem pessara. Należy jednak podkreślić, że takie sytuacje nie są częste.
Sprawdź: Skurcze przepowiadające: ile przed porodem? Ta wiedza może się przydać przyszłym mamom!
Czy pessar może sam wypaść?
Samoistne wypadnięcie pessara jest możliwe. Zwykle powodem jest dobranie nieodpowiedniego rozmiaru dla pacjentki. Zanim wypadnie kobieta może odczuwać dyskomfort, dlatego od razu w takiej sytuacji należy udać się do lekarza.
Co ważne, pessar powinno się wyjmować zgodnie z zaleceniami (zazwyczaj nie rzadziej niż co 2-4 tygodnie) lekarza w celu umycia i umożliwienia regeneracji ścianom pochwy.
Zobacz: Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Czytelnicy pytają, czy pessar może wpłynąć na poród
Czasami od razu, a w innych przypadkach dopiero po terminie – nie ma reguły.
Z pessarem położniczym nie powinno się uprawiać seksu.
Około 130-150 zł.