Pestki dyni w ciąży

Pestki dyni to nie tylko przepyszny przysmak. Są prawdziwą bombą witaminową i zawierają w sobie moc składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasz organizm.  Są świetnym dodatkiem do wielu dań i deserów, wyśmienicie również smakują solo. Dlaczego powinniśmy je jeść? Czy pestki dyni można jeść w ciąży?

Dynia sama w sobie jest pysznym owocem. Jest szczególnie wskazana kobietom spodziewającym się dziecka, bo nie tylko dostarcza dobrych składników odżywczych pomagających się maluchowi prawidłowo rozwijać, ale również wzmacnia organizm przyszłej mamy i reguluje jego poprawne funkcjonowanie.

Przeczytaj więcej o dyni w ciąży i w czasie karmienia piersią, a my skupmy się teraz na samych pestkach.

Pestki z dyni

Wszyscy zapewne doskonale kojarzymy nieduże, płaskie pestki, które występują w dyni w dużych ilościach. Są bardzo zdrowe – pod warunkiem, że są mało przetworzone, nie były smażone w oleju, nie są obsypane dużą ilością soli lub zanurzone w słodkich polewach. Jeżeli były poddawane podobnej obróbce, to nie tylko utraciły swoje cenne właściwości, ale zamieniły się także w przegryzkę pełną pustych kalorii. Z uwagi na to, sięgaj jedynie po pestki dyni jak najmniej przetworzone. Dostarczą Ci witamin i cennych składników odżywczych.

Pestki dyni: właściwości

Pestki dyni są źródłem kwasów nienasyconych, a dokładniej kwasu linolowego. Jest on niezbędnym składnikiem diety, ponieważ nie jest syntezowany przez organizm. Ma on wpływ między innymi na ochronę organizmu przed cukrzycą, co może być kluczowe w przypadku przyszłych mam borykających się ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, który może doprowadzić do groźnej w skutkach cukrzycy ciążowej.

Kwasy nienasycone zawarte w pestkach dyni wspomagają funkcjonowanie mózgu. Zapewniają doskonałą pracę neuronów przewodzących informacje, łatwiej jest nam się dzięki temu skoncentrować, analizować, zapamiętywać i gromadzić informacje. Kwasy nienasycone to również dobrodziejstwo dla układu krążenia – obniżają bowiem poziom złego cholesterolu i podwyższają poziom cholesterolu dobrego. Poprawiają wygląd cery i pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego.

Pestki dyni w ciąży

Zawarte w pestkach dyni kwasy nienasycone odgrywają kluczową rolę w procesie wzrostu maluszka, który dojrzewa w brzuchu mamy. Są budulcem, który wykorzystuje organizm w tworzeniu nowych tkanek, uczestniczą w budowie hormonów oraz w transporcie enzymów. Mają kluczowy wpływ na rozwój układu nerwowego małego człowieka i pozytywnie wpływają na jego kształtujący się narząd wzroku.

W pestkach dyni zawarte są także cenne witaminy: A, C, E oraz witaminy z grupy B: B1, B2, B6. Ten pyszny przysmak dostarcza również spore ilości magnezu oraz potasu. Są bogatym źródłem żelaza, które z pewnością przyda się każdej ciężarnej. W pestkach dyni znajduje się także cynk, który w okresie ciąży ma niebagatelne znaczenie – ułatwia przyswajanie kwasu foliowego kluczowego dla rozwoju maluszka.

I wreszcie – w pestkach dyni upatruje się świetnego leku na ciążowe mdłości. Wedle relacji wielu mam, ich regularne spożywanie jest w stanie zupełnie wyeliminować nudności.

Sprawdź też:

Jak sobie radzić z mdłościami w ciąży?

Wino bezalkoholowe dla kobiet w ciąży

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo