Pieniądze na wakacje od rządu. Zostały już ostatnie chwile na skorzystanie

To już naprawdę ostatnie chwile na skorzystanie z finansowego wsparcia na wakacje. Dodatkowe 500 zł w postaci bonu turystycznego przysługuje na każde dziecko poniżej 18. roku życia. jest tylko jeden warunek – środki trzeba przeznaczyć na wakacyjne atrakcje, wyłącznie na terenie Polski. Rodzice powinni się jednak pośpieszyć, inaczej wkrótce stracą dofinansowanie. Jak otrzymać pieniądze na wakacje od rządu?

Pieniądze na wakacje od rządu

Bon turystyczny to świadczenie, które funkcjonuje już niemal od dwóch lat. Zostało wprowadzone w sierpniu 2020 roku jako jedna z form wsparcia po pierwszej fali pandemii koronawirusa. Celem dodatku była pomoc nie tylko rodzinom, ale także branży turystycznej, która najmocniej ucierpiała w wyniku wprowadzanych wtedy obostrzeń. Rodzice, mając do dyspozycji dodatkowe 500 zł, z pewnością chętniej decydowali się na wyjazd.

Początkowo bon turystyczny miał obowiązywać krócej, ale na w pierwszych miesiącach tego roku zdecydowano o jego przedłużeniu na kolejny okres wakacyjny. W związku z tym postanowieniem pieniądze na wakacje dla dzieci można wykorzystać jeszcze przez ponad dwa miesiące, do 30 września 2022. Co ważne, można to zrobić wyłącznie na terenie Polski. Za granicą bon nie jest uwzględniany. Na każde dziecko poniżej 18. roku życia rodzic może otrzymać 500 zł, a w przypadku dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności przysługuje podwójny bon, o łącznej wartości 1000 zł.

Zobacz: Harmonogram wypłat 500 plus 2022 rozczarował wielu rodziców. Kiedy spodziewać się pieniędzy?

Jak skorzystać z dodatkowych środków?

Warunkiem skorzystania z dodatku jest wyłącznie cel, na który go przeznaczymy. Za pomocą bonu można opłacić m.in. usługi hotelarskie, koszty związane z wycieczkami, koloniami czy obozami dla dzieci. Bon akceptowany jest również w wielu miejscach zapewniających rozrywkę dla dzieci np. parkach rozrywki czy aquaparkach. Dokładną listę podmiotów, które przyjmują płatności w formie bonu znaleźć można na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną.

Co ważne, bon turystyczny otrzymuje się w formie elektronicznej i nie da się go wymienić na gotówkę. Aby skorzystać z pieniędzy, trzeba go aktywować na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Jeśli więc rodzic nie posiada tam konta, powinien je najpierw utworzyć. Następnie należy się zalogować za pomocą profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości internetowej. Później klikamy w zakładkę “Ogólny”, a po lewej stronie powinna się pojawić opcja “Polski Bon Turystyczny” – ponownie klikamy, a następnie wchodzimy w “Mój bon”.

Na ekranie powinna wyświetlać się zakładka “Aktywuj bon” – wystarczy ją nacisnąć oraz podań numer telefonu i adres e-mail. Po aktywacji zostanie wyświetlony kod obsługi płatności – to właśnie za jego pośrednictwem dokonuje się opłat. Podajemy go podczas uiszczania należności np. w hotelu, a następnie zostajemy poproszeni o potwierdzenie transakcji specjalnym kodem, który w momencie płacenia otrzymujemy SMS-em.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general