Pierścień antykoncepcyjny: czym jest, jak działa i jak go używać?

Pierścień antykoncepcyjny jest obecnie jedną z najbardziej popularnych form antykoncepcji hormonalnej. Jest doskonałą alternatywą dla kobiet, które nie chcą stosować tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ występują u nich skutki uboczne lub mają problemy z regularnym ich zażywaniem. Zaletą stosowania pierścienia jest również to, że przyjmowane hormony omijają układ pokarmowy, a więc ich działanie nie jest zaburzone przez dolegliwości, takie jak biegunka czy wymioty.

Antykoncepcyjny pierścień dopochwowy

Pierścień antykoncepcyjny jest to krążek o średnicy około 50 mm, który umieszcza się w pochwie. Jest on przezroczysty, miękki i elastyczny, tak więc nie powinien być wyczuwalny podczas noszenia. Krążek codziennie wydziela hormony, które hamują owulację. Trzeba zaznaczyć, że dawka hormonów, jaka dostaje się do organizmu kobiety za sprawą krążka jest znacznie mniejsza, niż w przypadku innych form antykoncepcji hormonalnej, na przykład tabletek.

Krążek umieszcza się w pochwie raz w miesiącu i wyjmuje po trzech tygodniach, kiedy to następuje przerwa na krwawienie miesięczne. Założenie pierścienia antykoncepcyjnego jest bardzo proste i bezbolesne, kobieta może to z łatwością zrobić sama. Nie jest wymagane, aby znajdował się on w jakiejś określonej pozycji. Jedyne o czym trzeba pamiętać to to, aby przez cały czas dotykał błon śluzowych pochwy. Pierścień można samodzielnie wyjmować, jednak nie powinno się robić przerw dłuższych niż 3 godziny.

Pierścień antykoncepcyjny a seks

Pierścień został zaprojektowany tak, żeby nie przeszkadzać w odbywaniu stosunków płciowych. Nie ma potrzeby wyjmowania go na czas seksu. Niektóre osoby jednak decydują się na wyjmowanie pierścienia. Inne twierdzą, że pierścień nie tylko nie przeszkadza podczas seksu, ale nawet zapewnia dodatkowe doznania.

Jak założyć pierścień antykoncepcyjny?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej używania krążka antykoncepcyjnego konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa, który wykona odpowiednie badania. Może on również zlecić badania krwi. Jeśli lekarz nie znajdzie przeciwwskazań do stosowania pierścienia, przepisze na niego receptę. Krążek kupuje się w aptece. Należy założyć go w pierwszym dniu cyklu, a następnie zdjąć dokładnie po 21 dniach. Wtedy następuje 7 dni przerwy, a po około 3 dniach od usunięcia pierścienia powinna wystąpić miesiączka. Działanie antykoncepcyjne krążka trwa przez cały miesiąc, także w czasie przerwy. Nie ma więc konieczności stosowania dodatkowej formy antykoncepcji. Jak widać, zasada działania i stosowania jest dokładnie taka sama, jak w przypadku tabletek: pierwsza sztuka przyjmowana w pierwszym dniu cyklu, kontynuacja przez kolejnych 21 dni i przerwa na okres.

Pierścień antykoncepcyjny: opinie

Dzięki temu, że pierścień dostarcza kobiecie znacznie mniejszych dawek hormonów niż pigułki, skutki uboczne są znacznie zredukowane. Zdarza się jednak, że kobiety stosujące pierścień antykoncepcyjny cierpią na wahania nastroju, upławy lub stany zapalne pochwy. Czasami występują również bardzo silne krwawienia, bóle piersi oraz bóle głowy. Niektóre użytkowniczki pierścienia skarżą się na podrażnienia pochwy wywołane jego noszeniem lub spadek libido, jednak ten skutek uboczny jest spotykany przy większości metod antykoncepcji hormonalnej. Bardzo często nasilone objawy mijają po pierwszym miesiącu stosowania pierścienia, ponieważ organizm przyzwyczaja się do otrzymywanej dawki hormonów.

Zobacz też:

9 rzeczy, które musisz wiedzieć przed założeniem spirali antykoncepcyjnej

Tabletki antykoncepcyjne: czy mają skutki uboczne?

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo