Pierwsze na świecie dziecko bez płci

To już oficjalne – na świat przyszło pierwsze dziecko bez płci. Nie jest ani dziewczynką ani chłopcem. Jak to możliwe?

W listopadzie ubiegłego roku w mieście Slocan Valley (Kanada), na świat przyszło dziecko o imieniu Searyl, którego jego biologiczna matka, Kori Doty, nie chce definiować w kategoriach znanych nam płci. Sama określa się jako osoba bezpłciowa. Jako koszmar wspomina swoją walkę z urzędami, przez którą musiała przejść, by oficjalnie wyraz “kobieta” zniknął z jej dokumentów. Jak twierdzi, jej decyzja o nieokreślaniu płci jej dziecka podyktowana jest tym, że chce zaoszczędzić mu batalii z biurokracją w przyszłości.

“Searyl zdecyduje w przyszłości, czy czuje się kobietą czy mężczyzną. Ja nie mogę tego narzucać, podobnie jak reszta społeczeństwa”

Kori Doty jest przeciwna definiowaniu tego, kim człowiek ma być na podstawie jedynie jego genitaliów.

Dziecko bez płci

“Pochwa pomiędzy moimi nogami wpłynęła na założenie podjęte przez moich rodziców i lekarzy, gdy się urodziłam, które okazało się być błędne”
– twierdzi Kori.

Sama czuje się bardziej mężczyzną, ale zdaje sobie sprawę ze swojego pierwiastka żeńskiego, jakim jest jej ciało. Sukcesywnie walczy jednak o postrzeganie jej osoby w kategorii non-binarnej, czyli bezpłciowej. Gdy mówi o sobie, nie używa pierwszej osoby liczby pojedynczej, lecz stosuje wyraz “they”, który oznacza “oni, one”. Nie chce, by Searyl dorastał przynależąc do określonej grupy płci. Pragnie, żeby dziecko samo odnalazło siebie i zdecydowało, co lepiej je określa.

Póki co sprawa nadal jest w toku, ponieważ nieokreślona płeć dziecka została jedynie potwierdzona kartą zdrowia, w której można było pominąć podanie płci. Trudności zaczynają się piętrzyć w urzędach, ponieważ odmawiają one sukcesywnie wydania aktu urodzenia. Być może sprawa wkrótce się wyjaśni, ponieważ Kanada pracuje nad możliwością zrezygnowania z określenia płci w oficjalnych dokumentach.

Niedawno informowaliśmy Was o tym, że córka Angeliny Jolie i Brada Pitta zmienia płeć. Mimo, że informacji tej nie udało nam się oficjalnie potwierdzić, to wywołała ona ostrą dyskusję o tym czy 10-letnie dziecko może decydować o zmianie płci. Tym razem mamy sytuację odwrotną. Tutaj dziecko będzie musiało samo o niej zdecydować. Co o tym myślicie?

[zdjęcia: screeny Youtube]

Dodaj komentarz

7 komentarzy: Pierwsze na świecie dziecko bez płci

 1. Myślę, że ludziom się w tyłach poprzewracało. Biologii się nie zmieni a to co ma się w chorej głowie to druga sprawa. Mam nadzieję, że w końcu zaczną to leczyć a nie wszystko sprowadzać do definicji tolerancji.

  • Najgorsze jest to że ktoś na to pozwolil a teraz to biedne dziecko jako ze ma popiepszoną matkę będzie miało pod górkę całe życie bo jego rówieśnicy którzy maja normalnych rodziców tego nie zrozumieją a dziecko stanie się obiektem drwin… To przykre że rodzic sam gotuje taki los swojemu dziecku

   • Dla mnie to chore. To “nico”urodziło dziecko a więc ma wg. mnie instynkt macierzyński. To dziecko mimo wszystko długie lata będzie miało problem ze swoja tożsamością,to pierwsza z osób,która będzie odwiedzać psychiatrów!Nie mówiąc jakie będą problemy w jej życiu.

    • Joanna mama Obwarzanka Dodane ponad rok temu,

     to jest wbrew Bogu. Dziecko ma dana plec dana przez Boga. Nie jestem szalejaca katoliczka, opuscilam Kosciol KAtolicki lata temu. Jestem biblijnie wierzaca chrzescijanka i czekam na ponowne Przyjscie mojego Pana Jezusa Chrystusa na ziemie. Czytajac Biblie wiesz, ze takie zachowania jak tych rodzicow to zniewolenie przez zlego ducha. Oby kiedys otworzyli oczy na to, co robia.

     • -mówi że nie posiada płci
      -rodzi dziecko (co mogą robić tylko kobiety)

      • O ludzie litości co ja czytam?

       • Bardzo mnie cieszy fakt,że jesteście osobami hetero i nie mieliscie nigdy tego typu problemów. Wasze zycie jest o wiele latwiejsze i przyjemniejsze 🙂 Nie każdy niestety choćby bardzo chciał to ma tyle szczescia. Tak jak rodzą sie dzieci bez ręki czy bez nogi tak rodzą się osoby które fizycznie są i kobietami i meżczyznami lub psychicznie i to niej ich wina. Jak tabardzo cenicie sobie pismo świete i religię-ja cenie to przytoczę tu bardzo mądre słowa i zacytuje również biblię. Fakt nie chodzi tu o ludzi ale czy biblia i zawarte w niej rady nie maja nas do niego przybliżac… Przeczytajcie i zastanówcie się…
        Odpowiedź: Biblia niekoniecznie rozstrzyga kwestię tego czy anioły są płci męskiej czy żeńskiej. Gdziekolwiek Pismo Święte dokładnie „przypisuje” aniołowi płeć, to jest to rodzaj męski (1 Księga Mojżeszowa 19.10-12; Księga Objawienia 7.2; 8.3; 10.7). Aczkolwiek nie wskazuje to jednak, że anioły są płci męskiej. Ew. Mateusza 22.30 wydaje się wskazywać, że anioły pozbawione są „płci”: „Albowiem przy zmartwychwstaniu ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić, lecz będą jak aniołowie w niebie.” Jeśli anioły się nie rozmnażają, to jaki sens miałaby ich płciowość, przynajmniej z ludzkiego punktu widzenia (przeznaczenia płci).

        W podobny sposób, Bóg odwołuje się do Siebie używając rodzaju męskiego, mimo iż nie jest ani rodzaju męskiego ani żeńskiego. Bóg używa rodzaju męskiego mówiąc o Sobie, ponieważ w kulturach patriarchalnych w których Biblia została napisana, użycie rodzaju męskiego lepiej opisywało to kim jest i co robi. Jeśli anioły posiadają jakąkolwiek płeć, to Pismo Święte przeważnie lub zazwyczaj odnosiło się do rodzaju męskiego. Istnieje jednak większe prawdopodobieństwo, że anioły w ogóle nie posiadają płci, podobnie jak Bóg, a forma rodzaju męskiego opisuje je i ich rolę w służeniu Bogu.

        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
        Logo