Pierwszy dzień zimy

Kiedy jest pierwszy dzień zimy? To pytanie zadaje sobie wiele osób i pomimo tego, że sprawdzamy to co roku, w przyszłym znowu wyleci nam ta data z głowy i będziemy szukać na nowo. Kiedy więc zaczyna się astrologiczna zima, a kiedy zaczyna się zima kalendarzowa?

Pierwszy dzień astronomicznej zimy

Początek astronomicznej zimy wypada na dzień 21. grudnia. W 2017 roku jest to czwartek. Pierwszy dzień astronomicznej zimy to najkrótszy dzień w całym roku. Słońce wstanie dopiero o 7:44, a zajdzie już o 15:25. Oznacza to, że dzień potrwa niewiele ponad siedem godzin! Zima potrwa aż do połowy marca, przed nami więc długie miesiące oczekiwania na wiosnę.

Pierwszy dzień kalendarzowej zimy

Zima kalendarzowa zaczyna się zawsze dzień później niż zima astronomiczna, czyli 22 grudnia, zaledwie 3 dni przed Bożym Narodzeniem. Daty rozpoczęcia zimy astronomicznej i kalendarzowej rzadko pokrywają się, ostatnio było tak w 2015 roku, a następny raz przypadnie za dwa lata, czyli w roku 2019. Wtedy zima astronomiczna i zima kalendarzowa rozpoczną się 22 grudnia.

Ile dni ma kalendarzowa zima?

Zima kalendarzowa zaczyna się 22 grudnia. Kończy się natomiast 21 marca. Przed nami zatem 10 dni zimy w grudniu, 31 dni w styczniu, 28 dni w lutym i 21 dni marca. Łącznie więc kalendarzowa zima ma 90 dni!

Zima 2017/2018

Zima 2017/2018 zbliża się wielkimi krokami. Dni robią się coraz krótsze, budzimy się, gdy za oknem jest ciemno i wracamy w mroku z pracy. Dla wielu osób to najgorszy okres w roku i nie bez powodu – brak słońca i jego światła daje nam się we znaki, czujemy się przygnębieni, odporność spada, często atakują nas przeziębienia, a sezon na anginę i grypę jest w pełni rozkwitu.

Biorąc pod uwagę trendy pogodowe w ostatnich latach, prawdopodobnie nie możemy liczyć na przepiękną śnieżną, mroźną zimę. Wszechobecna plucha, wilgoć i błoto nie zachęcają do spacerów, co daje się we znaki rodzicom maluchów, które nudzą się w domach. Warto jednak pamiętać, żeby nie rezygnować z wychodzenia na zewnątrz nawet w najgorszą niepogodę. Nawet, gdy jesteś rodzicem maluszka, który niedawno przyszedł na świat, wystarczy go odpowiednio ubrać i zabrać na długi spacer. Jeśli nie wiesz, jakie ubranka wybrać w zimę, przeczytaj naszą ściągawkę dotyczącą tego tematu.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo