Najczęstsze przyczyny plamienia po okresie

Plamienie po okresie może być objawem poważnych dolegliwości, jednak nie należy panikować. Ważne, by nie bagatelizować niepokojących objawów i jak najszybciej udać się do lekarza, który odpowie na nasze pytania i rozwieje wątpliwości. Co może wywoływać plamienie po okresie.

Najczęstsze przyczyny plamienia po okresie
Depositphotos

Plamienie po okresie: co może być przyczyną?

Plamienia po okresie mogą mieć wiele przyczyn. U wielu kobiet plamienia występują naturalnie mniej więcej w połowie cyklu i nie są powodem do obaw, jeśli nie są zbyt obfite i nie czujemy przy tym bólu podbrzusza. Mimo że plamienia mogą się pojawiać samoistnie i niekoniecznie muszą zwiastować poważną dolegliwość, lepiej udać się do ginekologa, który będzie w stanie całkowicie rozwiać wszelkie wątpliwości.

Plamienie po okresie może także być objawem zapalenia przydatków, czyli jajowodów i jajników. Nie jest to jednak błaha dolegliwość. Po wyleczeniu zapalenia, narządy mogą się nieprawidłowo goić i zlepiać, co jest w szczególności niebezpieczne dla kobiet w wieku rozrodczym, ponieważ może u nich w przyszłości wystąpić ciąża jajowodowa. W takich przypadkach zagrożone jest zdrowie matki, a dziecko nie jest w stanie prawidłowo się rozwinąć.

Brązowe upławy po okresie wiążą się również ściśle z hormonami kobiety. Wszelkie nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej, jak i zażywanie leków antykoncepcyjnych, czy wkładka domaciczna, mogą spowodować wystąpienie drobnych plamień. Nie są one groźne, ale jeśli są wywołane zaburzeniami hormonalnymi, należy zbadać źródło nieprawidłowości i zaplanować leczenie.

Czasem plamienia występują np. w okresie menopauzy. Kobiety, które przechodzą klimakterium, powinny w szczególności o siebie zadbać, gdyż brak równowagi hormonalnej objawia się nie tylko poprzez dolegliwości fizyczne, ale także psychiczne, jak rozdrażnienie, czy nawet stany depresyjne.

Zobacz też:

Plamienie po okresie a mięśniak macicy i torbiel jajnika

Zdarza się, że plamienia po okresie wraz z obfitymi miesiączkami i bólem podbrzusza są objawami wskazującymi na występowanie mięśniaka macicy czy torbieli jajnika. Obie dolegliwości mogą podrażnić miejsce, w którym występują i tym samym doprowadzić do wystąpienia plamienia. Leczy się je najpierw farmakologicznie, jeśli jednak to nie zadziała, potrzebne jest operacyjne usunięcie mięśniaka czy torbieli. Coraz popularniejsza staje się laparoskopia, która jest mniej inwazyjna niż operacja brzuszna.

Plamienia po okresie: przeciwdziałanie i leczenie

Bardzo ważne, by szybko znaleźć źródło plamienia, ponieważ samo w sobie jest tylko objawem problemu. Jeśli lekarz stwierdzi, że przyczyną jest zaburzona praca gospodarki hormonalnej, dostaniemy leki przywracające jej równowagę. Poważniejsze dolegliwości wymagają czasem nawet operacji.

Jeśli brązowe upławy po okresie występują u nas często, a do tego mamy obfite miesiączki, może wystąpić u nas anemia. Ważne, by w takich przypadkach spożywać produkty bogate w żelazo jak np. białą fasolę, groch, soję, wątróbkę. Niewskazane jest zatem spożywanie kawy, herbaty i wszelkich innych napojów zawierających kofeinę.

Plamienia po okresie mogą być objawem wielu przypadłości, jednak nie należy ich bagatelizować i zawsze udać się po poradę do ginekologa.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Noworodek Prawo
Akt urodzenia dziecka: jakie dokumenty są potrzebne, by go wyrobić?
Akt urodzenia dziecka jest to podstawowy dokument poświadczający fakt urodzenia dziecka oraz jego pochodzenie. Dokument ten posiada dość długą historię, co świadczy o tym, iż już we wcześniejszych wiekach dostrzeżono
Czytaj dalej
Prawo Rodzice
Oddam dziecko do adopcji ze wskazaniem...
Adopcja ze wskazaniem polega na oddaniu dziecka do adopcji konkretnej osobie. Skraca to czas całego procesu, co oszczędza traumy dziecku, jak i pozwala rodzicom szybciej cieszyć się swoim maluszkiem. Adopcja
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy Mama
Nieregularny okres po porodzie? To się zdarza częściej niż myślisz!
Powiedźmy sobie szczerze: która z was czeka na okres po porodzie? Założymy się, że większość kobiet chciałaby przedłużyć do granic możliwości czas, kiedy miesiączka po porodzie jeszcze się nie pojawia.
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy Testy ciążowe
Brak okresu a test negatywny
Brak okresu w spodziewanym terminie, u wszystkich kobiet w pierwszej kolejności wywołuje podejrzenie o ciąży. Sięgają po test ciążowy będąc przekonanymi, że zobaczą dwie kreseczki, tymczasem test wychodzi negatywnie. Co może
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy
Krwawienie między miesiączkami
Plamienia między miesiączkami, w odróżnieniu do intensywnych krwawień, nie zawsze są powodem do niepokoju, a niekiedy są wręcz objawem prawidłowego i naturalnego działania układu rozrodczego. Jak rozróżnić niepokojące krwawienie w
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy
Brak okresu? Sprawdź, dlaczego miesiączka może się spóźniać!
Brak okresu nie zawsze oznacza ciążę, chociaż przeważnie właśnie o nią chodzi. Menstruacja może się także przesunąć o kilka dni z często błahych powodów. Nawet przeziębienie czy silny stres są w
Czytaj dalej