Plecak szkolny dla dziecka, ucznia, nastolatka – jak wybrać?

Plecak szkolny to najważniejszy element wyprawki. Wybór odpowiedniego plecaka to bardzo ważna kwestia, która ma znaczenie dla zdrowia naszego dziecka. Źle dobrany lub źle spakowany plecak szkolny może powodować wady postawy. Może też nadwyrężać kręgosłup, kark, mięśnie pleców oraz stawy. Dlatego wyboru plecaka nie wolno bagatelizować. Warto poznać kilka najważniejszych cech, którymi powinien się on charakteryzować. Jak wybrać odpowiedni plecak szkolny dla małego dziecka? Jaki model będzie najlepszy dla przedszkolaka, starszaka i nastolatka?

Plecaki dziecięce dla pierwszaka i przedszkolaka

Dla malucha pierwszy dzień szkoły to czas szczególny i wyjątkowy. Każdy przedszkolak i pierwszoklasista na myśl o szkole zapałem aż tryska! Wymarzony plecak z ulubionymi postaciami oraz nowy piórnik z przyborami to dla niego radość i ogromna frajda. Maluchy bardzo się cieszą zarówno z wyprawki, jak i z nowego wymarzonego plecaka. Rodzice mają jednak mały zawrót głowy… Jak wybrać tornister lub plecak? Jak skompletować wyprawkę szkolną? W zestawie z plecakiem czy może osobno?

Wybór plecaka dla małego dziecka to z całej wyprawki sprawa pierwszorzędna. Idealny plecak musi pomieścić wszystkie zeszyty i książki, kanapki, buty, przybory szkolne. Nie może być jednak ani za duży, ani za ciężki, gdyż nie będzie dla dziecka wygodny i bezpieczny. Przeglądając dostępne modele, warto więc wziąć pod uwagę przede wszystkim te, które są lekkie, funkcjonalne i odpowiednio skonstruowane. Sam plecak dla malucha nie powinien ważyć więcej niż ok. 1,2 kg, dlatego w pierwszej kolejności warto sprawdzić plecaki wykonane częściowo z lekkiej, wytrzymałej pianki. Plecak szkolny powinien mieć także wzmocniony dół i sztywny, wzmocniony system nośny, który podtrzymuje ciężar plecaka i jego zawartości.

Doskonałą propozycją dla pierwszaków i przedszkolaków będzie np. plecak z wyprawką. Na rynku dostępne są bowiem modne tornistry i plecaki, mające w komplecie niemal wszystko, co będzie potrzebne do szkolnej wyprawki. Choć to plecak zajmuje kluczowe miejsce na liście zakupów do szkoły, to nie można zapominać, że potrzebne też będą inne akcesoria i przybory. Wszystkie artykuły piśmiennicze i przybory szkolne można oczywiście kupić też osobno, lecz plecak z wyprawką to najlepszy sposób, by zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu.

Tornistry dla uczniów

W pierwszych latach szkoły dobrze sprawdzą się również tornistry szkolne, które są dla małych dzieci zarówno bezpieczne, jak i wygodne. Doskonałą propozycją dla dzieci najmłodszych będzie właśnie lekki i funkcjonalny tornister szkolny z zamykaną pokrywą i trzema zewnętrznymi kieszeniami. Wzmocnione dno tornistra wykonane jest z wodoodpornego, nieprzemakalnego tworzywa, co zabezpiecza wszystkie przybory, zeszyty i książki, a takie elementy jak odblaski na szelkach i froncie, zwiększają widoczność dziecka na drodze. Solidny model z najwyższej jakości materiałów na pewno długo posłuży dziecku i zapewni mu komfort i wygodę.

Zarówno plecaki, jak i tornistry szkolne dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Dziewczynki wybierają najczęściej różowe, błękitne i czerwone modele z postaciami z bajki lub wizerunkiem lalki Barbie. W przypadku chłopców najlepiej sprawdzają się tornistry czarne, szare lub granatowe np. w postacie z gry, w moro, lub piłkę nożną. Dostępnych kolorów i motywów jest naprawdę wiele, dlatego warto pozwolić dziecku wybrać tornister samodzielnie. Dzieci także mają swój gust, potrzeby i preferencje, więc warto zaproponować dziecku różne modele.

Plecaki szkolne młodzieżowe dla nastolatków i nastolatek

Wybór plecaka dla nastolatka to również niezwykle ważna sprawa! Dzieci, które kończą nauczanie początkowe i zaczynają naukę w starszej klasie szkoły podstawowej, potrzebują zwykle zmiany. Nawet jeśli plecak z poprzednich lat jest jeszcze dobry, lecz dziecko czuje potrzebę zmiany wzoru lub koloru, to powinniśmy się na to zgodzić. Okres dojrzewania to czas szczególny. Bardzo ważna jest wówczas akceptacja rówieśników i dobre samopoczucie w grupie. Dlatego, jeśli dziecko upiera się na plecak czarny, fioletowy w myszki lub kotki, to musimy znaleźć właśnie plecak w kotki, który spełnia wymogi funkcjonalności. Wybór plecaków młodzieżowych do szkoły jest bardzo duży, więc na pewno znajdziemy coś, co spełni oczekiwania, zarówno nasze, jak i nastolatka.

Szkolne plecaki młodzieżowe dostępne są w wielu wzorach, fasonach i kolorach. Większość z nich sprawdzi się także poza szkołą jako plecak miejski, który można zabrać na rower, trening i na wycieczki. Plecak młodzieżowy dla nastolatki będzie też dopełnieniem stroju i modnej stylizacji. Większe dziecko nie potrzebuje już pasa biodrowego czy piersiowego, lecz ważne są jednak mocne, wyściełane szelki, liczne kieszonki czy odblaski. Przydatne będą również takie udogodnienia jak mała, wewnętrzna kieszonka na legitymację lub bilet i boczne elastyczne kieszenie np. na picie.

Jakie artykuły szkolne spakować do nowego plecaka?

Choć tornister lub plecak to najważniejszy element wyprawki szkolnej, to nie można też zapomnieć o pozostałych przyborach i akcesoriach. Każdy pilny uczeń oprócz plecaka lub tornistra, będzie potrzebował też m.in.

 • piórnika,
 • zeszytów, brulionów i notatników,
 • długopisów,
 • ołówków,
 • kredek,
 • flamastrów,
 • korektorów,
 • pędzelków,
 • farb,
 • bloków,
 • worka na obuwie,
 • i wielu innych artykułów plastycznych i piśmienniczych…

Wszystkie niezbędne artykuły piśmiennicze i przybory szkolne, które powinny się znaleźć w szkolnej wyprawce, można kupić w hipermarkecie Auchan – online lub stacjonarnie. W ofercie Auchan znajdziemy modne tornistry dziecięce i plecaki młodzieżowe, zeszyty, bruliony, piórniki, akcesoria piśmiennicze, artykuły plastyczne i wszystko to, co musi się znaleźć w każdej wyprawce szkolnej.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo