Płyn preejakulacyjny a ciąża

Płyn preejakulacyjny to płyn, który wydobywa się z męskiego członka w chwili pobudzenia seksualnego jeszcze przed wytryskiem. W płynie preejakulacyjnym mogą być zawarte ruchliwe plemniki, w związku z czym, w niektórych przypadkach może on doprowadzić do zapłodnienia.

Co to płyn preejakulacyjny?

Płyn preejakulacyjny to bezbarwna wydzielina, którą produkują tak zwane gruczoły Cowpera pod wpływem pobudzenia seksualnego. Gruczoły te nazywane są również gruczołami opuszkowo-cewkowymi i znajdują się na dnie miednicy, poniżej prostaty. Z gruczołów w okolicach cewki moczowej biegną dwa przewody, które odprowadzają preejekulat. Wydzielanie preejakulatu ma na celu nawilżenie cewki moczowej, aby podczas wytrysku nasienie mogło się w niej swobodnie przemieszczać. Co więcej, preejakulat zawiera pewne substancje, które zobojętniają kwaśny odczyn panujący w cewce moczowej, a także stymulują ruchliwość plemników. Poza tym, płyn preejakulacyjny ma nawilżać członek, zanim ten zostanie wprowadzony do pochwy.

Płyn preejakulacyjny pojawia się zazwyczaj w fazie plateau, czyli drugiej fazie reakcji seksualnych mężczyzny. Pierwszą fazą jest podniecenie, które charakteryzuje się przyspieszeniem akcji serca, zaróżowieniem skóry oraz stopniowo zwiększającą się erekcją. Reakcje organizmu, które występują w fazie plateau, oprócz pojawienia się płynu preejakulacyjnego, to zmiana barwy członka oraz zwiększenie jego obwodu, szczególnie w obszarze krawędzi żołędzi. Ostatnią fazą jest orgazm, który wiąże się najczęściej z wytryskiem nasienia.

Brak preejakulatu

Ilość płynu preejakulacyjnego wydzielanego podczas stosunku jest sprawą bardzo indywidualną. Niektórzy mężczyźni wytwarzają około 5 ml preejakulatu podczas jednego stosunku, natomiast niektórzy nie wytwarzają go wcale. Brak płynu preejakulacyjnego nie jest niczym nienormalnym i nie powinien być powodem do zmartwień. Ilość preejakulatu jest zazwyczaj większa, gdy stymulacja seksualna trwa dłużej.

Czy płyn preejakulacyjny zawiera plemniki?

Wiele osób sądzi, że płyn preejakulacyjny nie zawiera plemników. Co więcej, przez wiele lat uważano tak nawet w kręgach medycznych. Dopuszczano jedynie, że w preejakulacie znajdują się plemniki martwe albo o zmniejszonej ruchliwości. Obecnie wiadomo jednak, że w płynie preejakulacyjnym może się znajdować całkiem sporo plemników, a duża część z nich jest w pełni ruchliwa i zdolna do zapłodnienia.

Zapłodnienie przez płyn preejakulacyjny

W związku z tym, że płyn preejakulacyjny zawiera plemniki, na skutek jego wydzielania może dojść do zapłodnienia. Oznacza to, że metoda zapobiegania ciąży polegająca na przerywaniu stosunku zanim dojdzie do wytrysku nie jest  skuteczną metodą antykoncepcji.

Płyn preejakulacyjny a ciąża

Płyn preejakulacyjny może prowadzić do zapłodnienia, a poza tym może zawierać komórki CD4, które sprzyjają rozwojowi wirusa HIV. W związku z tym, kontakt z preejakulatem zwiększa ryzyko zachorowania na poważne choroby. Z tego względu, w celu uniknięcia niechcianej ciąży oraz zakażenia, zwłaszcza podczas seksu z niedawno poznanym partnerem, należy stosować inne niż stosunek przerywany metody antykoncepcji, takie jak prezerwatywy.

[Zdjęcie: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo