Podwójna emerytura co miesiąc? Wystarczy złożyć dwa wnioski! Kto może ją otrzymać?

Niektórych z pewnością może pozytywnie zaskoczyć fakt, że w Polsce możliwe jest pobieranie podwójnej emerytury. Nie wszyscy mają jednak prawo do dodatkowego świadczenia. Aby je otrzymać, należy spełniać niezbędne warunki oraz złożyć odpowiednie wnioski. Prawdopodobnie nie wszyscy zdają sobie sprawę, że mogą liczyć na ten przywilej. Komu przysługuje podwójna emerytura co miesiąc? Jak się o nią ubiegać?

Podwójna emerytura co miesiąc – dla kogo i na jakich zasadach?

Jak wynika z polskiego prawa, istnieje kilka przypadków, kiedy osoby pobierające świadczenia emerytalne z ZUS, mogą liczyć na comiesięczną wypłatę dodatkowych środków. Mimo że ostatnia, marcowa waloryzacja była wyjątkowo korzystna dla świadczeniobiorców, ponieważ podwyżki wyniosły aż 7%, to jednak wciąż dla wielu osób stawki nie są zadowalające i nie zapewniają stabilnej sytuacji finansowej. Szczególnie w ostatnich miesiącach, kiedy to obserwujemy znaczące wzrosty cer towarów i usług. Dodatkowa emerytura z pewnością ucieszyłaby więc każdego. Niestety, jak się okazuje, nie wszyscy mogą na nią liczyć, a nawet jeśli im przysługuje, to nie zawsze mają tego świadomość.

Aby otrzymywać podwójne wypłaty, należy spełnić pewne warunki i – co równie istotne – złożyć w tej sprawie odpowiednie wnioski. Co ważne, dokumentów nie kieruje się do ZUS, ale do innych instytucji uprawnionych do wypłat emerytur. Kto ma szansę otrzymywać dwa świadczenia?

  • osoby, które pracowały w Polsce i za granicą,
  • osoby, które pracowały w służbach mundurowych,
  • rolnicy, którzy odprowadzali składki do ZUS i KRUS.

Zasady łączenia tych świadczeń regulowane są na podstawie ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz: Dofinansowanie do gazu 2022 – niedługo pierwsze wypłaty. Sprawdź, komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek

Podwójna emerytura dla rolników

Zgodnie z aktualnymi przepisami możliwe jest pobieranie dwóch emerytur – jednocześnie z ZUS i KRUS, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Uzyskanie prawa do podwójnych wypłat uzależnione jest jednak od spełnienia konkretnych warunków. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie odpowiednich okresów składkowych zarówno w ZUS-ie, jak i KRUS-ie (tj. podleganie ubezpieczenie rolniczemu przez okres co najmniej 25 lat).

Osoby ubezpieczone, urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r., które w okresie aktywności zawodowej podlegały zarówno ubezpieczeniu społecznemu rolników, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu, mają prawo pobierania jednocześnie świadczeń z obu systemów.

Drugim aspektem branym pod uwagę przy przyznawaniu podwójnej emerytury jest również wiek – przywilej ten dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku.

Sprawdź: 13. emerytura 2022: ile wynosi i kiedy będą wypłaty? Ostatnia waloryzacja wyjątkowo korzystna dla seniorów

Świadczenia dla mundurowych

W przypadku podwójnych świadczeń dla mundurowych przepisy są nieco bardziej skomplikowane. Część z nich, po spełnieniu określonych warunków, może ubiegać się o emeryturę zarówno cywilnej z ZUS-u, jak i mundurowej z ZER MSWiA. Dotyczy to oczywiście tych osób, które przez lata pracowały w służbach, a pozostałą część życia spędziły zatrudnione w innym miejscu, gdzie również odprowadzały składki. Na przywilej podwójnego świadczenia mogą liczyć jednak wyłącznie funkcjonariusze, którzy rozpoczęli służbę od 2 stycznia 1999 r.

zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS mają prawo mają prawo do dwóch świadczeń, jeśli po zakończeniu służby podejmą się pracy w cywilu. Ci, którzy rozpoczęli służbę wcześniej, nie mają tego prawa.Rzeczpospolita

Pozostali – czyli przyjęci do służby przed 1 stycznia 1999 r. – muszą wybrać, które świadczenie chcą pobierać.

Zobacz: Emerytura bez podatku 2022. Kto zyskuje najwięcej na zmianach?

Emerytury dla pracujących za granicą

Na podwójne świadczenie mogą liczyć także osoby, które w przeszłości były zatrudnione za granicą i dysponują odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi ten fakt. W takim przypadku możliwe jest ubieganie się o świadczenie w ramach systemu tego kraju. Konieczne będzie oczywiście przygotowanie odpowiednich dokumentów i złożenie ich we właściwej instytucji za granicą.

Warto dodać, że przed rozpoczęciem procedury należy upewnić się, jaki w danym kraju UE obowiązuje wiek emerytalny. Zgodnie z prawem aby otrzymać zagraniczną emeryturę, wystarczy mieć udokumentowany przynajmniej 60-miesięczny okres odprowadzania składek.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo