Poród bliźniaków: 8 pytań, które zadają sobie mamy bliźniaków

Każdy poród jest dla kobiety nie lada wyzwaniem, a co dopiero poród bliźniaczy. Poród wiąże się z ogromnym wysiłkiem i bólem związanym ze skurczami i wydostawaniem się malucha na świat. Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży z dwójką dzieci zastanawia się, czy dadzą radę przejść przez poród bliźniaków i czy maluchy będą podczas porodu bezpieczne. Im bardziej poród się zbliża, tym więcej wątpliwości nęka przyszłą mamę. Żeby dać dzieciom najlepsze warunki do rozwoju już od samego początku ciąży, ważna jest zbilansowana dieta, zdrowy styl życia oraz regularne kontrole lekarskie, które w przypadku ciąż bliźniaczych są jeszcze częstsze. Ważna jest specjalistyczna opieka oraz wsparcie bliskich. Lekarz prowadzący ciążę powinien rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości, dlatego, jeśli coś Cię niepokoi lub jest dla Ciebie niejasne, nie wahaj się zapytać.

Poród bliźniaków: naturalny czy cesarskie cięcie?

To dylemat wielu kobiet, które są w bliźniaczej ciąży. Jeśli stan mamy i dzieci jest dobry, a także nie istnieją żadne przeciwwskazania, poród odbywa się naturalnie. Trzeba być przygotowanym na to, że w trakcie porodu może okazać się, że konieczne będzie jednak przeprowadzenie cesarskiego cięcia, na przykład w sytuacji, gdy dzieci lub jedno z nich będzie narażone na niedotlenienie. Aż połowa bliźniaków rodzi się przez cesarskie cięcie, ponieważ naturalny poród wiąże się z dużym ryzykiem komplikacji.

Wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia jest przedwczesne rozpoczęcie akcji porodowej. Bliźniaki często bywają wcześniakami, jednak w sytuacjach, gdy poród zaczyna się w momencie, gdy dzieci nie są jeszcze w pełni dojrzałe i gotowe do życia poza brzuchem mamy, zaleca się przeprowadzenie cesarskiego cięcia, aby zmniejszyć ryzyko nadmiernego obciążenia noworodków. Zwykle cesarskie cięcie przeprowadza się, jeśli poród zaczyna się przed 32. tygodniem ciąży. Poza tym, cesarskiego cięcia dokonuje się, gdy dzieci są ułożone w pozycjach uniemożliwiających naturalny poród. Poród siłami natury jest możliwy, gdy dzieci są skierowane główkami w kierunku do kanału rodnego albo chociaż pierwsze z bliźniąt znajduje się w położeniu główkowym. W przeciwnym razie lepiej zdecydować się na cesarskie cięcie, ponieważ naturalny poród stwarzałby zagrożenie dla dzieci i mamy.

Cesarskie cięcie wykonuje się również, gdy ciąża bliźniacza jest pierwszą ciążą, ponieważ macica i kanał rodny kobiety, która jeszcze nigdy nie rodziła, nie są gotowe na obciążenie, jakim jest poród bliźniaczy. Poród siłami natury nie jest możliwy również w sytuacji, gdy dochodzi do przedwczesnego oddzielania się łożyska od ściany macicy, szyjka macicy nie rozszerza się prawidłowo, jedno z dzieci nie schodzi w dół kanału rodnego albo łożysko jest przodujące. Przeciwwskazaniem do naturalnego porodu bliźniaków jest również znaczna różnica w wadze dzieci oraz niska waga bliźniaków (poniżej 1500g). Przeprowadzenie cesarskiego cięcia zaleca się również u kobiet, które cierpią na schorzenia kardiologiczne, bóle kręgosłupa, urazy miednicy, a także odklejanie się siatkówki.

W niektórych przypadkach lekarz decyduje o przeprowadzeniu tak zwanego porodu kombinowanego, czyli takiego, podczas którego jedno z dzieci rodzi się siłami natury, a drugie poprzez cesarskie cięcie. Połączenie dwóch typów porodu jest konieczne, gdy po przyjściu na świat pierwszego dziecka stwierdzi się przeciwwskazania do dalszego porodu naturalnego. Wskazaniem jest na przykład zbyt wczesne oddzielenie się łożyska.

Poród bliźniaczy: w którym tygodniu ciąży najczęściej występuje?

O ile dzieci z pojedynczych ciąży rodzą się zazwyczaj w 39. tygodniu ciąży, to poród bliźniaczy rozpoczyna się najczęściej około dwóch tygodni wcześniej, czyli w 37. tygodniu. Mimo, że dzieci rodzą się nieco wcześniej, są już całkowicie rozwinięte, ich organy są w pełni wykształcone i gotowe do samodzielnego funkcjonowania poza brzuszkiem mamy.

Jak przebiega poród bliźniaków?

Pierwszymi objawami tego, że poród się zaczyna, są objawy typowe również w przypadku porodu jednego dziecka. Najczęstsze z nich to:

  • regularne, nasilające się, występujące coraz częściej skurcze,
  • wydalenie czopu śluzowego, odejście wód płodowych.

Po odpowiednim rozwarciu szyjki macicy zaczyna się etap parcia, a później po kolei na świat przychodzą bliźniaki.

Ze względu na to, że poród zaczyna się wcześniej niż mówi wyznaczony termin, wiele kobiet miewa problemy z rozpoznaniem, czy skurcze oznaczają rozpoczęcie akcji porodowej, czy to jeszcze nie czas. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się ze swoim lekarzem. Nie ma na co czekać z udaniem się do szpitala, ponieważ jeśli to rzeczywiście początek porodu, przyszła mama i bliźniaki potrzebują profesjonalnej opieki medycznej. W żadnym wypadku poród bliźniaczy nie może się odbywać w warunkach domowych. Taki poród wiąże się z podwyższonym ryzykiem, dlatego od samego początku akcji porodowej konieczna jest opieka położnicza.

Ogólnie rzecz biorąc, poród bliźniaków nie różni się mocno od porodu jednego dziecka. Ważną różnicą jest to, że akcja skurczowa może się rozwijać znacznie wolniej niż w przypadku ciąży jednopłodowej, w związku z czym bardzo często konieczne jest podanie rodzącej kobiecie oksytocyny wzmacniającej skurcze. Przez to, że macica jest mocno rozciągnięta przez dwójkę dzieci, skurcze są mniej skuteczne, więc poród może trwać dłużej. Poza tym, po urodzeniu pierwszego dziecka często następuje przerwa, której mięśnie macicy potrzebują na odpoczynek. Często podczas porodu siłami natury przyszła mama jest podłączana do aparatu KTG w celu monitorowania czynności skurczowych macicy. Dodatkowo, konieczna jest kontrola tętna płodów, żeby nie dopuścić do niedotlenienia.

Zobacz: Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa dwuowodniowa a poród 

W jaki sposób można uśmierzyć ból podczas porodu?

Podczas porodu kobiecie bardzo często podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe, ponieważ szczególnie podwójny poród może być wyczerpujący i bardzo bolesny. Znieczulenie podaje się przez cewnik umieszczony w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. W celu zmniejszenia bólu poleca się również wykonywanie ćwiczeń oddechowych oraz wykorzystywanie technik relaksacyjnych. Ważne jest wsparcie bliskich oraz personelu medycznego. Po urodzeniu pierwszego dziecka, lekarze kontrolują (za pomocą badania USG) ułożenie drugiego malucha, ponieważ czasami zdarza się, że podczas porodu rodzeństwa, drugie dziecko zmienia swoje ułożenie. Jeśli jest to możliwe lekarz może spróbować obrócić malucha z pozycji miednicowej.

Poza tym, bada się czynności serca dziecka i jeśli wszystko jest w porządku, akcja porodowa nie jest przyspieszana. Jeśli stwierdzi się, że istnieje taka potrzeba, przeprowadza się cesarskie cięcie albo dokonuje się innych kroków, które ułatwią maluszkowi przyjście na świat.

W jakim odstępie czasu rodzi się drugie dziecko?

Czasami intensywność akcji porodowej po urodzeniu pierwszego dziecka nie słabnie znacząco i kilka minut po narodzinach pierwszego malca, mama ponownie odczuwa skurcze parte, po czym zaczyna się poród drugiego malucha. Drugie dziecko rodzi się zwykle w ciągu mniej więcej pół godziny od porodu pierwszego bliźniaka, jednak czasami czas ten może się przedłużać nawet do około godziny. W czasie przerwy między rodzeniem dzieci, badany jest maluch, który już został wydany na świat oraz rodząca kobieta. Przyjście na świat drugiego dziecka jest mniej bolesne, ponieważ pierwsze dziecko przygotowało mu już drogę do wyjścia, jednak czasami konieczne jest podanie oksytocyny, ponieważ macica może nie kurczyć się już wystarczająco mocno, żeby drugi maluch przyszedł na świat.

Poza tym, po urodzeniu pierwszego dziecka kobieta jest bardzo zmęczona, a musi jeszcze zebrać siły na kolejny wysiłek. Gdy urodzi się już drugie dziecko, świeżo upieczona mama musi jeszcze urodzić łożysko. Ten etap porodu wygląda tak samo, jak w przypadku pojedynczego porodu. Rodzenie łożyska jest zazwyczaj bezbolesne i nie wymaga wiele wysiłku, jednak w przypadku ciąży bliźniaczej istnieje większe ryzyko powikłań. Mamy rodzące bliźniaki są bardziej narażone na wystąpienie krwotoku spowodowanego nadmiernym rozciągnięciem i zmęczeniem macicy.

Czy cesarskie cięcie przebiega inaczej przy ciąży bliźniaczej?

W przypadku cesarskiego cięcia poród nie różni się od porodu jednopłodowego, jednak może on trwać dłużej – zazwyczaj około godziny. Na początku kobiecie podaje się znieczulenie, a później przechodzi się do zabiegu. Brzuch przemywa się środkiem dezynfekującym, po czym nad wzgórkiem łonowym wykonuje się poprzeczne cięcie, które jest tej samej wielkości, co przy ciąży pojedynczej. Po nacięciu brzucha dzieci są pojedynczo wyjmowane. Potem mamie podaje się leki hamujące krwawienie oraz przyspieszające obkurczanie macicy.

Poród bliźniaków jest sytuacją wyjątkową, która jest obarczona większym ryzykiem niż poród jednopłodowy, dlatego wymaga personelu, który będzie gotowy, aby udzielić pomocy rodzącej i dzieciom. W związku z tym poród przebiega przy wzmożonej kontroli lekarskiej, na sali znajduje się zwykle więcej położnych oraz lekarz specjalista, który nadzoruje akcję porodową.

Oprócz tego, potrzebne jest odpowiednie wyposażenie sali porodowej. W celu monitorowania stanu bliźniaków i kobiety niezbędne są USG oraz KTG. Zwykle gotowa jest sala operacyjna na wypadek, gdyby zaszła potrzeba natychmiastowej interwencji. Na wszelki wypadek przygotowana jest również rezerwa krwi. Ze względu na obecność na sali dużej liczby osób (zazwyczaj przy porodzie bliźniaczym obecne są dwie położne, lekarz ginekolog położnik, anestezjolog, pediatra, pielęgniarka oraz instrumentariuszka) niestety kobieta nie może liczyć na intymną atmosferę, jednak cała załoga medyczna jest potrzebna, żeby zapewnić dzieciom i matce bezpieczeństwo.

Ile trwa poród bliźniaków?

Poród bliźniaczy nie zawsze musi być dłuższy od zwykłego porodu. Czasami czas trwania jest taki sam, a nawet krótszy. Wszystko zależy od indywidualnych kwestii, od tego jak przyszła mama się czuje i jak mocne będą skurcze porodowe. Bez względu na czas trwania porodu bliźniaczego, jest on zdecydowanie bardziej męczący, ponieważ kobieta musi włożyć podwójny wysiłek w urodzenie dzieci.

Jak wygląda połóg po porodzie bliźniaczym?

Zwykle czas połogu po porodzie bliźniaczym jest dłuższy, a mama z dziećmi przez dłuższy czas pozostają w szpitalu, pod kontrolą lekarską. Konieczne jest kontrolowanie, czy macica prawidłowo się rozkurcza i czy nie pojawiają się żadne powikłania. Jeśli poród odbywał się poprzez cesarskie cięcie, kobieta musi pozostać w szpitalu nieco dłużej, ponieważ niezbędne jest kontrolowanie rany i regularne zmiany opatrunków.

Sprawdź: Zespół TTTS: Czym jest „syndrom podkradania” u bliźniąt?

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Poród bliźniaków: 8 pytań, które zadają sobie mamy bliźniaków

  1. Hej,ja urodzilsm blizniaczki naturalnie,7 min roznicy.bardzo milo wspominam porod,troche sie nameczylam ale warto bylo
    To niezapomniane przezycie.plakalam jak urodzila sie pierwsza coreczka a tu trzeba bylo zebrac sily na druga. Potem plakalsm jeszcze bardziej…
    A moje malutkie urodzily sie zdrowe w 36 tyg.,bez zadnych powiklan,bez inkubatora, zdrowiutkie. Malutkie ale zdrowe.i ciesze sie ze pani doktor nie chciala robic cesarki,co nie znaczy ze sie uparla,poprostu starali sie zebym urodzila silami natury. Ale tak jak wspomniano w artukule obstawe mialam naprawde pokazna,cala sala ludzi i wszystko przygotowane ne cesarke. Na szczescie nir trzeba bylo.i za to jestem im wdzieczna i bede do konca zycia.pozdrawiam.

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo