Poród trumienny – czym jest to zjawisko? Kiedy do niego dochodzi?

Poród trumienny to pojęcie, które już na pierwszy rzut oka budzi grozę, ale i ciekawość. Naturalne skojarzenia ze śmiercią są całkowicie uzasadnione, ale i słuszne. Nie chodzi tu bowiem o jakąś nietypową formę porodu, ale o coś zdecydowanie bardziej przykrego – zjawisko to bywa nazywane także porodem pośmiertnym. Kiedy do niego dochodzi i czym dokładnie się charakteryzuje?

Czym jest poród trumienny? Jak do niego dochodzi?

Poród trumienny od razu przywodzi na myśl dość makabryczne skojarzenia, ale – chociaż jest to niewątpliwie bardzo smutne zjawisko – to jednak jest zupełnie naturalne i naukowo uzasadnione. Inaczej nazywany jest również porodem pośmiertnym, ponieważ dochodzi do niego po śmierci ciężarnej kobiety. Po nastąpieniu zgonu w ciele rozpoczynają się procesy gnilne, w wyniku których w jamie brzusznej gromadzą się gazy (np. dwutlenek węgla, siarkowodór i metan) i zwiększają ciśnienie. W związku z tym, jeśli kobieta w momencie śmierci była w ciąży, martwy płód zostaje cześciowo lub w pełni wypchnięty z macicy.

Jak twierdzą specjaliści z zakresu medycyny, do zjawiska porodu trumiennego może dojść najpóźniej w trzeciej dobie po śmierci ciężarnej. Zdarzało się, że następował on dopiero po złożeniu ciała w trumnie, ale znane są przypadki, kiedy działo się to w przeciągu kilku lub kilkunastu godzin po zgonie.

Zobacz też: Wiersze i cytaty o śmierci kogoś bliskiego

Przypadki porodów pośmiertnych

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo