Poród to ważny temat dla każdej kobiety ciężarnej i tej, która planuje dziecko – nieważne czy pierwsze czy kolejne. Zawsze budzi wiele emocji, wiele historii, często skrajnych. Jak było u mnie? Rozważałam poród domowy, rozważałam poród w wodzie, ale koniec końców na pierwszy zabrakło mi odwagi, na drugi nie mogłam sobie pozwolić. Niestety, aby rodzić w wodzie, nie wystarczą tylko chęci i zapał – liczą się również twarde cyferki i oznaczenia w formie badań. Ciąża musi być wzorowa. Dlaczego warto rodzić w wodzie, jakie są przeciwwskazania i w jakich miastach w Polsce jest to możliwe? Porozmawiajmy o porodach w wodzie.
Poród w wodzie – mało popularny
Zanim porozmawiamy o szczegółach, wypadałoby zacząć od wprowadzenia. Czemu poród w wodzie to sposób przyjścia na świat nowego człowieka, który warto rozważyć? Jeśli plusów jest tak wiele, czemu porody tradycyjne przeważają? Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno jedną stroną są warunki – nie w każdym mieście, nie w każdym szpitalu jest wanna i położne, które mają kwalifikacje do opieki nad rodzącą w wodzie. Drugą sprawą jest chyba nasza, Polek, zachowawczość. Generalnie jesteśmy nastawione na szpital, na ból, który jakoś trzeba przetrwać. Brakuje promowania innych form porodu, które często uważane są za wydziwianie. W UK porody domowe to większość. U nas nadal egzotyka. Może dlatego porody w wodzie to nadal margines – ale kto wie, może z rosnącą świadomością i zapotrzebowaniem, będzie tego więcej.
Porody w wodzie są mniej bolesne
Z perspektywy mamy, woda po prostu robi robotę. Nawet jeśli rodzisz tradycyjnie, w pierwszej fazie porodu ciepły prysznic czy kąpiel we własnej, domowej wannie (zanim pojedziecie do szpitala) przynosi ulgę. Dzieje się tak z wielu powodów. Ciepła woda relaksuje, stymuluje produkcję endorfin, ciało pozbawione grawitacji odczuwa mniejszy ból, łatwiej jest w wodzie zmieniać pozycję i się poruszać, bo pomaga nam siła wyporu. Każda kobieta, która rodziła naturalnie wie, że w fazie parcia, kiedy najlepiej jest kucać i rodzić grawitacyjnie, często nie mamy na to siły – poród na leżąco jednak jest trudniejszy, bardziej bolesny i częściej kończy się nacięciem krocza. W wodzie o poród aktywny jest łatwiej, a więc ryzyko nacięcia jest mniejsze. Immersja wodna, zwana również hydroterapią, redukuje napięcie mięśni – potwierdzono, że porody w wodzie są łatwiejsze, szybsze, przebiegają sprawniej, a połóg jest lżejszy.
Porody w wodzie są bardziej magiczne
Magia w porodzie? Dla wielu kobiet to abstrakcja. Ból, szpital, jasne światła, lekarze, brak intymności – tak kojarzy nam się poród. Porody jednak mogą być pięknym przeżyciem, który pomoże tworzyć z kobiety matkę. Najpiękniejsze są te domowe – we własnej wannie lub rozłożonym w salonie basenie, w blasku świec, w intymnej atmosferze, bez lekarzy, bez świateł, bez migającej aparatury. Ale nawet rodząc w wodzie w szpitalu, kobiety czują, że mają swoją zamkniętą przestrzeń, swój azyl, łatwiej im się skupić na zadaniu, niż leżąc na szpitalnym fotelu w otoczeniu personelu. Może to się wydawać szczegółem, ale nasze samopoczucie i kondycja psychiczna jest kluczowa dla porodu – im bardziej jesteśmy zestresowane, tym jest boleśniejszy i dłuższy. W takim wypadku liczy się po prostu każdy detal.
Porody w wodzie są łatwiejsze dla dziecka
Jak wygląda poród dziecka do wody? Czy ono się nie zakrztusi wodą? To było moje pierwsze pytanie do douli, kiedy rozmawiałyśmy o porodzie do wody. Całkowicie nielogicznie, zważając na to, że jak wszyscy wiemy, dziecko zanurzone jest w wodach płodowych. Ciepła woda, która je otacza to jest wszystko, co zna! Poród do wody jest więc dla dziecka dużo naturalniejszy, niż tradycyjna droga – mniej szokujący, światło i dźwięki są przytłumione, jest ciepło, atmosfera jest podobna.
Oczywiście, po porodzie wyciągamy zaraz maluszka z wody, przytulamy do mamy, otulamy ręcznikiem, pozwalamy na pierwszy oddech – ale te pierwsze sekundy są dla noworodka łagodniejszym startem do nowego świata. To minimalizuje szok. Stan emocjonalny mamy też nie jest bez znaczenia, dlatego dzieci urodzone przez poród w wodzie są zazwyczaj spokojniejsze.
Poród w wodzie wady i zalety
O zaletach już mówiliśmy. Wady? Barierą jest przede wszystkim brak możliwości porodu w wodzie dla wszystkich kobiet (oczywiście pomijając możliwość porodu domowego w wodzie) i fakt, że Twoja ciąża musi być krystaliczna, aby poród do wody był możliwy. Co jeszcze? Położne wielokrotnie mi mówiły, że poród do wody, tak jak i poród domowy zależy od kobiety. Musisz tego chcieć, musisz być na to gotowa. Jeśli kobieta boi się rodzić w wodzie, boi się rodzić w domu – to oznacza, że ten poród nie jest dla niej. To się wyklucza. Często też podczas porodu okazuje się, że woda jednak nam przeszkadza, że instynktownie jej nie chcemy. Tak też może się zdarzyć. Nie da się tego przewidzieć wcześniej 🙂
Rodzenie naturalne – masz wiele możliwości
Porody naturalne? Jest wiele możliwości ominięcia tradycyjnego porodu w szpitalu. Wiele z nas najbardziej w porodzie boi się właśnie jego medykalizacji – położenia do szpitala, reakcji lekarzy i położnych, ich niemiłych słów/spojrzeń, świateł, obserwujących całe wydarzenie studentów w tak intymnym i trudnym dla każdej kobiety momencie. Rodzenie naturalne, w porównaniu do cesarskiego cięcia, daje Ci możliwość wyboru. Możesz urodzić w domu, możesz urodzić w domu narodzin, możesz urodzić w wodzie, możesz spróbować hipnoporodu, tak popularnego na Zachodzie. Poczytaj, porozważaj, pomyśl – Twój poród jest w Twoich rękach. Z mojego doświadczenia najlepiej wybrać dobrą szkołę rodzenia, najlepiej prowadzoną przez doulę, która dobrze przygotuje Cię psychicznie do porodu, odczaruje bardzo dużo rzeczy i pokaże, że poród może Cię budować jako matkę, że może być ważnym przeżyciem. To pierwszy krok do sukcesu w porodowych wojażach.
Poród w wodzie – w czym rodzić?
Zastanawiasz się nad porodem w wodzie, a może już się na niego zdecydowałaś? Zastanawiasz się – w czym rodzić? W co się ubrać do porodu w wodzie? Wiele kobiet obawia się porodów w wodzie w szpitalu, ze względu na wstyd. Pamiętajmy, że podczas tradycyjnego porodu również jesteśmy dość odsłonięte – nie ma dużej różnicy. Wiele kobiet rodzi w wodzie w biustonoszach sportowych lub do karmienia, nago lub w koszulkach – takich samych jak do tradycyjnego porodu. Ważne, żeby łatwo było je podciągnąć i żeby umożliwiły późniejsze kangurowanie maluszka i karmienie piersią. Jeśli poród w wodzie odbędzie się w szpitalu, weź kilka par – tak, aby w razie kilkakrotnego wejścia i wyjścia z wody podczas porodu mogłabyś przebrać się w coś suchego. W czym rodzić w wodzie? W tym, w czym czujesz się pewnie i co nie przeszkadza w porodzie. To najważniejsze.
Poród w wodzie – film
W internecie znajdziesz wiele filmów o porodzie w wodzie. Jeśli zależy Ci na wyjątkowym filmie, który nie przestraszy, ale pokaże piękno tej możliwości, zobacz film o porodzie w wodzie poniżej. Uwaga – kobiety po porodzie i ciężarne często zalewają się łzami w ostatnich minutach 🙂
Poród w wodzie – przeciwwskazania i wskazania
Niestety, w przypadku porodu w wodzie, tak jak i porodzie w domu, nie wystarczy chcieć. Ciąża musi być fizjologiczna i wzorowa, aby zminimalizować ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Immersja wodna nie może być zastosowana u mam z chorobami układu krążenia i naczyń, niedokrwistością, problemami z ciśnieniem krwi, chorobami dermatologicznymi i infekcyjnymi (takimi jak HBV, HCV, HIV). W porodzie w wodzie nie można urodzić bliźniąt. Wyklucza je również nieprawidłowe położenie płodu lub jego znaczna wielkość, krwawienia w czasie ciąży, łożysko przodujące, wady płodu. W wodzie nie można urodzić również ani przedwcześnie (przed ukończonym 37 tygodniem ciąży), ani po 41 tygodniu.
O czym warto pamiętać? Jak rodzić najlepiej?
Poród jest sytuacją dynamiczną. Kobieta nie powinna się nastawiać, że w porodzie wszystko pójdzie według planu i na 100% urodzi w wodzie. Nie ma takiej pewności. Jeśli scenariusz porodu się zmieni, coś pójdzie nie tak – wszystko może się zmienić. Dlatego warto być otwartym na inne metody. Nawet jeśli decydujemy się na poród w wodzie, miejmy w głowie ten drugi scenariusz i plan na poród tradycyjny. Wybierzmy pozycje, w których chcemy rodzić (np. blisko z partnerem), pamiętajmy, że najważniejszy jest poród aktywny. To sprawi, że cokolwiek się nie stanie, nie wpadniemy w panikę. Pamiętajmy, że nawet jeśli nasze marzenia nie spełnią się w 100% nie możemy czuć rozczarowania. Zrobiłaś co mogłaś, nie ma lepszego lub gorszego porodu – najważniejsze jest to, że Twoje dziecko jest na świecie 🙂
Poród w wodzie – gdzie w Polsce. Jaka jest cena porodu?
Poród w wodzie jest możliwy zazwyczaj w większych miastach – Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku. Są takie możliwości w płatnych placówkach, ale również i w szpitalach publicznych. Należy się zorientować w swoim mieście zamieszkania. Poród w szpitalu publicznym będzie bezpłatny, w szpitalach prywatnych może kosztować nawet kilka(naście) tysięcy złotych. Niezależnie od miejsca zamieszkania, każda kobieta może zdecydować się na poród we własnym domu – w wannie lub rozłożonym np. w salonie basenie, o ile pozwala nam na to metraż.
Ciekawostka: Poród w morzu
Coraz popularniejszy, szczególnie w Rosji, jest poród w morzu. Lekarze potwierdzają, że dziecku nie przeszkadza zasolenie wody ani nie grozi zachłyśnięcie, a wielu kobietom nie przeszkadza temperatura wody, a pomaga bliskość z naturą. Ot, taka ciekawostka…
Jak wspominacie poród?
Przed porodem lubimy słuchać i czytać o historiach porodowych. Warto jednak wybierać z nich wszystkich te, które są piękne, pozytywne i budujące. Szczególnie miesiąc czy dwa przed planowaną datą porodu warto się wyciszyć – nie czytać nerwowo o sposobach na pokonanie bólu, nie wchodzić na fora, nie śledzić z zapartym tchem grup na Facebooku. Przez całą ciążę warto zebrać wszystkie dobre historie porodowe (również poród w wodzie) i czytać o nim przed naszym porodem, o ile będziemy miały taką potrzebę. Powtarzajmy sobie, że „większe księżniczki od nas rodziły” (jak doradziła mi moja koleżanka) i dbajmy o to, żeby to było wydarzenie dla nas jak najlżejsze. Psychika jest tu najważniejsza, więc lwia część pracy należy od nas samych.
Rodzenie naturalne – jak odbywa się poród?
O porodzie możemy dowiedzieć się wiele z internetu i wiele ze szkoły rodzenia. Polecam ominąć filmiki z porodu – o ile nie są piękne i wzruszające. Nie potrzebujemy tu medycznych dokumentów i zbliżeń na akcję 🙂 Poród naturalny krok po kroku to coś co warto znać – kiedy wiemy, co to jest kryzys 7 cm, kiedy odchodzą wody i jak wygląda parcie, nie jesteśmy przerażone tym, co dzieje się z naszym ciałem. Rodzenie naturalne powinno być przede wszystkim aktywne, z umiejętnością niefarmakologicznego radzenia sobie z bólem, ze wsparciem partnera. Jak odbywa się poród w wodzie? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji – czy rodzimy w szpitalu, w domu narodzin, czy we własnych czterech kątach. O wszystko należy wypytać położną, która specjalizuje się w porodach w wodzie i najlepiej – która będzie odbierać nasz poród.
Poród w wodzie to znakomity sposób na aktywny, naturalny poród. Nie ma żadnych minusów porodu w wodzie – o ile jesteśmy na niego gotowe, to metoda, która niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla mamy, jak i malucha. Rozważając poród w wodzie najlepiej spotkać się z położną, która specjalizuje się w porodach do wody i rozwiać z nią wszystkie możliwości. To spotkanie pozwoli nam podjąć decyzję, a może nawet poznać osobę, z którą chcemy urodzić nasze dziecko 🙂 Powodzenia!
Zdjęcie główne: elements.envato.com