Postojowe także dla matek na zasiłku macierzyńskim. “Nadinterpretacja przepisów”

Czy matki, które pobierają zasiłek macierzyński i prowadzą swoją działalność gospodarczą, mają też prawo do postojowego? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął, że tak. Zdaniem ekspertów to daleko idąca nadinterpretacja istniejących przepisów.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • ZUS zadecydował, że kobiety pobierające zasiłek macierzyński i prowadzące własną działalność gospodarczą mogą ubiegać się o postojowe.
  • Eksperci uważają, że to nadinterpretacja przepisów, ponieważ ustawa mówi, że postojowe nie przysługuje osobom, które podlegają ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż działalność gospodarcza.
  • Zdaniem prawników ZUS nie może domagać się zwrotu wypłaconego postojowego od kobiet na macierzyńskim.
  • Osoby, którym ZUS odmówi postojowego, mogą odwołać się do sądu. Mają na to 30 dni od otrzymania decyzji.

ZUS przyjął interpretację przepisów korzystną dla matek

Przypomnimy, że tzw. postojowe to świadczenie, które ma pomóc przedsiębiorcom ponoszącym straty z powodu pandemii koronawirusa. O taką pomoc mogą ubiegać się osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i jej nie zawiesiły, a jednocześnie odnotowały spadek przychodów o co najmniej 15 procent. Wysokość postojowego to 2080 zł, co stanowi 80 proc. wynagrodzenia minimalnego.

Zasiłek macierzyński a postojowe

Z obowiązujących przepisów wynika, że postojowego nie mogą pobierać osoby, które prowadzą swoją działalność, a jednocześnie podlegają ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Taką grupą są np. matki prowadzące swoje firmy i pobierające zasiłek macierzyński. Mimo to ZUS przyjął interpretację przepisów, która jest korzystna dla ubezpieczonych. Oznacza to, że kobiety na zasiłku macierzyńskim, które prowadzą swoją działalność gospodarczą, mogą ubiegać się o postojowe. Eksperci uważają, że jest to nadinterpretacja przepisów.

Obowiązujące przepisy dotyczące postojowego wyraźnie stanowią, że świadczenie to przysługuje, jeżeli osoba prowadząca działalność nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Natomiast kobiety przebywające na zasiłku macierzyńskim, które prowadzą swój biznes, nie zaliczają się do tej grupy. Zasiłek ten jest bowiem odrębnym tytułem do ubezpieczeń społecznych

– wyjaśnił w rozmowie z “Gazetą Dziennikiem Prawnym” dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Decyzję ZUS wyjaśnił sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Stanisław Szwed.

Jednoczesne pobieranie zasiłku macierzyńskiego i świadczenia postojowego jest możliwe, ponieważ za tytuł ubezpieczenia, który uniemożliwia przyznanie wsparcia w postaci postojowego, uznawany jest tytuł związany z wykonywaniem aktywności zawodowej. Pobieranie zasiłku macierzyńskiego taką aktywnością nie jest i nie może stanowić podstawy do odmowy wypłaty świadczenia postojowego

– napisał polityk w odpowiedzi na interpelację poselską nr 5788 w sprawie objęcia świadczeniem postojowym kobiet na zasiłku macierzyńskim.

Eksperci wskazują jednak, że przepisy nie różnicują tytułów do ubezpieczeń w sposób, na który powołuje się resort.

Czy postojowe trzeba będzie zwracać? Co robić, gdy ZUS odmówi przyznania świadczenia?

Skoro przepisy mówią co innego, niż ZUS, to czy matki na zasiłku macierzyńskim będą musiały zwrócić pobierane postojowe? Prawnicy uważają, że nie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może domagać się zwrotu świadczenia, jeynie gdy dojdzie do złożenia fałszywych oświadczeń, dokumentów albo świadomego wprowadzenia ZUS w błąd. W przypadku matek pobierających zasiłek macierzyński o takiej sytuacji nie może być mowy, bo organ rentowy wie z urzędu, kto pobiera takie świadczenie, a kto nie.

“DGP” informuje, że nie brakuje matek prowadzących firmę, którym ZUS odmówił wypłacenia postojowego. Praktyka pokazuje więc, że nie ma reguły co do tego, czy organ rentowy przyzna danej osobie takie świadczenie, czy też nie. Radczyni prawna i ekspertka z zakresu ubezpieczeń społecznych mec. Katarzyna Przyborowska uważa, że osoby, które spotkają się z odmową ZUS, powinny odwołać się od tej decyzji do sądu. Mają na to 30 dni od otrzymania decyzji.

Źródła:

Dodaj komentarz

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general