Potówki: Sprawdzone sposoby na potówki nie tylko u niemowlaka

Potówki to jedna z najczęstszych dolegliwości skórnych, które dotykają małe dzieci. Szacuje się, że problem dotyka nawet 70% niemowląt. Warto wiedzieć jakie są ich przyczyny, jak im przeciwdziałać oraz jak je zwalczać.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Potówki to drobniutkie krosteczki wypełnione bezbarwnym, półprzezroczystym płynem.
  • Powstają pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury, czyli wtedy, gdy dziecku jest za gorąco i intensywnie się poci.
  • Na powstawanie potówek ma wpływ niewłaściwa pielęgnacja skóry oparta na ciężkich olejkach.
  • Najczęściej potówki pojawiają się na twarzy, szyi, plecach, udach oraz na dekolcie.
  • By zapobiec pojawianiu się potówek nie należy ubierać dziecka zbyt ciepło, a w upały można pozostawić niemowlę jedynie w pieluszce.
  • Sposobem na potówki stosowanym już przez nasze babcie są kąpiele w krochmalu.

Potówki u niemowlaka

Potówki dotykają dzieci w każdym wieku, ale szczególnie częste są u noworodków. Potówki u noworodka również są powszechnie występującym problemem, nawet u kilkudniowych maluszków. Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: czym właściwie są? Otóż potówki to choroba gruczołów potowych. Powstają pod wpływem dużej wilgoci i wysokiej temperatury powietrza. Jak wyglądają potówki? Mają postać wysypki. Drobniutkie krostki są zazwyczaj wypełnione bezbarwnym, przeźroczystym płynem, ale mają również postać białych, grudkowatych krostek.

Zdarzają się również potówki czerwone. Są nieco większe od zwykłych potówek, mogą tworzyć rozległe plamy na ciele dziecka. Często bywają wypełnione ropą, co może świadczyć o tym, że doszło do zapalenia i wtedy wymagają kontaktu z lekarzem.

Potówek nie należy pod żadnym pozorem wyciskać ani smarować preparatami wysuszającymi, w tym również spirytusem. Przy zwykłych potówkach nie stosuje się żadnej formy lekoterapii. Włączenie jakichkolwiek środków aptecznych może mieć miejsce jedynie na wyraźne zalecenie lekarza, w przypadku gdy doszło do stanu zapalnego skóry.

Wysypka może wystąpić w wielu miejscach. Najczęściej spotykane są potówki:

  • na twarzy,
  • na czole,
  • na policzkach,
  • na szyi,
  • na plecach,
  • na udach,
  • na stopach,
  • na dłoniach,
  • na dekolcie.

Potówki lubią się także umiejscowić w miejscach, takich jak zgięcia łokci, zgięcia pod kolanami, w pachwinach i pachach – czyli wszędzie tam, gdzie mają sprzyjające środowisko do rozwoju, a fałdy skóry są do tego idealne.

Potówki mogą wywoływać uczucie swędzenia, ale także kłucia i pieczenia – zwłaszcza te czerwone. Maluch może przez nie być niespokojny i rozdrażniony.

Potówki u dziecka: przyczyny

Potówki pojawiają się zawsze wtedy, gdy maluchowi jest po prostu za ciepło i się obficie poci. W okresie pomiędzy jesienią a wiosną wynika to z nieprawidłowego ubierania dziecka. Z uwagi na to, że organizm malca nie umie jeszcze samodzielnie kontrolować termoregulacji, rodzice maja skłonność do nadmiernego opatulania dziecka, ponieważ stale mają wrażenie, że jest mu za zimno i zmarznie.

Sprawdź: Inne przyczyny wysypki na twarzy u niemowląt

W lecie z kolei potówki mogą pojawić się nawet wtedy, gdy maluszek jest ubrany lekko. Ciało dziecka w upalne dni obficie się poci, a temperatura otoczenia sprzyja pojawieniu się potówkowej wysypki.

Sposoby na potówki

Podstawą przy przeciwdziałaniu potówkom jest odpowiednie ubieranie malucha. Trzeba stosować zasadę, że należy zakładać niemowlęciu jedną warstwę ubrań niż sobie. Nie ma potrzeby zakładania dziecku sweterka, a dodatkowo przykrywaniu go kocykiem, gdy leży w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza. W upały pozwól maluchowi leżeć nago lub jedynie w lekkiej koszulce. Ubranka dziecka powinny być przewiewne i dawać jego skórze oddychać. Wszystkie ciuszki ze sztucznych materiałów sprzyjają powstawaniu potówek, ponieważ nie przepuszczają powietrza oraz sprawiają, że malec obficiej się poci.

Dbaj o to, by skóra malucha miała kontakt ze świeżym powietrzem. Susz ją często – przy każdej zmianie pieluszki pozwól dziecku poleżeć parę minut bez pampersa. Zapobiegniesz nie tylko potówkom, ale także odparzeniom.

Pilnuj również temperatury powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa i śpi dziecko. Nie powinna ona przekraczać 21 stopni Celsjusza, przy czym do spania najlepsza jest taka oscylująca wokół 19-20 stopni.

Sprawdź: Najlepsze naturalne sposoby na poparzenia słoneczne

Co na potówki?

Przy potówkach kluczowe znaczenie ma pielęgnacja skóry dziecka. Niewłaściwa może być jedną z przyczyn ich występowania. Malucha należy codziennie kąpać. W czasie upałów wskazane jest to nawet częściej niż raz dziennie. Nie stosuj dorosłych środków pielęgnacyjnych. Podczas wycierania przykładaj delikatnie ręcznik do skóry, nie pocieraj jej. Nie jest również wskazane nadmierne natłuszczanie skóry dziecka, jeśli nie ma takiej potrzeby. Ciężkie olejki mogą zapychać gruczoły łojowe co wzmaga powstawanie potówek, a jednocześnie utrudnia ich gojenie.

Na potówki można także stosować specjalne zasypki, zwłaszcza w miejscach typu pachwiny czy zagięcia przy łokciach i kolanach. Osuszają one skórę dziecka i pozostawiają ją suchą na wiele godzin. Warto jednak wiedzieć, że niektóre zasypki mogą wywoływać podrażnienia i reakcje uczuleniowe, dlatego należy zwracać baczną uwagę na reakcje skóry dziecka na nie.

W sieci można także znaleźć porady, by kąpać dziecko w nadmanganianie potasu. Radzilibyśmy tutaj zachować ostrożność i robić to wyłącznie na zalecenie lekarza pediatry. Zdecydowanie lepszą metodą jest kąpanie dziecka w wodzie z dodatkiem krochmalu. Większość lekarzy jest zgodna, że to dobra metoda do walki z potówkami, a ci którzy podchodzą do tego sceptycznie przyznają, że krochmal z pewnością nie zaszkodzi delikatnej skórze maluszka.

Sprawdź: Ciekawe i przydatne akcesoria do kąpieli dla dzieci

Dodaj komentarz

Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo