Powiększone sutki u chłopców – przyczyny, objawy, leczenie

Powiększone i bolące sutki u chłopców wzbudzają często w nich samych oraz w ich rodzicach silny niepokój – kojarzą się bowiem z potencjalnie groźnymi chorobami. Warto jednak wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków dolegliwości ze strony piersi nie są dla chłopca zagrożeniem. Z czego jednak w takim razie owe problemy wynikają?

Powiększone sutki u chłopców – przyczyny, objawy, leczenie
elements.envato.com

Powiększony sutek u chłopców

Powiększenie gruczołów piersiowych u chłopców i mężczyzn nosi nazwę ginekomastii. Wbrew pozorom, zjawisko to w wieku dojrzewania wcale nie jest rzadkie, dotykając nawet ok. 70% populacji. W zdecydowanej większości wypadków problem znika wraz z zakończeniem procesu pokwitania.

Do najważniejszych objawów ginekomastii zaliczamy:

  • powiększenie się gruczołów piersiowych (czasami jednostronne, przeważnie jednak obustronne),
  • ciemne zabarwienie otoczek oraz brodawek sutkowych,
  • możliwe powiększenie brodawek.

Ginekomastia u nastolatków posiada zazwyczaj charakter czysto fizjologiczny. Wiąże się ze zwiększoną produkcją hormonu żeńskiego (estradiolu), przy jednoczesnym niedoborze testosteronu. Po pewnym czasie poziom tego ostatniego znacząco wzrasta, likwidując problem zbyt dużych piersi. Ginekomastia fizjologiczna dotyka również mężczyzn po 60. roku życia, znajdujących się w okresie andropauzy.

Warto jednak wiedzieć, że obok ginekomastii fizjologicznej wyróżniamy także jej postać patologiczną, występującą u mężczyzn w wieku dojrzałym. Przyczyn tego rodzaju ginekomastii należy upatrywać zwłaszcza w otyłości, chociaż powodują ją też np. guzy jądra albo inne hormonalnie czynne nowotwory.

Bolący sutek u chłopca

Ból sutków u chłopców w okresie dojrzewania nie jest zatem niczym niezwykłym. Pojawia się najczęściej między 13. a 14. rokiem życia, choć może wystąpić nawet u dziesięciolatka. Gruczoły piersiowe u chłopców bywają powiększone i obrzmiałe, przyczyniając się niejednokrotnie do rozwoju kompleksów.

Ginekomastia u chłopców trwa zwykle od sześciu do dwunastu miesięcy. Jeżeli po upływie tego okresu problem nie ustępuje, należy zasięgnąć porady lekarza endokrynologa.

Czerwony sutek u chłopca

Piersi u nastolatka mogą przysparzać mu problemów nawet wówczas, jeśli klasyczna ginekomastia go nie dotyczy. Częstym zmartwieniem chłopców jest np. zaczerwienienie sutków albo samych brodawek. Odpowiedzialność za to ponosi nierzadko stan zapalny tych okolic, któremu towarzyszyć może także wyciek wydzieliny.

W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który dokona wstępnego badania oraz w razie potrzeby zleci zrobienie USG. Jest rzeczą niezwykle ważną, aby wykluczyć schorzenia inne niż zapalenie (jak choćby rozwój guza w piersi).

Sprawdź:  Gronkowiec u dzieci - wszystko, co musisz wiedzieć, aby uniknąć zakażenia tą niebezpieczną bakterią

Wklęsłe sutki u chłopca

Wklęsłe brodawki u chłopca (ale także u dorosłego mężczyzny) bywają przez niego postrzegane w pierwszej kolejności jako problem natury estetycznej – utrudniają życie zwłaszcza latem, kiedy w wielu sytuacjach wypadałoby się pokazać bez koszulki. Nie wszyscy panowie zdają sobie natomiast sprawę, że wciągnięte brodawki mogą znamionować poważne schorzenia.

Wklęsłość brodawki sutkowej niejednokrotnie związana jest z guzkiem w piersi. Sam guzek nie zawsze ujawnia się przy dotyku, łatwo go więc przeoczyć bądź zlekceważyć. Nieprawidłowy wygląd brodawki powinien dać nam do myślenia, mobilizując do wizyty u specjalisty.

Wykluczenie przyczyn organicznych będzie jednak oznaczało, że wklęsła brodawka to po prostu element urody danego chłopca bądź mężczyzny. W razie narastających kompleksów można ewentualnie rozważyć operację plastyczną.

Ginekomastia u dzieci i młodzieży – jak leczyć sutki u chłopców?

Ginekomastia u dorastającego syna wzbudza zaniepokojenie również u jego rodziców. Nierzadko pytają oni w gabinetach specjalistycznych, czy przerośnięte sutki u chłopców można zmniejszyć operacyjnie. Chirurdzy plastyczni podejmują się takich zabiegów, ale dopiero po wyczerpującej konsultacji endokrynologicznej młodego pacjenta.

Kluczowa okazuje się tu kwestia wieku. Lekarze sugerują, by poczekać z operacją do zakończenia okresu dojrzewania. Często bywa tak, że problem ustępuje do tego czasu samoistnie, a sutki u chłopców osiągają prawidłowy wygląd.

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia
Kompozycja dynamiczna i statyczna - elementy, cechy, przykłady
Co to kompozycja dynamiczna i statyczna? Dowiedz się czym one się od siebie różnią i jakie są ich najważniejsze cechy, a także jakie elementy decydują o ich istnieniu na płótnie.
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Cynk w ciąży
Mikroelementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu w dosłownie każdych warunkach, a gdy mówimy o organizmie osłabionym i rozwijającym się, zapotrzebowanie na mikroskładniki znacząco wzrasta. Wynika z tego, że witaminy
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Nadmierna potliwość u dziecka
Nadmierna potliwość u dziecka to zmartwienie wielu rodziców, którzy zastanawiają się, jakie może być podłoże takiego stanu rzeczy. Pediatrzy wyjaśniają, że przyczyny nadpotliwości są przeważnie banalne, zaś sposoby zapobiegania jej
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Częste oddawanie moczu u dziecka – przyczyny, badania, leczenie
Częste oddawanie moczu u dziecka niejednokrotnie budzi zaniepokojenie jego rodziców, którzy obserwują, jak maluch wiele razy w ciągu dnia (a czasem nawet nocy) odwiedza toaletę. Na szczęście, takie zachowanie naszej
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Wysypka wokół ust u dziecka
Wysypka wokół ust u dziecka to problem natury zarówno zdrowotnej, jak i estetycznej. O ile pojedyncze krostki na dziecięcej buzi rzadko budzą nasze zaniepokojenie, o tyle ich zwiększona ilość stanowi
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Wstrząs mózgu u dziecka [objawy, rokowania, leczenie]
Wstrząs mózgu to uraz, który przytrafia się maluchom głównie podczas upadków z wysokości, nauki chodzenia czy szkolnych zabaw. Należy bacznie obserwować dziecko po urazie głowy, by móc w porę zauważyć
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Lunatykowanie u dzieci – przyczyny, leczenie
Lunatykowanie u dzieci, widziane po raz pierwszy, potrafi wzbudzić w niejednym rodzicu głębokie przerażenie. Najczęściej nie ma się jednak czego bać - zjawisko to jest w najmłodszej grupie wiekowej bardzo
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Uzależnienia behawioralne u dzieci i młodzieży
Uzależnienia behawioralne u dzieci i młodzieży stanowią coraz większe wyzwanie dla rodziców oraz psychoterapeutów. Jeszcze kilkanaście lat temu mogło się wydawać, że problem ten jest wyłącznie marginalny; dzisiaj widzimy już
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Rodzaje alergii u dzieci
Ogromny postęp cywilizacyjny przyczynił się do zwiększonej zapadalności na alergie różnego typu. Szacuje się, że na całym świecie około 40% ludności zmaga się z dokuczliwym uczuleniem. W Polsce co drugie
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Domowe i farmakologiczne sposoby na obniżenie gorączki u dziecka
Podwyższona temperatura ciała u dziecka zawsze wywołuje nasz niepokój, szczególnie że ma tendencję do szybkiego wzrastania. Jeżeli gorączka przekracza 38 stopni, maluch jest markotny, odmawia jedzenia i zauważymy dodatkowe objawy
Czytaj dalej