Powiększone sutki u chłopców – przyczyny, objawy, leczenie

Powiększone i bolące sutki u chłopców wzbudzają często w nich samych oraz w ich rodzicach silny niepokój – kojarzą się bowiem z potencjalnie groźnymi chorobami. Warto jednak wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków dolegliwości ze strony piersi nie są dla chłopca zagrożeniem. Z czego jednak w takim razie owe problemy wynikają?

Powiększony sutek u chłopców

Powiększenie gruczołów piersiowych u chłopców i mężczyzn nosi nazwę ginekomastii. Wbrew pozorom, zjawisko to w wieku dojrzewania wcale nie jest rzadkie, dotykając nawet ok. 70% populacji. W zdecydowanej większości wypadków problem znika wraz z zakończeniem procesu pokwitania.

Do najważniejszych objawów ginekomastii zaliczamy:

  • powiększenie się gruczołów piersiowych (czasami jednostronne, przeważnie jednak obustronne),
  • ciemne zabarwienie otoczek oraz brodawek sutkowych,
  • możliwe powiększenie brodawek.

Ginekomastia u nastolatków posiada zazwyczaj charakter czysto fizjologiczny. Wiąże się ze zwiększoną produkcją hormonu żeńskiego (estradiolu), przy jednoczesnym niedoborze testosteronu. Po pewnym czasie poziom tego ostatniego znacząco wzrasta, likwidując problem zbyt dużych piersi. Ginekomastia fizjologiczna dotyka również mężczyzn po 60. roku życia, znajdujących się w okresie andropauzy.

Warto jednak wiedzieć, że obok ginekomastii fizjologicznej wyróżniamy także jej postać patologiczną, występującą u mężczyzn w wieku dojrzałym. Przyczyn tego rodzaju ginekomastii należy upatrywać zwłaszcza w otyłości, chociaż powodują ją też np. guzy jądra albo inne hormonalnie czynne nowotwory.

Bolący sutek u chłopca

Ból sutków u chłopców w okresie dojrzewania nie jest zatem niczym niezwykłym. Pojawia się najczęściej między 13. a 14. rokiem życia, choć może wystąpić nawet u dziesięciolatka. Gruczoły piersiowe u chłopców bywają powiększone i obrzmiałe, przyczyniając się niejednokrotnie do rozwoju kompleksów.

Ginekomastia u chłopców trwa zwykle od sześciu do dwunastu miesięcy. Jeżeli po upływie tego okresu problem nie ustępuje, należy zasięgnąć porady lekarza endokrynologa.

Czerwony sutek u chłopca

Piersi u nastolatka mogą przysparzać mu problemów nawet wówczas, jeśli klasyczna ginekomastia go nie dotyczy. Częstym zmartwieniem chłopców jest np. zaczerwienienie sutków albo samych brodawek. Odpowiedzialność za to ponosi nierzadko stan zapalny tych okolic, któremu towarzyszyć może także wyciek wydzieliny.

W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który dokona wstępnego badania oraz w razie potrzeby zleci zrobienie USG. Jest rzeczą niezwykle ważną, aby wykluczyć schorzenia inne niż zapalenie (jak choćby rozwój guza w piersi).

Wklęsłe sutki u chłopca

Wklęsłe brodawki u chłopca (ale także u dorosłego mężczyzny) bywają przez niego postrzegane w pierwszej kolejności jako problem natury estetycznej – utrudniają życie zwłaszcza latem, kiedy w wielu sytuacjach wypadałoby się pokazać bez koszulki. Nie wszyscy panowie zdają sobie natomiast sprawę, że wciągnięte brodawki mogą znamionować poważne schorzenia.

Wklęsłość brodawki sutkowej niejednokrotnie związana jest z guzkiem w piersi. Sam guzek nie zawsze ujawnia się przy dotyku, łatwo go więc przeoczyć bądź zlekceważyć. Nieprawidłowy wygląd brodawki powinien dać nam do myślenia, mobilizując do wizyty u specjalisty.

Wykluczenie przyczyn organicznych będzie jednak oznaczało, że wklęsła brodawka to po prostu element urody danego chłopca bądź mężczyzny. W razie narastających kompleksów można ewentualnie rozważyć operację plastyczną.

Ginekomastia u dzieci i młodzieży – jak leczyć sutki u chłopców?

Ginekomastia u dorastającego syna wzbudza zaniepokojenie również u jego rodziców. Nierzadko pytają oni w gabinetach specjalistycznych, czy przerośnięte sutki u chłopców można zmniejszyć operacyjnie. Chirurdzy plastyczni podejmują się takich zabiegów, ale dopiero po wyczerpującej konsultacji endokrynologicznej młodego pacjenta.

Kluczowa okazuje się tu kwestia wieku. Lekarze sugerują, by poczekać z operacją do zakończenia okresu dojrzewania. Często bywa tak, że problem ustępuje do tego czasu samoistnie, a sutki u chłopców osiągają prawidłowy wygląd.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo