Powstanie trzeci w Polsce Dom Ronalda McDonalda

Trzeci w Polsce Dom Ronalda McDonalda ma powstać przy Instytucie „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu. Uroczysty list intencyjny o współpracy na rzecz jego budowy został podpisany 12 grudnia br.

Trwa budowa trzeciego Domu Ronalda McDonalda w Polsce

Nowy Dom Ronalda McDonalda będzie miejscem pobytu dla rodziców dzieci, których proces leczenia wymaga najdłuższych pobytów w oddziałach Instytutu „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka”. W ten sposób Fundacja będzie wspierać szpital i jego zespół w opiece nad pacjentami i ich najbliższymi. Wybudowanie i prowadzenie Domu odbędą się zgodnie z najlepszymi światowymi standardami opieki skoncentrowanej na całej rodzinie dziecka hospitalizowanego – Family-Centered Care, wiedzą innych Domów i polskimi doświadczeniami Domów w Krakowie i w Warszawie.  

List intencyjny o współpracy na rzecz budowy nowego Domu podpisali dr n. med. Marek Migdał, Dyrektor Instytutu „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” oraz w imieniu Fundacji prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Zarządu i Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Przedstawiciele obu instytucji zgodnie oświadczyli, że łączą ich wartości realizowanej przez Fundację misji „Aby rodzina mogła być razem” i idea opieki skoncentrowanej na całej rodzinie dziecka hospitalizowanego.

Trzeci w Polsce Dom Ronalda McDonalda powstanie na terenie Instytutu zlokalizowanego w Warszawie przy Alei Dzieci Polskich 20, w najbliższym sąsiedztwie Instytutu. Zgodnie z podpisanym listem intencyjnym, okres użyczenia jest planowany na 40 lat a opisano go „do 40 lat, jednak nie krócej niż 20 lat”. Czas opisany w liście to nawiązanie do światowych standardów najlepszych szpitali, gdzie partnerstwa dla programów Domów właśnie teraz mają już nawet ponad 45 lat.

Podpisanie listu intencyjnego o współpracy na rzecz budowy trzeciego Domu w Międzylesiu przechodzi do historii dzięki obecności Przyjaciół i Wolontariuszy, Rodziców, Zespołów medycznych, Sąsiadów i społecznego otoczenia miejsca, w którym powstanie Dom, to wielkie wspólne dzieło – podkreśla Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

To dla nas ogromnie ważne, że nasz Partner, Instytut „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” doskonale rozumie ogromny wpływ programu Domu Ronalda McDonalda na poczucie komfortu dziecka-pacjenta, poczucie bezpieczeństwa jego rodziny, w tym rodzeństwa. Rola bliskości rodziny dla wyników nie tylko procesu leczenia dziecka, ale także zdrowia fizycznego i odporności emocjonalnej dorosłych na wyzwania związane z chorobą w Domach stoi zawsze w centrum uwagi – mówi prof. Adam Jelonek. Budując trzeci Dom odpowiadamy jako Fundacja na ogromną potrzebę IPCZD i tych wszystkich dzieci, które przyjeżdżają tu z całej Polski po pomoc.

– Odpowiedzialnością dorosłych jest stworzyć dziecku, które walczy z chorobą, jak najlepsze warunki. Każdy Dom Ronalda McDonalda jest bardzo blisko infrastruktury szpitalnej, a mimo tego ma wszystkie cechy prawdziwej domowej przestrzeni. Takie rozwiązania są na świecie najlepszym, sprawdzonym modelem realizacji idei Family-Centered Care – opieki nad całą rodziną dziecka długo hospitalizowanego – zaznacza Katarzyna Rodziewicz.

W Domach Ronalda McDonalda zatrzymują się rodzice dzieci, które w procesie leczenia wymagają długich lub częstych pobytów w szpitalu. Z zasady są to pacjenci z oddziałów onkologicznych, hematologicznych, oczekujący na przeszczepy, neonatologicznych, pochodzący z najodleglejszych od szpitala miejsc. Pod dachem każdego Domu mogą mieszkać całe rodziny, aby zaoszczędzić dziecku silnego stresu związanego z długą rozłąką z najbliższymi.

Dla rodziców możliwość mieszkania w komfortowych warunkach Domu, blisko dziecka, to najlepszy sposób na poradzenie sobie ze stresem i zadbanie o kondycję reszty rodziny. Za codziennością Domu stoją ludzie Fundacji, zawsze z doświadczeniem wolontariackim w innych programach – Domów i Pokoi Rodzinnych Ronalda McDonalda. Pierwszy w Polsce Pokój Rodzinny działa od 2009 roku w IP CZD i jest domową przestrzenią w środku szpitala dla ponad 10 000 rodziców rocznie.

Jesteśmy dumni, że to właśnie przy Instytucie, w którym leczone są najciężej chore dzieci z całego kraju zostanie wybudowany trzeci Dom Ronalda McDonalda w Polsce. Będzie to miejsce pobytu dla rodziców dzieci leczonych w naszym szpitalu. Cenimy wieloletnią współpracę z Fundacją Ronalda McDonalda, której początki sięgają 2009 roku. Wspólne wartości, które wyznajemy, jak i obustronne, ogromne zaangażowanie sprawia, iż patrzymy w przyszłość z bardzo dużą dozą optymizmu – podkreśla dr n. med. Marek Migdał, Dyrektor IPCZD

Dom w Międzylesiu będzie trzecim Domem Ronalda McDonalda w Polsce. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, nieco większy, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć 25 rodzin.

Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci bezpłatnie. Czas zamieszkania w Domu dla rodziców i rodzeństwa jest związany z czasem pobytu chorego dziecka na oddziale. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, Domy to duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsca spotkań, ogród, biblioteka, pralnia. Wspólne dbanie o Dom to dla rodzin ważny element normalności. Warszawski Dom, w pierwszym roku swojej działalności, przyjął ponad 140 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodziny w Domu w Krakowie trwał 382 dni. Atmosfera tych miejsc to największa wartość pomocy – jak podkreślają domownicy. Po kilku dniach wszyscy czują się jak u siebie.

Domy zawsze wspierają najważniejsze publiczne szpitale pediatryczne, bo praca Fundacji służy publicznej medycynie.

O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem”to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Najważniejsze programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, na oddziale, które służą dzieciom i rodzinom.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o nazwie „NIE nowotworom u dzieci”, realizowany na pokładzie mobilnych ambulansów medycznych. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu. Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.

Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, nieco większy, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć 25 rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci nie tylko poprzez bezpłatny pobyt w czasie leczenia dziecka w szpitalu, ale przede wszystkim zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa w tym trudnym czasie. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, ogród i obszerna biblioteka. Wspólne dbanie o dom to dla rodzin namiastka normalności. Warszawski Dom, w pierwszym roku swojej działalności, przyjął ponad 140 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodziny w Domu w Krakowie trwał 382 dni. Atmosfera tych miejsc sprawia, że po kilku dniach wszyscy czują się domownikami.

Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na Linkedinie, Facebooku, Instagramie i Youtubie.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo